statystyki

Większe koszty pobytu w domu opieki społecznej

Michalina Topolewska29.03.2010, 03:00; Aktualizacja: 29.03.2010, 14:49
  • Wyślij
  • Drukuj

Od kwietnia zaczną obowiązywać nowe stawki opłat, jakie musi ponosić osoba przebywająca w domu pomocy społecznej.



Do końca marca samorządy prowadzące całodobowe placówki opieki nad osobami niepełnosprawnymi i przewlekle chorymi muszą podać w wojewódzkim dzienniku urzędowym nowe kwoty miesięcznego utrzymania mieszkańca domu pomocy społecznej (DPS). Przy ustalaniu jej wysokości brane są pod uwagę roczne koszty utrzymania placówki w poprzednim roku oraz prognozowany na obecny rok w oparciu o ustawę budżetową wskaźnik cen towarów i usług.

W wielu placówkach nastąpił wzrost miesięcznej opłaty. W DPS w Koninie wynosi ona 2510 zł, w ubiegłym roku opłata była niższa i wynosiła 2380 zł, w DPS w Mielcu średni koszt utrzymania wzrósł o 200 zł. Kosztów utrzymania nie mogą natomiast podnosić te placówki, które nie spełniają jeszcze wymaganych przez przepisy standardów i działają na podstawie warunkowego zezwolenia wojewody.

Opłatę za pobyt w DPS ponosi mieszkaniec do wysokości 70 proc. jego dochodu, rodzina, w pierwszej kolejności mąż i zstępni oraz gmina, która skierowała osobę do DPS, w wysokości różnicy między średnim miesięcznym kosztem utrzymania a opłatami wnoszonymi przez mieszkańca i jego rodzinę.




Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Komentarze: 12

  • 1: Kasia z IP: 80.53.60.* (2010-03-29 11:03)

    W ślad za podwyżką powinien zostać podwyższony standard obsługi i opieki. Czy tak będzię?...

  • 2: kRYSTYNA z IP: 77.252.56.* (2010-03-29 12:12)

    W Chodzieskim Domu Opieki mam ciotkę ,którą często odwiedzam - zauważyłam ,że koszty wyżywienia ,kawki dla personelu ,korzystanie ze środków czystości i leków ( zabierają do domu ), przyjęcia dyrektora, wyjazdy samochodami służbowymi i nadmierne pensje dyrekcji - nie są współmierne do ich pracy ( opieki nad pensjonariuszami ) . Przez pierwsze pół roku dyrektor kazał zapłacić miesięczne utrzymanie za p[obyt cioci 2.200,- Zrobiliśmy "zrzutkę " w rodzinie ale to jest niemoralne. Gmina odmówiła skierowania bo nie dostają zwrotów z województwa - OKROPNOŚCI !

  • 3: gośka z IP: 79.191.252.* (2010-03-29 14:11)

    Dlaczego więzień jest na utrzymaniu całego społeczeństwa? nie martwi się o nic. Osoby starsze i schorowane muszą uzbierać duże pieniądze na swoje utrzymanie w domach opieki! To dopiero sprawiedliwość.

  • 4: z z IP: 62.21.25.* (2010-03-29 19:16)

    Wszystko zgodne z trendami w Europie. Za 20 rocznik powojenne lat z emeryturami rzędu 1600zł będą wypisywać wniosek o dokonanie eutanazji.

  • 5: z z IP: 62.21.25.* (2010-03-29 19:18)

    Wszystko zgodne z trendami w Europie. Za 20 lat roczniki powojenne z emeryturami rzędu 1600zł będą wypisywać wniosek o dokonanie eutanazji.

  • 6: emeryt z IP: 91.94.236.* (2010-03-29 19:26)

    a ja proponuje tych ludzi do kremacji, jednorazowy wydatek, i jeszcze tanie!!!

  • 7: obywatel RP z IP: 217.173.187.* (2010-03-29 21:34)

    Reasumując powyższy artykuł określający wysokość opłat za pobyt w Domach Opieki Społecznej - wyższy od otrzymywanej emerytury z ZUS ,należy podziękować rządzącym przy najbliższych wyborach.
    Karygodne jest to,że przestępca utrzymywany jest przez państwo nawet 25 lat,a emeryta nie stać z wypłacanej mu przez to państwo emerytury na opłacenie pobytu w Domu Opieki Społecznej.
    Ten karygodne zasady muszą pilnie ulec zmianie !

  • 8: _autor z IP: 78.8.51.* (2010-03-30 08:49)

    Więźniowie sobie czytają prasę (mnie nie stać), oglądają tv, oglądaja filmy z wypożyczalni i zdrowo się odżywiają. Opieka lekarska bez kolejek i za darmo.
    Ciężko pracujący Polak, który dzisiaj jest na rencie lub emeryturze nie ma na to kasy. A jak nie zapłaci czynszu to pod most albo do jakiejś komórki.
    A jest wokół tyle prostych prac do zrobienia - place zabaw, skwery, parki i choćby nawet psie kupy do zbierania. A dlaczego kara ma byc przyjemna ? Dlaczego nie ma byc czymś co odpycha ? Odbywanie, nie oniecznie odsiadywanie wyroku będzie wtedy mniej atrakcyjne.

  • 9: lucjan z IP: 90.231.249.* (2010-05-05 20:07)

    Kto ma doplacac do oplat za dom opieki spolecznej lesli osoba jest samotna i sama wystepuje o miejsce w domu opieki. Czy spadkobierca ma obowiazek dokonywania doplaty.

  • 10: marzena z IP: 93.89.195.* (2012-03-11 10:48)

    Nieprawdopodobne , skad maja emeryci brac pieniadze na pobyt w DOS.
    To sa kpiny ,aby tak duzo placic za godne zycie do konca swoich dni , przeciez im sie to nalezy , uwazam ,ze dla osob po 70-tce pobyt w DOS z opieka lekarska powinien byc gratis !!! Znam wiele osob ,ktore mecza sie same w swoich mieszkaniach , czesto zreszta juz zaniedbanych ,brudnych .Ale niestety starosc jest okrutna !!!