statystyki

Powiaty mogą przyznawać wyższą pomoc dla rodzin zastępczych

autor: Michalina Topolewska05.05.2010, 03:00

Powiaty nie korzystają z możliwości podwyższania świadczeń dla dzieci umieszczanych w rodzinach zastępczych oraz ich opiekunów.

Reklama


Reklama


Rada powiatu może w uchwale podwyższyć wysokość pomocy przysługującej rodzinom zastępczym oraz na kontynuowanie nauki i usamodzielnianie się ich wychowanków. Wyższa pomoc może być uzależniona od dodatkowych warunków, które określa uchwała. Taką możliwość wprowadziła ustawa z 23 października 2009 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej (Dz.U. nr 221, poz. 1738), która weszła w życie pod koniec ubiegłego roku. Powiaty nie decydują się często na zwiększenie pomocy.

– Na podwyżkę brakuje pieniędzy, bo muszą być wygospodarowane ze środków własnych powiatu – mówi Marzena Skrodzka, koordynator zespołu ds. rodzin zastępczych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynie.

Wyższe kwoty na pokrycie kosztów utrzymania dziecka w rodzinnym domu dziecka obowiązują natomiast we Wrocławiu.

– Jest to 710 zł miesięcznie, a nie 560 zł. Chcemy też jej podwyższenia do 800 zł – mówi Arleta Szmigielska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wrocławiu.

Z kolei Poznań i Warszawa wypłacają maksymalną kwotę wynagrodzenia dla rodzin zawodowych. Mogą one otrzymywać od 95 proc. do 160 proc. tzw. podstawy.

– Ponadto w ramach wspierania rodzin zastępczych mogą one bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej i obiektów sportowych – mówi Jolanta Sobczak, dyrektor Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie.

Świadczenia dla rodzin zastępczych są wypłacane w oparciu o podstawę wynoszącą 1647 zł. W zależności m.in. od typu rodziny zastępczej i wieku umieszczonego w niej dziecka rodzinie przysługuje na utrzymanie dziecka jej określony procent.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • rozpaczona(2013-08-07 16:03) Odpowiedz 00

  Ja ma w R Z 3 dzieci 9 14 16 nie mamy nawet własnego mieszkania bo musielismy wynając cos by dostac te dzieci gdyz zmusiła nas sytuacja bo zmarła matka dzieci a tam gdzie mieszkalismy nie było miejsca a terz musimy cos szukac i co tu robic

 • Rodzina Zastępcza spokrewniona(2015-06-26 11:40) Odpowiedz 00

  rodzina zastępcza spokrewniona pyta czy przysługują z centrum pomocy rodzinie jakieś finanse ? dla dzieci na wakacje ? i w jakiej kwocie pozdrawiam dziękuje

 • baszka(2010-05-05 15:20) Odpowiedz 00

  narzeka panstwo ze nie ma chetych do tworzenia rodzin zastepczych Srodki jakie otrzymujemy to skandal Na czesciowe pokrycie utrzymania dziecka a co z reszta ?Domy dziecka otrzymuja pelna kwote i maja zapewnione wakacje ferie my musimy glowkowac sami iczy sie uda zorganizowac wyjazd czesciej nie bo finanse nie pozwalaja

 • kurator(2010-05-05 19:54) Odpowiedz 00

  A jak dostaniesz podwyżkę emerytury 30 zł, to ci MOPS zmniejszy kwotę przysługującą jako rodzinie zastępczej, o połowę tego, co dostałaś, żeby się przypadkiem w głowie nie poprzewracało.

 • baszka(2010-05-06 18:32) Odpowiedz 00

  DO kuratora! TO PRAWDA Mozemy zwariowac!

 • xyz(2010-07-02 07:03) Odpowiedz 00

  zgadza się rodziny zastępcze powinny dostawać więcej na utrzymanie dziecka którym się opiekują..domy dziecka otrzymują na 1 dziecko 2500złotych miesięcznie

 • rybka(2010-07-06 17:55) Odpowiedz 00

  komorowski zrobil nam niedzwiedzia przysluge podpisal ustawe ktora obarczyl rzekoma podwyzka dla rodzin zastepczyczch powiat To smieszne bo skad powiaty wezma pieniadze?Trybunal odrzucil ta ustawe a wielki komorowski podpisalCZy wielki prezydent utrzymalby dziecko za 680 zl A moze da wskazowke jak to zrobic ?

 • ???(2011-01-22 16:17) Odpowiedz 00

  Jestem R Z od lipca 2010 dziecko ma 16 lat mam 3 swoich dzieci i pomoc to kpina jakas dlaczego sa rozne kwoty dla roznych rodzin dzieci powinny byc traktowane jednakowo w domu dz inna kwota w rz wielodzietnej inna w spokrewnionej tez itp dlaczego przecierz to sa dzieci o jednakowym żołdku i potrzebach

 • Babcia(2011-06-08 06:23) Odpowiedz 00

  Wychowuję pięcioro dzieci jesteśmy dla nich rodziną zastępczą i zarazem dziatkami .Z miesiąca na miesiąc jest coraz gorzej ,podwyżki i drożyzna .A my jako dziatki dostajemy te grosze na dziecko ,trzeba się martwić o wszystko .Opłaty żywność i na więcej nas nie stać ,jak się dziecku opłaci wycieczkę szkolną to niestety potem tych pieniędzy brakuje.Od pierwszego września piątka dzieci szkolnych ,najtańsze książki sto zł. a najdroższe około 600złotych , przybory ,zeszyty nie wiem ,mam taką nadzieję ,że dostane jakieś pieniądze na kupno tych podręczników od Rodziny Zastępczej jako pomoc Babcia.

 • bogna(2011-07-21 22:52) Odpowiedz 00

  bez przesady. Pieniądze to nie wszystko, a PCPR też pomaga, trzeba ich tylko o pomoc poprosic. Ja też jestem rodziną zastępczą niespokrewnioną i muszę powiedziec, że przeraża mnie to wieczne gadanie o kasie, że jej mało, że w domu dziecka więcej itp. przecież w niektórych rodzinach typowych nie zawsze na dziecko jest te 650 zł i też sobie muszą jakoś radzic, nie narzekają na forum. poza tym tyle miłości ile można otrzymac od dzieci, uśmiechu, radości nie są w stanie dac żadne pieniądze. Może ja mam akurat takie dziecko, więc nie uogólniam, a poza tym chcąc zostac rodzicem zastępczym każdy myślał tylko o kasie? - nie wierzę. Też mam swoje biologiczne dzieci. Nauczmy się cieszyc z tego co mamy,bo zawsze może byc gorzej a niektórzy naprawdę gorzej też mają.
  Kochajmy dzieci, to nie ich wina, że spotkał ich taki los. Życie weryfikuje ich postępowanie, a one chcą tylko sobie radzic, nie zawsze w odpowiedni sposób ale kto miał ich nauczyc innego życia.To my dorośli jesteśmy winni tego, że mamy dzieci jakie mamy, one tylko próbują przeżyc. Trochę więcej radości z tak wspaniałej posługi. To Bóg nas natchnął chęcią niesienia pomocy i On nam zawsze pomoże.

 • rybka(2011-09-30 15:28) Odpowiedz 00

  DO Bogny!!! Tak Bog nam dal dzieci to da na dzieci !!! Nie badz smieszna nikt dla kasy nie bierze dzieci ...no moze sa wyjatki Gdybys byla rodzina zastepcza nie pisalabys w ten sposb

 • ela(2012-02-15 08:37) Odpowiedz 00

  mam w rodzinie zastepczej dziewczynke ktora ma 15 lat jest u nas 9 lat czym starsza tym ma wieksze potrzeby i tych piniedzy jest malo ale nie chodzi tu o to panstwo mysli ze jak da te pare groszy to wszystko milosca dziecka nie nakarmisz ani nie ubierzesz jest potrzebna milosc do dziecka i pieniadze tylko to ze dla panstwo poroznilo ze jedne dzieci maja duzo wiecej a drugie bardzo malo tak jet wtej nowej ustawie

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane