zaloguj się do e-DGP
statystyki

Małe firmy będą mogły szkolić pracowników za darmo

skomentuj

Firmy będą mogły delegować pracowników na tzw. szkolenia otwarte, nie ponosząc kosztów. Przedsiębiorcy sami realizujący projekty szkoleniowe nadal będą musieli wnosić wkład własny. Na nowych zasadach udzielania pomocy publicznej skorzystają przede wszystkim małe firmy.

Firmy, które wysyłają pracowników na zewnętrzne szkolenia, nie będą musiały do nich dopłacać. Obecnie Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) wymaga od nich wniesienia wkładu własnego. Nowe zasady będą obowiązywać już w przyszłym tygodniu, po wejściu w życie nowelizacji rozporządzenia w tej sprawie. Dzięki temu więcej pracowników małych firm skorzysta ze szkoleń.

Bezpłatne doradztwo

W przyszłym tygodniu PARP ogłosi konkurs na realizację tzw. zamkniętych projektów szkoleniowo-doradczych, czyli organizowanych na potrzeby konkretnego pracodawcy. Będzie on się odbywać według nowych zasad. Nowością w tym konkursie będzie objęcie tzw. pomocą de minimis wsparcia doradczego dotyczącego podnoszenia kwalifikacji pracowników. Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z niego, nie ponosząc kosztów własnych.

Zdaniem ekspertów zachęci to więcej przedsiębiorstw do realizacji ciekawych projektów z zakresu rozwoju zasobów ludzkich (np. szkolenia z zakresu umiejętności kontaktów interpersonalnych).

– Szkolenia wsparte doradztwem są bardziej efektywne i przynoszą wymierne korzyści firmie – podkreśla Joanna Hejft-Wolska, menedżer w zespole dotacji i ulg inwestycyjnych Deloitte.

Z powodu spowolnienia gospodarczego część firm, licząc na oszczędności, ograniczała wydatki na rozwój pracowników.

W konkursie dotyczącym projektów zamkniętych nie zmienią się natomiast zasady udzielania przedsiębiorcom pomocy publicznej na szkolenia. Nadal ci, którzy zdecydują się na przygotowanie dla swoich pracowników projektu szkoleń zamkniętych, będą musieli wnieść wkład własny w gotówce albo w postaci wynagrodzeń pracowników szkolących się w czasie pracy.

Twój komentarz
Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!
Zapisz się na bezpłatny newsletter Gazety Prawnej

Sonda:

Czy prezydent powinien podpisać ustawy reformujące system emerytalny

Wyszukaj w Encyklopedii

Galerie zdjęć

Twarze Biznesu

Zapisz się na bezpłatny newsletter