Najczęstszym sposobem polskich firm na obniżenie kosztów jest redukcja zatrudnienia. Jak obniżyć koszty firmy bez zwalniania pracowników lub cięcia pensji? Raport Regus i Unwired pokazuje, że wychodzące z recesji przedsiębiorstwa, planują zwiększać zatrudnienie bez konieczności wynajmu kolejnych powierzchni dla pracowników. Celem firm jest redukcja kosztów przypadających na jednego pracownika, a osiągnąć go chcą przez innowacyjność, mobilność oraz wprowadzanie nowych stylów pracy.
Jednym ze sposobów na obniżenie wydatków są alternatywne formy zatrudnienia tj. telepraca, która umożliwia zatrudnienie pracownika poza siedzibą firmy (np. praca w domu). Jednak jedynie 2 proc. polskich firm korzysta z tej możliwości.

– Obecny model pracy jest sprzeczny z ideą zrównoważonego rozwoju – mówi Mark Dixon, dyrektor generalny firmy Regus. Dodaje, że jest to podejście, które zupełnie nie przystaje do nowoczesnego świata. Przez to stanowi źródło wielu problemów, począwszy od zaburzenia równowagi pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym, poprzez opłakany stan bilansów wielu korporacji. Przyjęcie lepszych metod pracy i wdrożenie zasady mobilności w odniesieniu do tego jak, gdzie i kiedy pracujemy, będzie miało dobroczynny wpływ na nasze życie, firmę oraz środowisko.

Wprowadzane rozwiązania mają zarówno aspekt personalny, jak i technologiczny. Należy zmienić podejście do zarządzania, z nastawionego na nadzór do opartego na wynikach oraz zastosować taką technologię korporacyjną, aby pracownicy mogli efektywnie pracować z dowolnego miejsca. Obniżenie kosztów przedsiębiorstwa można uzyskać również dzięki ograniczeniu wydatków na wyjmowane nieruchomości.