Gmina, obliczając dochód rodziny uprawniający do świadczeń rodzinnych, uwzględni sytuację, gdy jeden z jej członków otrzymuje zasiłek chorobowy lub macierzyński.
Resort pracy chce doprecyzować przepisy regulujące przyznawanie świadczeń rodzinnych. Dotyczą sposobu ustalania dochodu rodziny oraz uprawnień do świadczenia pielęgnacyjnego. Ministerstwo proponuje m.in., aby stypendia za wyniki w nauce nie były wliczane do dochodu rodziny uprawniającego do świadczeń oraz rozszerzenie katalogu dochodów, które będą uwzględniane przez gminy jako dochód utracony lub uzyskany.
Obecnie zmianą dochodu, która może mieć wpływ na przyznanie lub utracenie świadczeń rodzinnych jest m.in. uprawnienie do urlopu wychowawczego, zasiłku dla bezrobotnych, emerytury, renty. Ten katalog będzie uzupełniony o zasiłki – chorobowy, rehabilitacyjny i macierzyński.
– Mimo że mają one duży wpływ na sytuację dochodową rodziny, nie możemy ich brać pod uwagę. Natomiast różne decyzje w tej sprawie wydają organy odwoławcze i sądy – mówi Joanna Błachowska-Kurbiel, dyrektor Szczecińskiego Centrum Świadczeń.
Ponadto w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 30 czerwca 2009 roku (Sygn. akt P 45/08) odnoszącym się do sposobu ustalania dochodu utraconego, przepisy regulujące te kwestie zostaną przeniesione z rozporządzenia do ustawy. Gminy będą też dalej, zgodnie z wyrokiem TK, przy obliczaniu dochodu rodziny uwzględniać jego utratę w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy.



Resort planuje też zaostrzenie zasad korzystania ze świadczenia pielęgnacyjnego (wynosi 520 zł miesięcznie), które od stycznia tego roku nie jest już uzależnione od dochodu osiąganego przez członków rodziny. Rozszerzona zostanie lista sytuacji, która uniemożliwi jego otrzymywanie. O świadczenie pielęgnacyjne nie będzie mogła się ubiegać osoba, która jest niezdolna do samodzielnej egzystencji oraz osoba otrzymująca rentę rodzinną z tytułu śmierci małżonka. Dodatkowo świadczenie nie będzie przysługiwać, gdy jeden z członków rodziny ma do niego uprawnienie, np. matka na niepełnosprawne dziecko, a jej mąż na swoją matkę. Wykluczona będzie też sytuacja, w której z tytułu opieki nad tą osobą świadczenie otrzymuje więcej niż jedna osoba.
Gminy zyskają ponadto możliwość przeprowadzania wywiadu z osobą w trakcie otrzymywania przez nią świadczenia pielęgnacyjnego. Obecnie taki wywiad jest przeprowadzany na etapie ustalania uprawnienia do tego wsparcia.
– To dobre rozwiązanie, które w sytuacji gdy świadczenie jest przyznawane na czas nieokreślony, pozwoli nam sprawdzić, czy członek rodziny rzeczywiście sprawuje osobistą opiekę nad osobą niepełnosprawną i nie podejmuje dodatkowego zatrudnienia – mówi Natalia Siekierka z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu.