statystyki

Firmy nie obawiają się surowych kar za złośliwe lub uporczywe łamanie praw pracowniczych

autor: Łukasz Guza14.03.2010, 21:23; Aktualizacja: 15.03.2010, 08:25
 • Wyślij
 • Drukuj

Firmy nie obawiają się surowych kar za złośliwe lub uporczywe łamanie praw pracowniczych. Prokuratura często odmawia wszczęcia postępowania w tych sprawach lub je umarza.

Firmy nie obawiają się surowych kar za złośliwe lub uporczywe łamanie praw pracowniczych. Prokuratura często odmawia wszczęcia postępowania w tych sprawach lub je umarza.

W ubiegłym roku aż o 65 proc. wzrosła liczba pracowników, którym pracodawca nie wypłacił pensji. Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) ujawniła 86 tys. takich przypadków. Inspektorzy pracy złożyli 280 zawiadomień do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa uporczywego lub złośliwego łamania praw pracowniczych (głównie dotyczących niepłacenia pensji). Jest ono zagrożone karą grzywny, karą ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch.

– Niestety, niewiele spraw trafia do sądu – mówi Tadeusz Zając, główny inspektor pracy.

Dlatego zamierza w tej sprawie interweniować u ministra sprawiedliwości.

W 2008 roku na podstawie zawiadomień PIP o podejrzeniu popełnienia przestępstwa prokuratura wszczęła 255 postępowań, ale jednocześnie odmówiła ich wszczęcia w 140 przypadkach, a 290 spraw umorzyła. Z prawie 700 spraw, które trafiły do prokuratury, tylko 100 znalazło swój finał w sądzie.

– W wielu przypadkach zebrany materiał nie pozwala na stwierdzenie znamion przestępstwa, czyli złośliwego lub uporczywego działania pracodawcy – mówi Grażyna Wawryniuk, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Nie każdy przypadek naruszenia praw pracowniczych spełnia bowiem ustawowe znamiona przestępstwa z art. 218 kodeksu karnego. Do przestępstwa może dojść tylko w przypadku, gdy działanie pracodawcy cechuje szczególna determinacja. Na przykład złośliwego charakteru nie ma przypadek dyskryminacji pracownika przy awansie ze względu na faworyzowanie innego podwładnego.

PIP podkreśla, że w trakcie kontroli inspektorom bardzo trudno jest wykazać złośliwy lub uporczywy charakter działań pracodawcy.

– Nie można ich za to winić. To nie jest zadanie inspekcji, więc inspektorzy nie dysponują uprawnieniami, które pozwalałyby na udowodnienie popełnienia przestępstwa – mówi Grażyna Wawryniuk.

Wkrótce może się to jednak zmienić. PIP zaproponowała zastąpienie terminów złośliwość i uporczywość innymi określeniami, które nie ograniczałyby możliwości karania firm za drastyczne lub długotrwałe łamanie praw pracowniczych. Propozycje te trafiły już do komisji trójstronnej.

2 lata więzienia grozi za złośliwe lub uporczywe łamanie praw pracowniczych

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 5

 • 1: Yoda z IP: 83.230.0.* (2010-03-15 07:10)

  tylko karać i karać a może tak jakieś prawa dla pracodawców - np. mniej biureokracji w firmach do 10 osób - bo pip nie rozróżnia czy jest 10 osób czy 1000 osób

 • 2: 60 latek z IP: 77.65.166.* (2010-03-15 08:35)

  Karać pseudo- pracodawców .Jeżeli im krzywda to niech zrezygnują z wyzyskiwania pracowników i zamienią się rolami.!!!

 • 3: Ha ha ha... Firmy sie nei obawiają,bo....tych kar z IP: 213.172.175.* (2010-03-15 10:09)

  wcale nie ma!
  Ha ha ha... I dla koh=go to prawoi? ha ha ha ha

 • 4: wika z IP: 83.26.179.* (2010-03-15 12:24)

  Uwaga; nie ma zbyt wielu chętnych do tworzenia firm i zatrudniania pracowników.Może już czas uznać, że pracodawca to nie gangster tylko przedsiębiorczy i aktywny człowiek.Jak wsz edzie i wśród pracodawców są ludzie bezwzgłędni ,a także zwyczajnie okrutni.Owszem warto zamienić się z pracodawcą na miejsce.Trzeba tylko chcieć i umieć.Poza tym ci bezwzględni pracodawcy płacą ZUS w terminie i są bardzo pozytywni w świetle polskiego prawa.

 • 5: wolf z IP: 78.133.227.* (2010-03-15 19:55)

  Kar nie ma bo zawsze PIP twierdzi że dla dobra rozwoju firmy trzeba odpuścić

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie