statystyki

Dorabiający rodzic na wychowawczym nie straci dodatku do zasiłku rodzinnego

autor: Michalina Topolewska11.03.2010, 03:00; Aktualizacja: 11.03.2010, 09:17

Część rodziców nie wie, że może podejmować dodatkowe zatrudnienie w czasie, gdy gmina wypłaca dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu korzystania z urlopu wychowawczego.

Reklama


Reklama


W poprzednim roku zmieniły się przepisy regulujące zasady przyznawania dodatku do zasiłku rodzinnego (w wysokości 400 zł miesięcznie) w trakcie przebywania na urlopie wychowawczym. Zgodnie z nimi rodzic może podjąć dodatkowe zatrudnienie, jeśli nie koliduje to z bezpośrednią opiekę nad dzieckiem. Musi jednak pamiętać, aby zgłosić to w gminie, która sprawdzi wtedy, czy dodatkowy dochód nie powoduje przekroczenia kryterium dochodowego wynoszącego 504 zł lub 583 zł, które bierze się pod uwagę przy ustalaniu prawa do dodatku.

– Niewiele osób korzysta z możliwości dorabiania w trakcie pobierania dodatku – mówi Elwira Kochanowska-Pięciak, wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (MOPS) w Rzeszowie.

Jej zdaniem, część rodziców na pewno nie wie, że po zmianie przepisów samo dorabianie nie oznacza automatycznie utraty dodatku.

Bogumiła Podgórska z MOPS w Katowicach zwraca uwagę, że gmina wymaga od tego rodzica złożenia specjalnego oświadczenia.

– Musi w nim poinformować o charakterze podjętej pracy, m.in. napisać, przez ile godzin dziennie będzie ją wykonywał oraz w jaki sposób będzie zapewniona opieka nad dzieckiem – tłumaczy Bogumiła Podgórska.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • o(2010-03-11 09:08) Odpowiedz 00

    Zdaje się że reklamy na stronach www, których nie da się wyłączyć są zabronione?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane