statystyki

Nauczyciele nie korzystają ze świadczeń kompensacyjnych

autor: Bożena Wiktorowska15.03.2010, 03:00; Aktualizacja: 15.03.2010, 10:57
  • Wyślij
  • Drukuj

ZUS wypłaca tylko siedem świadczeń kompensacyjnych nauczycielom, którzy zakończyli pracę w szkole. Jego przeciętna wysokość to 1,7 tys. zł.

reklama


reklama


– Ostrzegaliśmy, że nauczyciele nie będą korzystać ze świadczeń kompensacyjnych. Tylko wcześniejsze emerytury przyznawane na podstawie Karty Nauczyciela faktycznie mogą zrekompensować ciężką pracę w szkole – mówi Stefan Kubowicz, przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność.

Według niego podstawowym powodem braku zainteresowania jest fakt, że nowe świadczenia są niskie bo zbliżone wysokością do emerytur pomostowych. Dodatkowo skorzystanie z niego ogranicza nauczycielom prawo do dorabiania w szkole.

Zgodnie z ustawą z 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych (Dz.U. nr 97, poz. 800) prawo do nich mają nauczyciele mający 30-letni staż pracy, w tym 20 lat pracy w szkole. Z tego przywileju mogą korzystać zarówno nauczyciele szkół publicznych, jak i niepublicznych, którzy bez względu na płeć do końca 2014 roku ukończą 55 lat. W kolejnych latach wiek ten będzie podnoszony. Do 2024 roku kobiety będą mogły wcześniej kończyć pracę po ukończeniu 55 lat. W przypadku mężczyzn od 2015 roku wiek uprawniający do skorzystania ze świadczenia będzie wydłużany o rok co dwa lata. Od 2025 roku ten wiek będzie rósł także dla kobiet. Ostatni nauczyciele skorzystają ze świadczeń w 2032 roku. Nauczyciele oprócz spełnienia warunków stażowych i wiekowych muszą też zwolnić się z pracy.

Według danych ZUS wysokość przeciętnego świadczenia kompensacyjnego wynosi 1,7 tys. zł.

– Rola świadczeń kompensacyjnych będzie rosła. W przyszłości z takiej możliwości będą korzystać nauczyciele, którzy nie będą chcieli dalej pracować – mówi Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Zwraca uwagę, że obecnie na takie świadczenia przechodzą wyłącznie nauczyciele, którzy nie mogli skorzystać z prawa do wcześniejszej emerytury na podstawie art. 88 Karty Nauczyciela. Problem ten dotyczy osób, które nie miały odpowiedniego stażu pracy pod tablicą, a teraz kończą 55 lat. Na małe zainteresowanie nowymi świadczeniami ma także wpływ to, że w ciągu dwóch poprzednich lat na wcześniejsze emerytury odeszło bardzo dużo nauczycieli. Teraz mało więc jest osób, które mogą korzystać ze świadczeń kompensacyjnych. W 2008 roku z wcześniejszych emerytur skorzystało 15 tys. pedagogów, a w ubiegłym roku – 13,6 tys.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP
  • Górniku-to rozsądne podejście...(2010-03-15 14:48) Odpowiedz 00

    Zachęcam wszystkich młodych do opuszczenia tego zawodu,jeśli jeszcze gdzieś młodzi są.Górniku cieślo,w 1990 roku zarabiałam 113% średniej krajowej (taki prezent Mazowieckiego) ,a teraz po 20 latach (ale po 33 latach pracy łącznie dla RP ) mam jako nauczyciel niewiele ponad 70% średniej. A więc tak ,jak najbardziej,młodzieży- fedruj lub rób w życiu cokolwiek innego ,ale za żadne skarby nie idź do pracy w tym pięknym podobno zawodzie.Tu wg pracodawców wystarczą "kwalifikacje" po gimnazjum ( i bez konkretnego zawodu).
    Pozdrawiam Ciebie i wszyskich zdrowo myślących. Szkoda,że rozsądek (mój) przyszedł tak późno.Ale młodzi,myślę ,że zaglosują nogami i nie dadzą się omamić rzekomymi wysokimi podwyżkami dla stażystów,których w tym zawodzie NIE MA! Jako żywo przypomina się Zagłoba ze swoimi Inflantami!

  • górnik ciesla(2010-03-15 14:26) Odpowiedz 00

    podejmując zawód nauczyciela trzeba sobie zadać proste pytanie. kiedy w Polsce nauczyciel zarabiał godziwie, bo jak zacząłem szkołę w 1971 roku i zakończenia średniaka zawsze narzekali nauczyciele na swoje zarobki, ba po 1989r nic się w tej materii do dziś nie zmieniło, wiec może zmiana zawodu?.

  • Do górnika cieśli....(2010-03-15 14:04) Odpowiedz 00

    No, dobra.Nie chcę zajmować się Twoją emeryturą,bo artykuł nie o tym.Czy zgadzasz się z wyceną pracy nauczyciela na poziomie zarobków pracownika niewykwalifikowanego.Ta praca dla społeczeństwa jest niepotrzebna? Każdy może ją wykonywać,więc nie ma za co płacić?

    PS. Od 2012 roku czyli za dwa lata każdy nauczyciel musi legitymować się prawem do nauczania co najmniej dwóch przedmiotów, jeśli chce pozstać w zawodzie. A więc ponownie wielkie ruszenie czy ucieczka z tego zawodu,który nie pozwala utrzymać rodziny ani przeżyć na emeryturze.

  • górnik ciesla(2010-03-15 13:47) Odpowiedz 00

    do11;górnictwo nie jest rentowne nie własnej winy. tak zgadza się ze 19% od zarobków dochodzą barbórki 14 -stki wiec wychodzi ponad 2000zł na ZUS co miesiąc.podatnik nie płaci górnikom do emerytur bo jak masz takie duże składki to i masz odpowiednią emeryturę, obecnie przeciętna emeryta górnicza wychodzi 3000zł przy obecnej waloryzacji procentowej bardziej się opłaca górnikom przejść na emeryturę bo co roku będą miedz waloryzacje ponad 200zł.

  • konkret(2010-03-15 19:26) Odpowiedz 00

    Górniku cieślo - nie przesadzaj. Składki są odprowadzane do 250% średniej, czyli nakwyższa składka może być 1440zł. OK.
    Praca górnika 18 lat + 25 lat pracy czyli przechodzi na emeryturę w 43 lata majac przepracowane 45lat to jest tez OK.
    Górnicy płaca taką samą stawkę nq ZUS jak nauczyciele 19,2% OK.
    Ni euczyło się w szkole procentów bo lepsze były na upadówie.

  • konkret(2010-03-15 19:28) Odpowiedz 00

    Średnia emerytura kompensacyna = 1,7tyś zł? to..
    420tyś zł kapitału ?
    to 6100zł miesięcznie . Więc o kim mowa.
    Chyba chodzi o działaczy ZG ZNP

  • A.Li(2012-04-09 01:05) Odpowiedz 00

    Witam!
    jestem od kilku miesięcy emerytem nauczycielskim otrzymuję 1700zł emerytury , ilość moich składek to 350tyś zł, umieszczenie tej kwoty przez Zus na najgorszym koncie bankowym / 5%/ daje wyokość mojej emerytury
    zakladam, że w ZUS nie siedzą durnie i pieniądze trzymają na wyższym oprocentowaniu/ 7-9%/ więc emeryci utrzymują ze swoich składek pracowników ZUS, a po śmierci Zus dalej ma 350 tyś i może nimi dalej obracać
    udając że pieniądze które co miesiąc mi odbierali szły na inne świadczenia.

  • Stazystka(2010-03-16 21:11) Odpowiedz 00

    A czy nauczyciel ktory ma 51 lat i 30lecie pracy moze dalej pracowac po przejsciu na emeryture?Slyszalam od kolezanek z pracy ,ze jezeli ktos ma taki staz moze tylko robic na 1/2 etatu.Czy to prawda gdzie moge znalezc takie informacje.Prosze o odpowiedz.

  • filologini(2010-03-15 20:49) Odpowiedz 00

    Gratulacje, konkret! Jak zabraknie nauczycieli, to juz nikt nie będzie w stanie cokolwiek policzyć i ciemnym Polakom rząd wciśnie każde kłamstwo. Autor artykułu nie był już na tyle rzetelny, dociekliwy i uczciwy a może i liczyć nie potrafi. Najpewniej chodziło o kolejną manipulację, kóra ma skierować gniew społeczeństwa na nauczycieli. W końcu nie perwszy to juz raz.

  • M.J.(2010-03-15 12:52) Odpowiedz 00

    Do Górnika-cieśli: Górnik ma odprowadzane ,tak jak wszyscy 19% poborów, tylko lata pracy ma przeliczane: 2.6%/rok, a przeciętny pracownik: 1,3%/rok. Górnik pracuje 25 lat, a przeciętnemu pracownikowi obecnie nie wystarcza 40 lat stażu pracy. Przeciętny Kowalski będzie pobierał emeryturę przez 6 lat/ męzczyzna/ a przeciętny górnik przez 30 lat! Biorąc pod uwagę, że górnictwo nadal nie jest rentowne i ciągle domaga się dotacji z pieniędzy podatnika- górnik powinien co tydzień leżeć przez godzinę ,krzyżem w kościele. Pozdrawiam.

  • Górniku cieślo...po raz trzeci(2010-03-15 11:59) Odpowiedz 00

    Do Ciebie nie mam żadnych pretensji,ale proszę o wyważone uwagi dotyczące nauczycieli.Za ten stan odpowiada rząd i posrednio społeczeństwo,które na to przyzwala i daje się podpuszczać rządzącym. Czy w naszym kraju nauczyciel kończący pracę nie powinien osiągnąć średniej krajowej, a nawet dwie? Jakiej chcemy edukacji dla naszych dzieci? Mają ją prowadzić ludzie,których zarobki są na poziomie robotników niewykwalifikowanych?Kto przyjdzie do takiego zawodu,jeśli bedzie mieć świadomość,że za wysokimi wymaganiami nie idzie w parze poważne traktowanie i głodowe pensje i emerytury?Bo nauczycieli za te grosze to chcielibyśmy mieć wspaniałych ...Ciągle są nie dość dobrzy...Czego wymagamy od robotnika niewykwalifikowanego mało mu płacąc .Ano tego zeby wykonał mało skomplikowaną czynność ,może nawet i uciążliwą,ale której nie trzeba się uczyć poświęcając wiele lat.Czy tak samo można wartościować pracę nauczycieli (także akademickich),jaką pracę niewymagająćą kwalifikacji?

  • górnik ciesla(2010-03-15 11:14) Odpowiedz 00

    do4; górnik ma odprowadzane 2000zł co miesiąc na emeryturę składki. nauczyciel 300zł ,wiec o czym ty piszesz?.

  • Mural(2010-03-15 09:39) Odpowiedz 00

    Przeciętnie. To tak, jak z piciem spirytusu na głowę mieszkańca. Wlicza się też niemowlęta. Znajoma się dowiadywała, ile jej przypadnie.Niecały 1000 zł. I dziwicie się, że mało kto korzysta? Przecież na kompensówce nie można sobie dorabiać.

  • Przeżyć za 700 zl. kompensacyjnego.....(2010-03-15 08:36) Odpowiedz 00

    Nauczyciele zostali potraktowani przez państwo tak jak tego życzy sobie Hanys. Zasiłek kompensacyjny na poziomie zasiłku dla bezrobotnego,bez prawa dorobienia kilku godzin nawet w szkołach niepublicznych.Ciekawe,kto bardziej odczuje skutki takiego pomysłu? Kto bardziej traci na zatrudnianiu starszych chorujących nauczycieli? Tracą ,oczywiście,dzieci i młodzież.Ale kogo to obchodzi? Nie ma to też nic wspólnego z rachunkiem ekonomicznym. Stara emerytura nauczycielska+pensja początkującego nauczyciela równa się pensji starszego nauczyciela, którego nie pozwala się odejść ..Po co jeść tę żabę? Komu dokuczamy bardziej ? Nauczycielom czy naszym dzieciom? A nauczyciele nie pójdą na zasiłek kompensacyjny.Muszą doczołgać się do 60- 65 roku życia,bo na dodatek, o czym nie pisze się w artykule,jeśli skorzystają z zasiłku kompensacyjnego ,to emeryturę też bedą mieli mniejszą.I nie dociągną do 1000 zl.Piszę to na przestrogę młodym nauczycielom.Uciekajcie z tego zawodu! Trzeba przecież coś jeść,gdzieś mieszkać,coś czytać,chodzić do kina,teatru,założyć rodzinę,utrzymać dzieci,zwiedzać świat itd.Wg badań pensja nauczycielska(średnia) w Polsce jest równa poborom robotnika niewykwalifikowanego. Od 2012 roku nauczyciel,żeby utrzymać się w pracy będzie musiał mieć dwa dyplomy ukończenia wyższej uczelni. Np. mieć prawo do uczenia języka angielskiego i matematyki.Za pensję robotnika niewykwalifikowanego...Wyżywi się misją!

  • Do Hanysa(2010-03-15 10:22) Odpowiedz 00

    Górnik po 25 latach pracy ma 3tyś. emerytury na rękę, nauczyciel po 35 latach pracy 1,5 tyś. .W jaki m my kraju żyjemy! Paranoja!

  • tez obywatel(2010-03-15 11:00) Odpowiedz 00

    do 4 - a robotnik 6o lat i 45 lat pracy zadnych praw do emerytury
    WLASNIE W JAKIM MY KRAJU ZYJEMY?

  • Górniku cieślo...(2010-03-15 11:38) Odpowiedz 00

    To może wszyscy fedrujmy i uprawiajmy naszą piękną ziemię,siejmy ,zbierajmy plony a szkoły pozamykajmy.Przecież nauczyciel niczego nie produkuje,niczego nie wytwarza...Niczego nie może sprzedać...

  • górnik ciesla(2010-03-15 11:39) Odpowiedz 00

    do7; to nie miej pretensji do górników ze nauczyciele maja takie mała składki odprowadzone. po drugie fakt nauczyciel kształci przyszłych dorosłych ludzi ale jest w 100% opłacany z budżetu państwa.w Polsce problem przyszły emerytur to faktycznie tragedia wielu pracuje na czarno albo za najniższe składki na emeryturę nikt dzisiaj nie zastanawia się ze za kilkanaście lat jak będą starzy i chorzy, z emerytur nie wyżyją zostaje im tylko model "rumuński" na przeżycie.

  • Górniku cieślo...(2010-03-15 11:26) Odpowiedz 00

    No,właśnie .Dlaczego państwo odprowadza za swego funcjonariusza publicznego tylko 300 zl? Nauczyciel ,co prawda,nie fedruje,ale kształci kadrę dla społeczeństwa m.in. też górników,górników cieśli,przyszłych inżynierów i ,architektów,lekarzy,sprzedawców,ekonomistów...