statystyki

Chory bezrobotny straci status

autor: Paweł Jakubczak03.03.2010, 03:00; Aktualizacja: 03.03.2010, 14:24
  • Wyślij
  • Drukuj

Dyrektor urzędu pracy wykreśli z rejestru bezrobotnego, który przebywał na zwolnieniu lekarskim dłużej niż 90 dni. Nie zrobi tego, jeżeli przerwy między kolejnymi zwolnieniami wynosiły ponad 30 dni.



Osoba, która długo przebywa na zwolnieniu lekarskim, może stracić status bezrobotnego. Dyrektor urzędu pracy ma prawo wykreślić ją z rejestru. Może tak postąpić z każdym bezrobotnym, także niepełnosprawnym. Dyrektor wyda decyzję o wykreśleniu z rejestru, jeśli bezrobotny był na zwolnieniu lekarskim dłużej niż 90 dni. Podejmie ją zarówno wtedy, gdy bezrobotny był przez ten czas niezdolny do pracy ciągle, jak i wówczas, gdy między zwolnieniami były przerwy. Jeśli jednak między kolejnymi zwolnieniami były one dłuższe niż 30 dni, to termin 90-dniowy liczy się od nowa.

Bezrobotny wykreślony z rejestru traci ubezpieczenie zdrowotne opłacane przez urząd pracy. Będzie je miał, jeśli ubezpieczy go najbliższy członek rodziny – np. żona. Jeśli nie ma bliskich albo nie chcą go ubezpieczyć, może to zrobić, na jego wniosek, prezydent miasta. Po upływie okresu zwolnienia może się ponownie zarejestrować w urzędzie pracy jako bezrobotny. Wtedy urząd ponownie zapłaci za niego składkę zdrowotną.

Żeby uzyskać status bezrobotnego, należy spełnić wiele warunków określonych w ustawie z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008 r. nr 69, poz. 415 z późn. zm.). Zainteresowany nie może m.in. być zatrudniony ani wykonywać innej pracy zarobkowej. Musi także być zdolny i gotowy do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy.

– Osoba na zwolnieniu nie jest dyspozycyjna, dlatego nie może w tym czasie być jednocześnie bezrobotnym – mówi Elżbieta Szyndler, kierownik ewidencji i świadczeń w Powiatowym Urzędzie Pracy w Gdyni.



  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 36

  • 1: wieśniak z IP: 87.204.161.* (2010-03-03 07:13)

    Jeśli bezrobotny nie ma bliskich albo nie chcą go ubezpieczyć, może to zrobić, na jego wniosek tylko prezydent miasta, a nie może burmistrz lub wójt?. jeśli tak, to wieśniak ma prawo wybrać sobie miasto zarządzane przez prezydenta miasta, np. Warszawę, jeśli mieszka np. w Ustrzykach Górnych?

  • 2: Może sie też POwiesić z IP: 84.234.1.* (2010-03-03 09:01)

    -bo głosował na PO.

  • 3: MB z IP: 79.162.171.* (2010-03-03 09:45)

    To kolejny argument taniego państwa. Oszczędzanie na zdrowiu ludzkim, szybciej wysłać na cmentarz.

  • 4: Co za idiotyzm?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! z IP: 213.172.175.* (2010-03-03 10:08)

    To bezrobotnemu w Polsce juz nie wolno chorować???!!!
    SKANDAL, SKANDAL, SKANDAL, SKANDAL, SKANDAL, SKANDAL, SKANDAL, SKANDAL...!!!
    Dobrze, że nie jestem bezrobotna. Muszę zabierać z Polski nogi za pas i wyjechać do normalnego kraju. By kiedyś nie cierpieć biedy i głodu ! I by mnie sz--g nie trafiał, jak czytam i słyszę o takich nonsensach w naszym prawie.

  • 5: taka jest prawda. z IP: 82.160.6.* (2010-03-03 11:05)

    90 dni choroby to nie katar.

  • 6: komar z IP: 78.8.231.* (2010-03-03 11:11)

    Czyż nie dobija się koni?

  • 7: Pro iza z IP: 87.205.85.* (2010-03-03 11:21)

    Najwyższy czas skończyć z kombinatorami, którym tak naprawdę nie chce się pracować. A kto jest naprawdę chory - to nie nadaje się do pracy, więc jak może spełniać kryterium dyspozycyjności? Długo trwało, aby dojść do takiego rozwiązania.A nie bądźmy obłudni - prawdziwi bezrobotni na tym nic nie tracą!
    Nasze składki kierowane do Funduszu Pracy i podatki powinny trafiać do rąk rzeczywiście bezobotnych i potrzebujących pracy.

  • 8: Brawo CUDAKI _Brawo Donald co POtwierdza z IP: 84.234.1.* (2010-03-03 11:21)

    Drogi Rządzie a co ja będę miał za Waszą legalną PRACĘ.
    --emerytury nie dostane bo jakiś Ziołowy Donald stwierdzi ,ze znów brak w ZUSie więc On dalej okrada na finansowanie EURO2012 i dlatego za nasze obecnie wysokie składki Donald obiecuje coraz to niższą emeryturę,mówiąc tym samym -kto płaci ten frajer ! Ubezpieczenie chorobowe w szpitalu e-- tamm..Pawlaki moje składki zużyją dla siebie bo sami nie płacą więc bez dodatkowo opłacanego się nie wyleczę! - na chorobowe jak pójdę to mnie pracodawca zwolni a ZUS wypłaci mi zasiłek z najniższej 80% krajowej!!pracodawca złymi warunkami pracy doprowadzi mnie do kalectwa, nie płacąc nawet dodatku za te warunki. Donald okradnie z emerytury za prace w szkodliwych warunkach pracy a ZUS będzie mnie dręczył kontrolami!Renty też nie dostanę o czym świadczą przykłady obecnie zatrudnionych,-- -więc PO co mi legalnie pracować- po co płacić legalne składki ZUS z których mnie OKRADNIECIE? no niech sam Rząd powie POco -na WAS a mam Was .Donaldzie a czy TY płaciłeś dodatkowo wyższą składkę na specjalna przyszłą emeryturę za pierdzenie w SEJMIE ?

  • 9: Arek z IP: 87.204.120.* (2010-03-03 11:30)

    Nie przesadzajmy z tym statusem bezrobotnego i rzekomym rajem państwowej służby zdrowia.Jak wygląda takie leczenie wystarczy iść na korytarz każdej poradni i wysłuchać ludzi co mówią i jakie są terminy dostania się do specjalistów. Gdyby ktoś był kombinatorem w prawdziwego zdarzenia miałby głęboko w d... ten status bezrobotnego i poziom państwowej opieki lekarskiej.Kombinator to nie bawi się w status bezrobotnego tylko zakłada agencje towarzyską albo sprowadza auta z Niemiec .

  • 10: Edek z IP: 77.112.23.* (2010-03-03 13:25)

    Spoko obiecywali i beda obiecywac zeby dostac sie do koryt a nas maja głeboko w d...e.Ja jiz nie wierze nikomu to same złodzieje tylko o siebie dbaja a nas potrzebuja przy wyborach.

Dowiedz się więcej

Poradniki

Galerie