statystyki

Firmy nie obawiają się surowych kar za złośliwe lub uporczywe łamanie praw pracowniczych

autor: Łukasz Guza14.03.2010, 21:23; Aktualizacja: 15.03.2010, 08:25

Firmy nie obawiają się surowych kar za złośliwe lub uporczywe łamanie praw pracowniczych. Prokuratura często odmawia wszczęcia postępowania w tych sprawach lub je umarza.

Reklama


Reklama


Firmy nie obawiają się surowych kar za złośliwe lub uporczywe łamanie praw pracowniczych. Prokuratura często odmawia wszczęcia postępowania w tych sprawach lub je umarza.

W ubiegłym roku aż o 65 proc. wzrosła liczba pracowników, którym pracodawca nie wypłacił pensji. Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) ujawniła 86 tys. takich przypadków. Inspektorzy pracy złożyli 280 zawiadomień do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa uporczywego lub złośliwego łamania praw pracowniczych (głównie dotyczących niepłacenia pensji). Jest ono zagrożone karą grzywny, karą ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch.

– Niestety, niewiele spraw trafia do sądu – mówi Tadeusz Zając, główny inspektor pracy.

Dlatego zamierza w tej sprawie interweniować u ministra sprawiedliwości.

W 2008 roku na podstawie zawiadomień PIP o podejrzeniu popełnienia przestępstwa prokuratura wszczęła 255 postępowań, ale jednocześnie odmówiła ich wszczęcia w 140 przypadkach, a 290 spraw umorzyła. Z prawie 700 spraw, które trafiły do prokuratury, tylko 100 znalazło swój finał w sądzie.

– W wielu przypadkach zebrany materiał nie pozwala na stwierdzenie znamion przestępstwa, czyli złośliwego lub uporczywego działania pracodawcy – mówi Grażyna Wawryniuk, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Nie każdy przypadek naruszenia praw pracowniczych spełnia bowiem ustawowe znamiona przestępstwa z art. 218 kodeksu karnego. Do przestępstwa może dojść tylko w przypadku, gdy działanie pracodawcy cechuje szczególna determinacja. Na przykład złośliwego charakteru nie ma przypadek dyskryminacji pracownika przy awansie ze względu na faworyzowanie innego podwładnego.

PIP podkreśla, że w trakcie kontroli inspektorom bardzo trudno jest wykazać złośliwy lub uporczywy charakter działań pracodawcy.

– Nie można ich za to winić. To nie jest zadanie inspekcji, więc inspektorzy nie dysponują uprawnieniami, które pozwalałyby na udowodnienie popełnienia przestępstwa – mówi Grażyna Wawryniuk.

Wkrótce może się to jednak zmienić. PIP zaproponowała zastąpienie terminów złośliwość i uporczywość innymi określeniami, które nie ograniczałyby możliwości karania firm za drastyczne lub długotrwałe łamanie praw pracowniczych. Propozycje te trafiły już do komisji trójstronnej.

2 lata więzienia grozi za złośliwe lub uporczywe łamanie praw pracowniczych

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • Yoda(2010-03-15 07:10) Odpowiedz 00

  tylko karać i karać a może tak jakieś prawa dla pracodawców - np. mniej biureokracji w firmach do 10 osób - bo pip nie rozróżnia czy jest 10 osób czy 1000 osób

 • 60 latek(2010-03-15 08:35) Odpowiedz 00

  Karać pseudo- pracodawców .Jeżeli im krzywda to niech zrezygnują z wyzyskiwania pracowników i zamienią się rolami.!!!

 • Ha ha ha... Firmy sie nei obawiają,bo....tych kar(2010-03-15 10:09) Odpowiedz 00

  wcale nie ma!
  Ha ha ha... I dla koh=go to prawoi? ha ha ha ha

 • wika(2010-03-15 12:24) Odpowiedz 00

  Uwaga; nie ma zbyt wielu chętnych do tworzenia firm i zatrudniania pracowników.Może już czas uznać, że pracodawca to nie gangster tylko przedsiębiorczy i aktywny człowiek.Jak wsz edzie i wśród pracodawców są ludzie bezwzgłędni ,a także zwyczajnie okrutni.Owszem warto zamienić się z pracodawcą na miejsce.Trzeba tylko chcieć i umieć.Poza tym ci bezwzględni pracodawcy płacą ZUS w terminie i są bardzo pozytywni w świetle polskiego prawa.

 • wolf(2010-03-15 19:55) Odpowiedz 00

  Kar nie ma bo zawsze PIP twierdzi że dla dobra rozwoju firmy trzeba odpuścić

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane