statystyki

Fundusze unijne: będą szkolenia tylko dla niepełnosprawnych

autor: Beata Lisowska05.03.2010, 03:00; Aktualizacja: 05.03.2010, 08:53
 • Wyślij
 • Drukuj

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego chce, aby województwa ogłaszały unijne konkursy dedykowane tylko osobom niepełnosprawnym. Zwiększy to ich dostęp do szkoleń.

reklamareklama


Tylko 3 proc. uczestników wszystkich szkoleń współfinansowanych przez UE stanowią osoby niepełnosprawne. Najwięcej środków z UE na ich aktywizację otrzyma Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Na realizację tzw. projektów systemowych, o które PFRON nie musi ubiegać się w konkursach, do 2013 roku zostanie wydane 90 mln euro.

Natomiast w konkursach ogłaszanych przez urzędy marszałkowskie i wojewódzkie urzędy pracy projekty szkoleń dla niepełnosprawnych są traktowane marginalnie.

– Niepełnosprawni, jeżeli stworzy im się odpowiednie warunki, chcą uczestniczyć w szkoleniach. Problem w tym, że nie możemy ich szkolić. Nasze projekty odpadają w konkursach, mimo że uzyskały pozytywną ocenę formalną i merytoryczną – mówi Joanna Kramarz, prezes Fundacji Vis Maior.

Zdaniem Bartosza Mioduszewskiego z Fundacji Pomocy Matematykom i Informatykom Niepełnosprawnym Ruchowo, przyczyną jest to, że oferta szkoleń dla niepełnosprawnych jest droższa od standardowych kursów.

Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, podkreśla natomiast, że bardzo wiele zależy od podejścia ekspertów rozpatrujących wnioski o dofinansowanie. Z kilkunastu bardzo podobnych projektów złożonych przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji w różnych województwach, a przewidujących tworzenie centrów aktywizujących niepełnosprawnych, dofinansowanie otrzymały tylko dwa.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 3

 • 1: .;iu z IP: 77.253.175.* (2010-07-01 14:58)

  Wiadomość została ukryta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.

 • 2: kirkor z IP: 81.190.74.* (2010-06-15 12:38)

  A co z rodzicami dzieci niepelnosprawnych?Firma w ktorej pracuje sie rozpada ,mialem tam tak ulozony grafik ze opieka i praca nie kolidowaly ze soba .Z racji mojego zawodu i doswiadczenia dostalem kilka ofert ,lecz gdy pracodawca dowiadywal sie o mojej sytuacji rodzinnej ze ni moge miec np : nocek to rezygnowal z takiego pracownika (rozumiem to)Nie moge i nie chce rezygnowac z opieki nad synkiem.Jako opiekun nie mam zadnych praw najprawdopodobniej moja rodzina bez mojej pracy i pensji stoczy sie poniewaz takie sa realia .Szkoda tylko normalnej 5 osobowej rodziny ...

 • 3: aaa z IP: 193.111.236.* (2010-03-05 08:50)

  Kursy tylko dla niepełnosprawnych- nareszcie. Tylko na dobrym poziomie!!! a nie tylko dla poklasku.!!! Warto także pomysleć o sfinansowaniu nepelnosprawnym bezrobotnym komputerów do nauki na odległóść. Szkolić można przecież przez internet i na kursach stacjonarnych. Wybór powinien należeć do osoby szkolonej.

czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP