statystyki

Fundusz socjalny nie może finansować upominku dla każdej pracownicy

autor: Ewa Drzewiecka06.03.2010, 03:00

Impreza zakładowa z okazji Dnia Kobiet ani upominek dla każdej pracownicy nie mogą zostać sfinansowane w całości bądź dofinansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Źródłem finansowania powinny być wówczas środki własne pracodawcy. Natomiast zgodne z przepisami będą świadczenia i usługi z tej okazji, ale zależne od kryterium socjalnego.

Reklama


Reklama


Pracodawca, który zamierza przygotować upominki z okazji Dnia Kobiet i planuje sfinansować je z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, powinien wziąć pod uwagę, że środki funduszu mogą być wydatkowane wyłącznie na działalność socjalną, zgodnie z kryteriami udzielania pomocy oraz jedynie osobom uprawnionym. Jest to o tyle istotne, iż w razie wydatkowania środków niezgodnie z przepisami ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, związkom zawodowym działającym u pracodawcy przysługuje prawo wystąpienia do sądu pracy z roszczeniem o zwrot Funduszowi środków wydatkowanych niezgodnie z przepisami ustawy lub o przekazanie należnych środków na Fundusz (art. 8 ust. 3 ustawy).

Finansowanie działalności socjalnej

Działalność socjalna to usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, udzielanie pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową (art. 2 ust. 1 ustawy). Pracodawca może wykupić usługi, przykładowo w formie dopłaty do wyjazdu, biletów do teatru, karnetu na basen albo świadczyć je we własnym zakresie, np. w ośrodku wypoczynkowym należącym do pracodawcy. Warto przypomnieć, że można dotować zarówno wypoczynek krajowy, jak i zagraniczny.

Finansowanie wyjazdów zagranicznych umożliwił wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 28 marca 2007 r. W praktyce często środki z Funduszu przeznaczane są na pomoc materialno-rzeczową w formie konkretnych towarów lub finansową (zapomogi pieniężne). Ponadto z tego źródła pracodawca ma prawo dofinansować zakładowe obiekty socjalne, np. ośrodek wczasowy, klub sportowy.

Należy podkreślić, że o ile działalność socjalna jest finansowana z Funduszu, o tyle obiekty socjalne są dofinansowane, co oznacza, że niezgodne z przepisami jest ich utrzymywanie w całości z Funduszu. Niedopuszczalne jest dotowanie z funduszu innej działalności niż socjalna, np. firmowej imprezy z okazji Dnia Kobiet.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • JW - Legnica(2010-03-07 09:30) Odpowiedz 00

  Kiedy zniknie ZFŚS ?
  To relikt komuny. Pracodawca ma płacić za pracę, a wynagrodzenie ma być godziwe. Za komuny była marna egalitarna płaca, więc fundusz socjalny był narzędziem spłaszczającym ewentualne różnice w wynagradzaniu. Dlaczego pracodawca ma zajmować się sytuacją socjalną pracownika ?, od tego są GOPS-y i MOPS-y. Sam fundusz socjalny jest środkiem konfliktogennym. Proponuję likwidację zfśs i podniesienie płacy minimalnej do 50 % średniej krajowej. Świadczenia z pracy powinny mieć wyłącznie związek z wykonywaną pracą a nie sytuacją rodzinną i materialną pracownika.

 • viatrak(2010-03-07 15:14) Odpowiedz 00

  ZFŚS zniknie jak wyborcy na to pozwolą. Do tej pory wybieraczom podoba się polityka socjalna.

 • M(2010-03-08 09:18) Odpowiedz 00

  Lepiej żeby było bo pracuję więcej niz za czasów PRL a zarabiam o wiele mniej.Przyczyna?Firmę sprywatyzowano!!!Wnopsek: pracuj za darmo!!

 • Robol 54 lat(2010-05-14 19:06) Odpowiedz 00

  Bardzo mnie dziwi że jeszcze jest stażowe może jest bo to co się pisze a robi w zakładach pracy to zgroza .1 ] Po sprywatyzowaniu zakładów nie ma już ani stażowego ani premij ani szkodliwego ani normalności . 2 ] Pracuje się od poniedziałku do niedzieli itd ... 3 ] Zapłacone jest sobota i niedziela 100 procent ok w poniedziałek odnowa . 4 Odmówić nie można proszę mi nie mówić , ze nie znam przepisów kto takie coś wymyślił . 5 ]BHP przepisowe -ok a warunki szkodliwe gdzie przecież wszystko zostało tak jak było czy na to prawa niema czy to robią tylko dla papieru a godność ludzka poszła na psy . Ludzie są spracowani między 50 -60 tym rokiem życia sami nic nie zrobią tylko można trochę dobrej i mądrej woli zmienić prawo dla ludzi naprawdę pracujących fizycznie i sprawdzić stanowiska pracy a nie wpadać na zakład wtedy jak potrzeba sporządzić sprawozdania i na papier coś napisać . Z poważaniem i szacunkiem dla prawdziwie pracujących fizycznie ludzi i nie mogą strawić takiej niesprawiedliwości .

 • bucla(2010-12-02 11:44) Odpowiedz 00

  Wyzysk człowieka przez człowieka,najgorsi sa prywaciarze bo jak nazwac to ze przez 20 lat nie ma podwyżki,pracuje sie po 10-12 godzin zeby pensja była w miare godziwa ale to za nadgodziny ,sytuacja na rynku pracy jest beznadziejna wiec pracodawcy to wykorzystuja i robia co chca z ludzmi;mobinggggggg!!! no i jak to jest ze firma zartrudniajaca 20 osób wypłaca świadczenie socjalne 800,-,,za grusze'' a druga firma zatrudniajaca ponad 100 osób ,tylko 270,-

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane