statystyki

Chcemy dać pracę 200 tys. Ukraińców

autor: Paweł Jakubczak30.03.2010, 03:00; Aktualizacja: 30.03.2010, 13:35

W tym roku polskie firmy będą chciały zatrudnić nawet 200 tys. pracowników ze Wschodu. To rekord.

Reklama


Reklama


Jak wynika z najnowszych danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, w 2009 roku przedsiębiorcy zadeklarowali w powiatowych urzędach pracy chęć zatrudnienia 189 tys. pracowników zza wschodniej granicy na podstawie tzw. oświadczeń. Pozwalają one Ukraińcom, Białorusinom, Rosjanom i Mołdawianom ubiegać się o wizę pracowniczą. Nie muszą wtedy przez pół roku czekać na pozwolenie na pracę.

– Zainteresowanie jest ogromne. Codziennie około 700 Ukraińców składa wnioski o wizę pracowniczą – mówi Jerzy Zimny, zastępca konsula generalnego we Lwowie.

W rzeczywistości nieco mniej Ukraińców podejmuje pracę w Polsce. Nie wszyscy, którzy mają oświadczenia, otrzymują wizę. Na przykład Ukraińcy w 2009 roku otrzymali 181 tys. oświadczeń, a uzyskali 121 tys. wiz z prawem do pracy. To i tak o 30 tys. więcej niż w 2008 roku. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku padnie rekord. Jak sprawdziliśmy, do 23 marca wydano już ponad 17 tys. wiz w polskim konsulacie we Lwowie.

Nie wiadomo jednak, ilu Ukraińców, którzy mają wizę pracowniczą, pracuje, a ilu nie podejmuje pracy w Polsce i, korzystając z posiadania polskiej wizy, jedzie dalej na zachód. Nikt w Polsce nie prowadzi takich statystyk. Także resort pracy nie zamierza wprowadzić monitoringu ich zatrudnienia.

Zainteresowanie polskich firm zatrudnianiem Ukraińców jest coraz większe, mimo rosnącego bezrobocia w Polsce. Obecnie mamy już 2,1 mln bezrobotnych. Jednak często niechętnie wykonują niskopłatną i niedającą stabilizacji pracę sezonową, głównie w rolnictwie i sadownictwie, budownictwie czy jako opiekunki i sprzątaczki.

– Miesięcznie skreślamy z rejestru kilkudziesięciu bezrobotnych za odmowę pracy w sadach i ogrodach – mówi Henryk Kozłowski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Koszalinie.

Eksperci podkreślają, że to wprowadzone przez rząd ułatwienia spowodowały zdecydowane zwiększenie zainteresowania firm zatrudnianiem cudzoziemców ze Wschodu.

Od 1 lutego 2008 r. Ukraińcy, Białorusini i Rosjanie nie muszą posiadać zezwolenia na wykonywanie pracy przez pół roku. Pracodawcy mają jedynie obowiązek zarejestrowania (bezpłatnie) w powiatowym urzędzie pracy oświadczenia o zamiarze powierzenia im pracy.

Związki zawodowe nie są przeciwne zatrudnianiu cudzoziemców ze Wschodu, pod warunkiem że nie będą oni sztucznie zaniżali wynagrodzeń na lokalnych rynkach pracy.

– Ukraińcy powinni zarabiać u nas tyle samo co polscy pracownicy na tych samych stanowiskach – mówi Jan Guz, przewodniczący OPZZ.

Rok wcześniej pracodawcy złożyli w urzędach pracy ponad 180 tys. tzw. oświadczeń o chęci zatrudnienia pracowników ze Wchodu. Zdecydowana większość dotyczyła Ukraińców.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • feliks3(2015-12-26 11:01) Odpowiedz 00

    Aby być w stanie mówić płynnie w języku obcym jest wspaniałe, większość ludzi nadal nie mają zaufania do tego. Jeśli jesteś atrakcyjną nauczycielką, należy rozważyć Preply. Dołącz Oferty pracy Nauczyciele ukraińskiego w Krakowie www.preply.com/pl/krakow/oferty-pracy-dla-nauczycieli-języka-ukraińskiego

  • pismak to tuman(2010-03-30 07:18) Odpowiedz 00

    a może nieuku "UKRAIŃCOM"

  • rodzic(2010-03-30 07:37) Odpowiedz 00

    ...chciałbym,żeby nasi "ministrowie" myśleli głową a nie du@ą.Pisałem 100x na tym forum, co jakiś czas powraca temat na GP, jak kamień w wodę.Radości kupa,ministerstwa ścigaja się w statystykach ilu to biednych i głupich ze wschodu zatrudnimy w tym roku.
    Kiedy przeczytam ilu to np.lekarzy,inżynierów ze wszchodu wchłoneła nasza gospodarka.co roku 100-ki młodych inż.lekarzy nie może się nostryfikować z powodu głupawych biurokratycznych przepisów i CO???do betoniarki potrzeba młodych i głupich to oni napędzają koniunkturę gospod. dlatego jedyni w europie jestesmy TYGRYSAMI GOSPODARCZYMI.Hura!!! Hura!!!

  • Paweł(2010-03-30 09:16) Odpowiedz 00

    Kto dał tym "profesorom" tytuły, czy oni są naprawdę sprawni inaczej, czy po prosty za pieniądze zrobią wszystko? Zatrudnianie zagranicznych obywateli na czarno jest w cywilizowanych krajach po prostu przestępstwem i nigdy i żaden sposób nie jest gloryfikowane. Jest to przede wszystkim utrwalanie biedy wśród naszych obywateli jak też okradanie państwa z należnych składek np. ZUS i podatków. Nie wiem co może być korzystnego dla gospodarki kiedy utrwalamy wynagrodzenia na poziomie 1/4 minimalnych wynagrodzeń cywilizowanej Unii powodując okradanie społeczeństwa poprzez nie płacenie podatków i okradanie emerytów poprzez nie płacenie składek ZUS. Przecież oni korzystają z infrastruktury którą pracujący Polacy finansują i okradają nas z pracy. Może to szanowne grono "profesorskie" w następnym artykule będzie wskazywać na korzyści wynikające dla gospodarki jeśli wszyscy w Polsce przestaniemy płacić podatki i składki ZUS??

  • Irena Anna(2010-03-30 09:43) Odpowiedz 00

    W pełni popieram wypowiedż nr 3.

  • kaśka(2010-03-30 09:48) Odpowiedz 00

    Fatalnie, że kierownik działu praca - gość po socjologii - nie rozróżnia danych, na których jego autor ( nota bene prawnik) oparł swój wywód. Przytaczane w tekście liczby - 200 tys. osób, to trochę zawyżone statystyki za ubiegły rok z MPiPS ( faktycznie było ponad 180 tys.). Wskazują na ogólną liczbę wydanych zezwoleń na pracę oraz rejestracji cudziemców w PUP-ach ( na mocy porozumień dwustronnych Ukarina, Gruzja, Białoruś czy Mołdowa nie muszą na okres 6 miesiecy ubiegać się o zezwolenie - wystarczy rejestracja pobytu). Nie są to zatem tylko Ukraińcy, jak sugeruje niezdarnie autor, ale wszycy emigranci ze Wschodu wliczając w to Daleki Wschód. Wszyscy oficjalni, jest też ogromna szara strefa, która nie pasowała widocznie do koncepcji. Wśród tej liczby oficjalnej z kolei aż 1/3 to kontynuacja zezwolenia - zatem nie są to nowi przybysze.
    Jak się komuś nie chce solidnie przygotować do napisania tekstu, to wypisuje takie dyrdymały. Zżynać po kimś też trzeba umieć, bo wychodzi żenująco, śmiesznie i płytko. Czy to ma być ta nowa linia gazety?

  • war(2010-03-30 10:12) Odpowiedz 00

    Lewiatany czy CO ? Spawaczy najlepiej zatrudnić w stoczni gdańskiej, 24 godz. na dobę, żeby nie musieli (gdzieś) spać i żeby nie musieli się nigdzie stołować bo nie będą mieli za co wrócić do domu po tych saxach. Rolników najlepiej u baronów z samoobrony, a kadrę naukową na uniwerku wymienić na tą z Kijowa i wtedy będzie DOBROBYT w kraju ! Pozdrawiam naszych naukowców co Polski nie opuścili (w potrzebie).

  • nod(2010-03-30 11:19) Odpowiedz 00

    WSTYD !!! CZYM TU SIĘ CHWALIĆ ??? ŻE SIĘ WYZYSKUJE LUDZI ZE WSCHODU??? A MOŻE POPROSTU ZACZĄĆ PŁACIĆ U C Z C I W I E ZA PRACĘ WSZYSTKI PRACUJĄCYM...

  • Bolek(2010-03-30 13:06) Odpowiedz 00

    Zastanawia mnie skąd Ukraińcy pracujący w Polsce mają zaraz pieniądze na samochód mieszkanie w Krakowie Bo ja pracując w Polsce 40 lat NIE DOROBIŁEM SIĘ tego co oni bo nawet państwo polskie okradło mnie z pieniedzy jakie miałem na książeczce mieszkaniowej a oni mają wszystko./JAKIE TO PRZYKRE A MÓWI SIĘ O PAŃSTWIE PRAWA???GDZIE???

  • Obserwator(2010-03-30 15:42) Odpowiedz 00

    Haha
    Biedny Tusek Polacy nie wrócili z Irlandii za obiecane 1000 zł brutto
    To ratujemy się Ukraińcami

    Młodzi pamiętajcie, że to się kiedyś zemści oczywiście na was
    Ale trudno chcieliście cuda to macie

  • japie(2010-03-30 16:28) Odpowiedz 00

    200 tys co roku przy bezrobociu 13 % i rosnacym !!! Poje...lo ich PO TO WASZ KONIEC TUSK PAKUJ WALIZE

  • Bezrobotny(2010-03-31 22:03) Odpowiedz 00

    Polacy pracy nie mają, bądż pracują za psie grosze, ale panowie Kaczyńskie i Komorowskie muszą zatrudnić swojaków.

  • nacjonalistaPL(2010-04-09 15:46) Odpowiedz 00

    Nie! To Polakom należy sie praca w zachodniej Ukrainie jak i całe te tereny na który ci zwyrodnialcy dokonali czystek etnicznych zabierajac Polakom ich dobytek a teraz nasze władze zapraszają kolejnych aby odbierali na pracę. STOP OBCOKRJOWCOM !!!

  • długotrwale bezrobotna(2010-06-03 15:58) Odpowiedz 00

    Witam, nie mam pojęcia gdzie ukraincy szukają w Polsce prace, ja mieszkam w kraju od 11 lat i znależć pracy nie mogę i nikt mnie nie wita z otwartymi rękami.Wręcz odwrotnie jak jak powiem ze jestem z Ukrainy, to patrza na mnie krzywo, przykre ale prawdziwe niestety. Więc nie nie wiem ktrre stanowiska wam zajeli moi rodacy???

  • dłutrwale bezrobotna(2010-06-03 16:00) Odpowiedz 00

    Aha i jeszcze jedno jak można mówic, przecz obcokrajowcom, jak sami jedziecie do innych państw zeby zarobic, noto jest absurdalne

  • DO DŁUGOTRWALE BEZROBOTNA(2010-10-12 17:01) Odpowiedz 00

    Do betoniarki - a nie po socjal. A jak sie nie podoba to wracaj "do siebie".