statystyki

Nauczyciele nie korzystają ze świadczeń kompensacyjnych

Bożena Wiktorowska15.03.2010, 03:00; Aktualizacja: 15.03.2010, 10:57
  • Wyślij
  • Drukuj

ZUS wypłaca tylko siedem świadczeń kompensacyjnych nauczycielom, którzy zakończyli pracę w szkole. Jego przeciętna wysokość to 1,7 tys. zł.



– Ostrzegaliśmy, że nauczyciele nie będą korzystać ze świadczeń kompensacyjnych. Tylko wcześniejsze emerytury przyznawane na podstawie Karty Nauczyciela faktycznie mogą zrekompensować ciężką pracę w szkole – mówi Stefan Kubowicz, przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność.

Według niego podstawowym powodem braku zainteresowania jest fakt, że nowe świadczenia są niskie bo zbliżone wysokością do emerytur pomostowych. Dodatkowo skorzystanie z niego ogranicza nauczycielom prawo do dorabiania w szkole.

Zgodnie z ustawą z 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych (Dz.U. nr 97, poz. 800) prawo do nich mają nauczyciele mający 30-letni staż pracy, w tym 20 lat pracy w szkole. Z tego przywileju mogą korzystać zarówno nauczyciele szkół publicznych, jak i niepublicznych, którzy bez względu na płeć do końca 2014 roku ukończą 55 lat. W kolejnych latach wiek ten będzie podnoszony. Do 2024 roku kobiety będą mogły wcześniej kończyć pracę po ukończeniu 55 lat. W przypadku mężczyzn od 2015 roku wiek uprawniający do skorzystania ze świadczenia będzie wydłużany o rok co dwa lata. Od 2025 roku ten wiek będzie rósł także dla kobiet. Ostatni nauczyciele skorzystają ze świadczeń w 2032 roku. Nauczyciele oprócz spełnienia warunków stażowych i wiekowych muszą też zwolnić się z pracy.

Według danych ZUS wysokość przeciętnego świadczenia kompensacyjnego wynosi 1,7 tys. zł.

– Rola świadczeń kompensacyjnych będzie rosła. W przyszłości z takiej możliwości będą korzystać nauczyciele, którzy nie będą chcieli dalej pracować – mówi Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Zwraca uwagę, że obecnie na takie świadczenia przechodzą wyłącznie nauczyciele, którzy nie mogli skorzystać z prawa do wcześniejszej emerytury na podstawie art. 88 Karty Nauczyciela. Problem ten dotyczy osób, które nie miały odpowiedniego stażu pracy pod tablicą, a teraz kończą 55 lat. Na małe zainteresowanie nowymi świadczeniami ma także wpływ to, że w ciągu dwóch poprzednich lat na wcześniejsze emerytury odeszło bardzo dużo nauczycieli. Teraz mało więc jest osób, które mogą korzystać ze świadczeń kompensacyjnych. W 2008 roku z wcześniejszych emerytur skorzystało 15 tys. pedagogów, a w ubiegłym roku – 13,6 tys.




Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Komentarze: 20

  • 1: HANYS z IP: 87.207.139.* (2010-03-15 07:44)

    I TO HANBA TYLKO BELFRY GAMONIE NIEROBY DARMOZJADY MAJĄ ZA RYZEJ MAŁPY PO WCÓWUBOWCÓW PRZYWILEJE A RESZTA CO PRACUJE NA MATOŁÓW OBIBOKÓW BELFRÓW WAŁA PRZECIEZ BELFRY NIC NIE ROBIĄ TYLKO PIERDZĄ W STOŁEK

  • 2: Przeżyć za 700 zl. kompensacyjnego..... z IP: 193.24.201.* (2010-03-15 08:36)

    Nauczyciele zostali potraktowani przez państwo tak jak tego życzy sobie Hanys. Zasiłek kompensacyjny na poziomie zasiłku dla bezrobotnego,bez prawa dorobienia kilku godzin nawet w szkołach niepublicznych.Ciekawe,kto bardziej odczuje skutki takiego pomysłu? Kto bardziej traci na zatrudnianiu starszych chorujących nauczycieli? Tracą ,oczywiście,dzieci i młodzież.Ale kogo to obchodzi? Nie ma to też nic wspólnego z rachunkiem ekonomicznym. Stara emerytura nauczycielska+pensja początkującego nauczyciela równa się pensji starszego nauczyciela, którego nie pozwala się odejść ..Po co jeść tę żabę? Komu dokuczamy bardziej ? Nauczycielom czy naszym dzieciom? A nauczyciele nie pójdą na zasiłek kompensacyjny.Muszą doczołgać się do 60- 65 roku życia,bo na dodatek, o czym nie pisze się w artykule,jeśli skorzystają z zasiłku kompensacyjnego ,to emeryturę też bedą mieli mniejszą.I nie dociągną do 1000 zl.Piszę to na przestrogę młodym nauczycielom.Uciekajcie z tego zawodu! Trzeba przecież coś jeść,gdzieś mieszkać,coś czytać,chodzić do kina,teatru,założyć rodzinę,utrzymać dzieci,zwiedzać świat itd.Wg badań pensja nauczycielska(średnia) w Polsce jest równa poborom robotnika niewykwalifikowanego. Od 2012 roku nauczyciel,żeby utrzymać się w pracy będzie musiał mieć dwa dyplomy ukończenia wyższej uczelni. Np. mieć prawo do uczenia języka angielskiego i matematyki.Za pensję robotnika niewykwalifikowanego...Wyżywi się misją!

  • 3: Mural z IP: 80.55.175.* (2010-03-15 09:39)

    Przeciętnie. To tak, jak z piciem spirytusu na głowę mieszkańca. Wlicza się też niemowlęta. Znajoma się dowiadywała, ile jej przypadnie.Niecały 1000 zł. I dziwicie się, że mało kto korzysta? Przecież na kompensówce nie można sobie dorabiać.

  • 4: Do Hanysa z IP: 89.231.199.* (2010-03-15 10:22)

    Górnik po 25 latach pracy ma 3tyś. emerytury na rękę, nauczyciel po 35 latach pracy 1,5 tyś. .W jaki m my kraju żyjemy! Paranoja!

  • 5: tez obywatel z IP: 93.145.140.* (2010-03-15 11:00)

    do 4 - a robotnik 6o lat i 45 lat pracy zadnych praw do emerytury
    WLASNIE W JAKIM MY KRAJU ZYJEMY?

  • 6: górnik ciesla z IP: 82.160.6.* (2010-03-15 11:14)

    do4; górnik ma odprowadzane 2000zł co miesiąc na emeryturę składki. nauczyciel 300zł ,wiec o czym ty piszesz?.

  • 7: Górniku cieślo... z IP: 193.24.201.* (2010-03-15 11:26)

    No,właśnie .Dlaczego państwo odprowadza za swego funcjonariusza publicznego tylko 300 zl? Nauczyciel ,co prawda,nie fedruje,ale kształci kadrę dla społeczeństwa m.in. też górników,górników cieśli,przyszłych inżynierów i ,architektów,lekarzy,sprzedawców,ekonomistów...

  • 8: Górniku cieślo... z IP: 193.24.201.* (2010-03-15 11:38)

    To może wszyscy fedrujmy i uprawiajmy naszą piękną ziemię,siejmy ,zbierajmy plony a szkoły pozamykajmy.Przecież nauczyciel niczego nie produkuje,niczego nie wytwarza...Niczego nie może sprzedać...

  • 9: górnik ciesla z IP: 82.160.6.* (2010-03-15 11:39)

    do7; to nie miej pretensji do górników ze nauczyciele maja takie mała składki odprowadzone. po drugie fakt nauczyciel kształci przyszłych dorosłych ludzi ale jest w 100% opłacany z budżetu państwa.w Polsce problem przyszły emerytur to faktycznie tragedia wielu pracuje na czarno albo za najniższe składki na emeryturę nikt dzisiaj nie zastanawia się ze za kilkanaście lat jak będą starzy i chorzy, z emerytur nie wyżyją zostaje im tylko model "rumuński" na przeżycie.

  • 10: Górniku cieślo...po raz trzeci z IP: 193.24.201.* (2010-03-15 11:59)

    Do Ciebie nie mam żadnych pretensji,ale proszę o wyważone uwagi dotyczące nauczycieli.Za ten stan odpowiada rząd i posrednio społeczeństwo,które na to przyzwala i daje się podpuszczać rządzącym. Czy w naszym kraju nauczyciel kończący pracę nie powinien osiągnąć średniej krajowej, a nawet dwie? Jakiej chcemy edukacji dla naszych dzieci? Mają ją prowadzić ludzie,których zarobki są na poziomie robotników niewykwalifikowanych?Kto przyjdzie do takiego zawodu,jeśli bedzie mieć świadomość,że za wysokimi wymaganiami nie idzie w parze poważne traktowanie i głodowe pensje i emerytury?Bo nauczycieli za te grosze to chcielibyśmy mieć wspaniałych ...Ciągle są nie dość dobrzy...Czego wymagamy od robotnika niewykwalifikowanego mało mu płacąc .Ano tego zeby wykonał mało skomplikowaną czynność ,może nawet i uciążliwą,ale której nie trzeba się uczyć poświęcając wiele lat.Czy tak samo można wartościować pracę nauczycieli (także akademickich),jaką pracę niewymagająćą kwalifikacji?