statystyki

Chory bezrobotny straci status

autor: Paweł Jakubczak03.03.2010, 03:00; Aktualizacja: 03.03.2010, 14:24

Dyrektor urzędu pracy wykreśli z rejestru bezrobotnego, który przebywał na zwolnieniu lekarskim dłużej niż 90 dni. Nie zrobi tego, jeżeli przerwy między kolejnymi zwolnieniami wynosiły ponad 30 dni.

reklama


reklama


Osoba, która długo przebywa na zwolnieniu lekarskim, może stracić status bezrobotnego. Dyrektor urzędu pracy ma prawo wykreślić ją z rejestru. Może tak postąpić z każdym bezrobotnym, także niepełnosprawnym. Dyrektor wyda decyzję o wykreśleniu z rejestru, jeśli bezrobotny był na zwolnieniu lekarskim dłużej niż 90 dni. Podejmie ją zarówno wtedy, gdy bezrobotny był przez ten czas niezdolny do pracy ciągle, jak i wówczas, gdy między zwolnieniami były przerwy. Jeśli jednak między kolejnymi zwolnieniami były one dłuższe niż 30 dni, to termin 90-dniowy liczy się od nowa.

Bezrobotny wykreślony z rejestru traci ubezpieczenie zdrowotne opłacane przez urząd pracy. Będzie je miał, jeśli ubezpieczy go najbliższy członek rodziny – np. żona. Jeśli nie ma bliskich albo nie chcą go ubezpieczyć, może to zrobić, na jego wniosek, prezydent miasta. Po upływie okresu zwolnienia może się ponownie zarejestrować w urzędzie pracy jako bezrobotny. Wtedy urząd ponownie zapłaci za niego składkę zdrowotną.

Żeby uzyskać status bezrobotnego, należy spełnić wiele warunków określonych w ustawie z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008 r. nr 69, poz. 415 z późn. zm.). Zainteresowany nie może m.in. być zatrudniony ani wykonywać innej pracy zarobkowej. Musi także być zdolny i gotowy do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy.

– Osoba na zwolnieniu nie jest dyspozycyjna, dlatego nie może w tym czasie być jednocześnie bezrobotnym – mówi Elżbieta Szyndler, kierownik ewidencji i świadczeń w Powiatowym Urzędzie Pracy w Gdyni.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • BEZROBOTNY I CHORY(2012-06-07 09:33) Odpowiedz 20

    TO PAŃSTWO POLSKIE JEST CHORE ,TO TEŻ NIE MA RACJI BYTU

  • mdry(2010-03-03 19:23) Odpowiedz 11

    czym walczysz od tego zginiesz,tak bedzie z PO!!!

  • ala56(2010-03-03 16:48) Odpowiedz 10

    A tuskodont piłkę kopie, wczoraj bramki strzelił dwie, od niedzieli do soboty tylko mecz, mecz, mecz.

  • Błazewicz Krzysztof(2014-05-25 07:53) Odpowiedz 00

    Samotny chory bezrobotny, lub współmałżonek również bezrobotnego w przypadku poważnej choroby (90 dni to nie grypa) za co ma się sam dobrowolnie ubezpieczyć, może dobrowolna eutanazja.
    Skandal.

  • Ha ha ha ... A to bomba.....(2010-03-04 09:07) Odpowiedz 00

    1/ Jak najpierw będę miała grypę, a za dwa tygodnie dostanę zawału, to mi zwolnienie nie przysługuje??? Ha ha ha ha ha!!!...
    2/ A nawet jeśli dostanę pierwsze zwolnienie za krótkie i nie będę całkiem zdrowa, a choroba wróci, to JA!!!??? mam za to odpowiadać???
    3/ A jak ZUS cofnie mi część zwolnienie bo stwierdzi że jestem zdrowa i mi sie ono nie należy, a ja sie naprawdę dopiero potem rozchoruję, to co? nie wolno mi leczyc się w domu i przebywać na zwolnieniu???
    Ha ha ha ha ha ha... Bo pęknę ze śmiechu!!!.
    Oto mamy kolejny idiotyczny niewypał jakichś "myślicieli" . Ha ha ha ha ... Oto ich prawdziwy poziom umysłu.

  • zxz(2010-03-03 14:46) Odpowiedz 00

    Szok.Czy to nie eutanazja?Zdrowi i silni -jak w obozie koncentracyjnym.

  • jaro(2010-03-03 16:16) Odpowiedz 00

    Precz z PO. Na wyborach ludzie wystawia im rachunek.

  • fan PO(2010-03-03 20:26) Odpowiedz 00

    każdy kto nie kocha prawdziwie PO i nie siedzi cicho za rządó PO powienien umrzeć

  • apl adw- bezrobotny(2010-03-03 20:52) Odpowiedz 00

    czyli kolejne przepisy korupcjogenne--- może może daje duże pole do korupcji

  • By żyło się lepiej wszystkim POpaprancom!!!(2010-03-03 20:58) Odpowiedz 00

    MORDO TY MOJA! DOBRZE WAM TAK! MACIE CO CHCIELIŚCIE!

  • Bożenna(2010-03-06 20:08) Odpowiedz 00

    Zaczyna mnie trafiać szlag jak czytam bzdurne, idiotyczne pomysły polityków z PO. Zastrzelcie bezrobotnego, nakażcie pracować ludziom do 70-tki, wszyscy umrą i będzie spokój. Niech się skończy era rządzenia PO.

  • zuzi(2010-03-04 11:17) Odpowiedz 00

    Nie do końca się zgadzam z artykułem. Po pierwsze dyrektor urzędu pracy nie ma prawa wykreślic, ale obowiązek, a to zdecydowana różnica. Po drugie żeby prezydent miasta mógł wydac decyzję o bezpłatnych świadczeniach z opieki zdrowotnej, osoba ta musi spełniac kryterium dochodowe zgodnie z ustawą o pomocy społecznej.

  • KK 54(2010-03-03 13:27) Odpowiedz 00

    i tym sposobem zmniejszą liczbę bezrobotnych i statystyka się poprawi !!!

  • lotos(2010-03-07 19:16) Odpowiedz 00

    Ludzie co w tym kraju się dzieje to jest jawna eutanazja, bo co ma zrobić osoba samotna i chora ZUS ją uzdrowi i wsadzi do trumny , będzie z tego miał składki dla innych . Powiedziałabym wróć komuno bo ludzi w ten sposób się nie traktowało . A propos kombinacji ten co kombinuje to jest zdrowy i pobiera świadczenie z ZUS , a ten chory , biedny i nieporadny to poprostu czeba zejść z tego świata i nie przysparzać pństwu kłopłotów i zbędnych wydatków. Bardzo bym chciała żeby ten który orzeka o chorobie i niepełnosprawności mógłby potrzuć toco czuje osoba przez niego badana to wtedy mogłoby by być sprawiedliwość w przyznawaniu świadczeń. A w chwili obecnej biedny schorowany człowiek nie ma prawa bytu.

  • LL49(2010-05-08 21:50) Odpowiedz 00

    Ta sprawa nadaje się do kabaretu.
    Teraz trzeba pytać w US lub UP czy można sprzedać swoje stare używane rzeczy! Demokracja,wolność ,rzecz prywatna,państwo prawa,urząd przyjazny obywatelowi-to są puste nic nie warte slogany-jak np.patriotyzm dla polityka. Aha :kupno rzeczy też powinno się zgłaszać-chodzi o ten termin 6-ciu m-cy.
    Skuczno i smiszno!

  • Beata(2011-09-12 16:48) Odpowiedz 00

    Jestem po operacji i jak mam stracic status bezrobotnego !!!???!!!To jest nienormalne ani nie moge iśc do pracy a skladki musze miec!!!

  • Bob(2011-11-15 20:50) Odpowiedz 00

    To oburzające!
    Moja żona już 4 miesiąc w szpitalu po wypadku sam. Jeszcze ją czekają conajmnniej 3 operacje a tu chcą jej zabrać ubezpieczenie!!! Skandal takie przepisy wprowadzać. Takiemu co za to odpowiada, to kula w ... Nie - Nie w łeb, kula w nogę i na śmietnik i zabrać ubezpieczenie, niech se radzi!!!

  • armaco@vp.pl(2010-03-03 14:38) Odpowiedz 00

    Faktycznie dyrektor jest nieomylny,ale co jesli ten bezrobotny poprosi tego uczonego dyrektora ażeby go wziął na swoje ubezpieczenie ponieważ jest sam na świecie i nie ma nikogo więcej?Dlaczego wszyscy urzędnicy widzą w petentach tylko ludzi łamiących prawo?

  • Edek(2010-03-03 13:25) Odpowiedz 00

    Spoko obiecywali i beda obiecywac zeby dostac sie do koryt a nas maja głeboko w d...e.Ja jiz nie wierze nikomu to same złodzieje tylko o siebie dbaja a nas potrzebuja przy wyborach.

  • mila(2012-07-26 13:00) Odpowiedz 00

    Proszę mi powiedzieć...jeśli bezrobotny z prawem do zasiłku,który obejmuje na szczęście osób 50+na rok i w tym czasie ten bezrobotny nie chcąc utrudniać życia pracodawcy nie podejmuje pracy bo ten rok chce wykorzystać na leczenie na które nie mogło sobie pozwolić pracując. Biorąc pod uwagę to ,że niestety na specjalistę czeka się kilka miesięcy a nawet rok.Proszę mi powiedzieć co ma zrobić taki bezrobotny aby po tym roku na bezrobotnym leczącym się w tym czasie,który nie jest w stanie fizycznie pracować, jaką ma szansę otrzymywać jakieś pieniądze i z jakiej instytucji.Może lepiej się zatrudnić i być uciążliwym pracownikiem co nie jest zgodne z moim sumieniem.