statystyki

Powiaty mogą przyznawać wyższą pomoc dla rodzin zastępczych

Michalina Topolewska05.05.2010, 03:00
  • Wyślij
  • Drukuj

Powiaty nie korzystają z możliwości podwyższania świadczeń dla dzieci umieszczanych w rodzinach zastępczych oraz ich opiekunów.



Rada powiatu może w uchwale podwyższyć wysokość pomocy przysługującej rodzinom zastępczym oraz na kontynuowanie nauki i usamodzielnianie się ich wychowanków. Wyższa pomoc może być uzależniona od dodatkowych warunków, które określa uchwała. Taką możliwość wprowadziła ustawa z 23 października 2009 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej (Dz.U. nr 221, poz. 1738), która weszła w życie pod koniec ubiegłego roku. Powiaty nie decydują się często na zwiększenie pomocy.

– Na podwyżkę brakuje pieniędzy, bo muszą być wygospodarowane ze środków własnych powiatu – mówi Marzena Skrodzka, koordynator zespołu ds. rodzin zastępczych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynie.

Wyższe kwoty na pokrycie kosztów utrzymania dziecka w rodzinnym domu dziecka obowiązują natomiast we Wrocławiu.

– Jest to 710 zł miesięcznie, a nie 560 zł. Chcemy też jej podwyższenia do 800 zł – mówi Arleta Szmigielska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wrocławiu.

Z kolei Poznań i Warszawa wypłacają maksymalną kwotę wynagrodzenia dla rodzin zawodowych. Mogą one otrzymywać od 95 proc. do 160 proc. tzw. podstawy.

– Ponadto w ramach wspierania rodzin zastępczych mogą one bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej i obiektów sportowych – mówi Jolanta Sobczak, dyrektor Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie.

Świadczenia dla rodzin zastępczych są wypłacane w oparciu o podstawę wynoszącą 1647 zł. W zależności m.in. od typu rodziny zastępczej i wieku umieszczonego w niej dziecka rodzinie przysługuje na utrzymanie dziecka jej określony procent.




Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Komentarze: 11

  • 1: baszka z IP: 80.54.235.* (2010-05-05 15:20)

    narzeka panstwo ze nie ma chetych do tworzenia rodzin zastepczych Srodki jakie otrzymujemy to skandal Na czesciowe pokrycie utrzymania dziecka a co z reszta ?Domy dziecka otrzymuja pelna kwote i maja zapewnione wakacje ferie my musimy glowkowac sami iczy sie uda zorganizowac wyjazd czesciej nie bo finanse nie pozwalaja

  • 2: kurator z IP: 78.8.108.* (2010-05-05 19:54)

    A jak dostaniesz podwyżkę emerytury 30 zł, to ci MOPS zmniejszy kwotę przysługującą jako rodzinie zastępczej, o połowę tego, co dostałaś, żeby się przypadkiem w głowie nie poprzewracało.

  • 3: baszka z IP: 80.54.235.* (2010-05-06 18:32)

    DO kuratora! TO PRAWDA Mozemy zwariowac!

  • 4: xyz z IP: 81.210.87.* (2010-07-02 07:03)

    zgadza się rodziny zastępcze powinny dostawać więcej na utrzymanie dziecka którym się opiekują..domy dziecka otrzymują na 1 dziecko 2500złotych miesięcznie

  • 5: rybka z IP: 80.54.235.* (2010-07-06 17:55)

    komorowski zrobil nam niedzwiedzia przysluge podpisal ustawe ktora obarczyl rzekoma podwyzka dla rodzin zastepczyczch powiat To smieszne bo skad powiaty wezma pieniadze?Trybunal odrzucil ta ustawe a wielki komorowski podpisalCZy wielki prezydent utrzymalby dziecko za 680 zl A moze da wskazowke jak to zrobic ?

  • 6: ??? z IP: 87.207.253.* (2011-01-22 16:17)

    Jestem R Z od lipca 2010 dziecko ma 16 lat mam 3 swoich dzieci i pomoc to kpina jakas dlaczego sa rozne kwoty dla roznych rodzin dzieci powinny byc traktowane jednakowo w domu dz inna kwota w rz wielodzietnej inna w spokrewnionej tez itp dlaczego przecierz to sa dzieci o jednakowym żołdku i potrzebach

  • 7: Babcia z IP: 31.175.134.* (2011-06-08 06:23)

    Wychowuję pięcioro dzieci jesteśmy dla nich rodziną zastępczą i zarazem dziatkami .Z miesiąca na miesiąc jest coraz gorzej ,podwyżki i drożyzna .A my jako dziatki dostajemy te grosze na dziecko ,trzeba się martwić o wszystko .Opłaty żywność i na więcej nas nie stać ,jak się dziecku opłaci wycieczkę szkolną to niestety potem tych pieniędzy brakuje.Od pierwszego września piątka dzieci szkolnych ,najtańsze książki sto zł. a najdroższe około 600złotych , przybory ,zeszyty nie wiem ,mam taką nadzieję ,że dostane jakieś pieniądze na kupno tych podręczników od Rodziny Zastępczej jako pomoc Babcia.

  • 8: bogna z IP: 109.196.36.* (2011-07-21 22:52)

    bez przesady. Pieniądze to nie wszystko, a PCPR też pomaga, trzeba ich tylko o pomoc poprosic. Ja też jestem rodziną zastępczą niespokrewnioną i muszę powiedziec, że przeraża mnie to wieczne gadanie o kasie, że jej mało, że w domu dziecka więcej itp. przecież w niektórych rodzinach typowych nie zawsze na dziecko jest te 650 zł i też sobie muszą jakoś radzic, nie narzekają na forum. poza tym tyle miłości ile można otrzymac od dzieci, uśmiechu, radości nie są w stanie dac żadne pieniądze. Może ja mam akurat takie dziecko, więc nie uogólniam, a poza tym chcąc zostac rodzicem zastępczym każdy myślał tylko o kasie? - nie wierzę. Też mam swoje biologiczne dzieci. Nauczmy się cieszyc z tego co mamy,bo zawsze może byc gorzej a niektórzy naprawdę gorzej też mają.
    Kochajmy dzieci, to nie ich wina, że spotkał ich taki los. Życie weryfikuje ich postępowanie, a one chcą tylko sobie radzic, nie zawsze w odpowiedni sposób ale kto miał ich nauczyc innego życia.To my dorośli jesteśmy winni tego, że mamy dzieci jakie mamy, one tylko próbują przeżyc. Trochę więcej radości z tak wspaniałej posługi. To Bóg nas natchnął chęcią niesienia pomocy i On nam zawsze pomoże.

  • 9: rybka z IP: 80.54.235.* (2011-09-30 15:28)

    DO Bogny!!! Tak Bog nam dal dzieci to da na dzieci !!! Nie badz smieszna nikt dla kasy nie bierze dzieci ...no moze sa wyjatki Gdybys byla rodzina zastepcza nie pisalabys w ten sposb