Rząd zapowiadał, że nie będzie zmian w systemie emerytalnym żołnierzy służących w armii. Planuje jednak odebrać przechodzącym na emeryturę specjalne świadczenie równe rocznemu uposażeniu.
– Poszukiwanie oszczędności za wszelką cenę stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. Każda zapowiedź negatywnych zmian może spowodować falę odejść najbardziej doświadczonych żołnierzy, którzy powinni szkolić młodych – ostrzega poseł Janusz Zemke, były wiceminister obrony narodowej.
Jak udało nam się ustalić, w Ministerstwie Obrony Narodowej przeprowadzono przegląd uprawnień żołnierzy. Przy tej okazji pojawiła się propozycja, aby już w 2011 roku odebrać żołnierzom przechodzącym na emerytury prawo do specjalnej wypłaty. Stanowi ona równowartość 12 miesięcznych uposażeń. Założenia do zmian powstają w jednym z departamentów MON.
– Każdego dnia docierają do nas niepokojące sygnały, że w resorcie są prowadzone prace, których celem jest ograniczenie wydatków na armię. Jednak do tej pory nie otrzymaliśmy żadnego oficjalnego dokumentu – mówi płk Anatol Tichoniuk, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych MON.
Podstawą do wypłaty świadczeń żołnierzom odchodzących ze służby jest ustawa z 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz.U. z 2008 r. nr 141, poz. 892 z późn. zm.). Zgodnie z nią zwolnionemu żołnierzowi po 10 latach przysługuje odprawa w wysokości do 300 proc. kwoty uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami. Wysokość tej odprawy ulega zwiększeniu o 20 proc. uposażenia za każdy rok służby wojskowej pełnionej ponad 10 lat. Maksymalna jej wysokość nie może przekroczyć 600 proc. Jak nas poinformował Departament Kadr MON, w tym przypadku nic się nie zmieni.



Równocześnie żołnierze odchodzący obecnie na emerytury otrzymują kwotę stanowiącą równowartość rocznego uposażenia liczonego na podstawie poborów z ostatniego dnia służby.
– Pułkownicy przechodzący na emerytury z tego tytułu otrzymują nawet do 100 tys. zł – wylicza płk Jan Kacprzak, sekretarz generalny Zarządu Głównego Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Rezerwy Wojska Polskiego.
To właśnie o to świadczenia toczy się spór, ponieważ może ono ulec likwidacji. Eksperci zwracają uwagę, że propozycja likwidacji wypłaty dodatku może mieć związek ze zmianami kadrowymi w armii. W Polsce jest za dużo oficerów, których w przyszłym roku będzie trzeba wysłać na emeryturę. Obecnie w liczącej 100 tys. armii służy prawie 23 tys. oficerów, 42 tys. podoficerów oraz 33 tys. szeregowców. W 2012 roku w armii ma być 120 tys. żołnierzy, w tym 20 tys. osób będzie służyć w Narodowych Siłach Rezerwowych. Przy czym dla oficerów przygotowano o 3 tys. mniej etatów. Natomiast dla podoficerów i szeregowców ma być dodatkowo stworzonych 25 tys. etatów.
– Przy wszelkich zmianach urzędnicy powinny pamiętać, że wyszkolenie żołnierza trwa lata i jest bardzo kosztowne – dodaje ppłk Krzysztof Przepiórka z Fundacji Byłych Żołnierzy Jednostek Specjalnych GROM.
46 lat średni wiek żołnierza przechodzącego na emeryturę