statystyki

Rusza waloryzacja rent i emerytur: komu i o ile wzrosną świadczenia?

01.03.2010, 13:20; Aktualizacja: 02.03.2010, 15:36

Na podstawie ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych Zakład Ubezpieczeń Społecznych dokona - od 1 marca 2010 r. - waloryzacji emerytur i rent, podwyższenia świadczeń najniższych oraz dodatków do emerytur i rent.

Reklama


Reklama


Obok emerytur i rent wypłacanych z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych waloryzacji podlegać będą także świadczenia zlecone do wypłaty Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych (między innymi renty inwalidów wojennych i wojskowych). Świadczenia te do końca 2006 r. wypłacane były z FUS i podlegały refundacji z dotacji celowej budżetu państwa. Od 2007 r. świadczenia te finansowane są z odrębnego rozdziału wydatków budżetu państwa.

Kto otrzyma podwyżkę?

Szacuje się, że w wyniku waloryzacji podwyższone zostaną emerytury i renty, które wypłacane są przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, pobierane przez około 7,7 mln emerytów i rencistów (bez osób pobierających renty socjalne), w tym około 0,2 mln osób otrzymujących emeryturę bądź rentę z FUS łącznie ze świadczeniem rolniczym.

Na czym polegać będzie podwyżka?

Waloryzacja świadczeń dokonana będzie poprzez pomnożenie kwoty emerytury i renty przez wskaźnik waloryzacji. Zgodnie z komunikatem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 12 lutego 2010 r. wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2010 r. wynosi 104,62%.
Przy zastosowaniu wskaźnika waloryzacji podwyższona zostanie również podstawa wymiaru waloryzowanych świadczeń.

Zgodnie z ustawą o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin podwyżka rent inwalidów wojennych i wojskowych będzie polegać na przemnożeniu podstawy wymiaru przez wskaźnik waloryzacji 104,62%, a następnie na obliczeniu kwoty świadczenia według odpowiednich stawek, właściwych dla danego rodzaju renty.

Nowe wysokości świadczeń najniższych

Od 1 marca 2010 r. zostaną również ustalone nowe wysokości świadczeń najniższych. Podwyższenie ich nastąpi poprzez pomnożenie obowiązujących kwot przez wskaźnik waloryzacji - 104,62%.

W związku z tym od 1 marca 2010 r. kwoty świadczeń najniższych wzrosną: 

- emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renta rodzinna o 31,19 zł, z 675,10 zł do 706,29 zł,

- renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy o 23,99 zł, z 519,30 zł do 543,29 zł.

- Kwoty najniższych rent przysługujących na podstawie ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych stanowią 120% kwot świadczeń najniższych, o których mowa wyżej i wzrosną:

- renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową oraz renta rodzinna wypadkowa o 37,43 zł, z 810,12 zł do 847,55 zł,

- renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową o 28,79 zł, z 623,16 zł do 651,95 zł.

Reklama


Źródło:Informacja prasowa

Polecane

  • skorpion(2013-01-15 10:14) Odpowiedz 00

    m
    eobliczonaemerytura na podstawie Ustawy 1998 r.jest bublem urodzeni 1943 r.sa oszukani

  • rencista(2010-03-11 17:23) Odpowiedz 00

    Mamy 11 marca 2010r.i dopiero teraz można sobie policzyć ile dostaniemy podwyżki.Pamiętam inne ekipy rządzące, wiadomo było już 11 lutego ile dostaniemy,czego rządzący boją się czy ważniejsze są dla nich wybory a nie wyborcy.Ja to zapamiętam mam nadzieję ,że inni również.

  • emeryt(2010-03-02 17:15) Odpowiedz 00

    KALKULATOR EMERYTALNY jest reklamą GP - liczy bzdurnie.

  • hewramb(2010-03-02 18:37) Odpowiedz 00

    Kalkulator wzrostu emerytur i rent w 2010 roku jest niezgodny
    z zalozeniami ,danymi do obliczen. Wzrost o 4,62 (nie 6,1),wtedy
    inne wyliczenia brutto oraz zaliczka na podatek dochodowy.
    Skladka na NFZ calkowicie niezgodna,nawet przy przyjetym blednym
    wskazniku 6,1-stanowczo za duzo

  • strazak037(2010-03-03 13:48) Odpowiedz 00

    kalkulator do obliczena emerytury jest już w porządku liczy dobrze można sprawdzić dziękuję twórcom kalkulatora.

  • Babina(2010-03-03 14:11) Odpowiedz 00

    Dzięki za prawidłowo działający kalkulator.

  • Wieslaw(2010-03-05 15:36) Odpowiedz 00

    Przedluzenie wieku emerytalnego do lat 67to wiarygodna bzdura-dzis nie maja szans zatrudnirnia sie ludzie mlodzi, wyjezdzajac na tkzw. saksy szukac swego miejsca zaistnienia i zaradzenia swojej i rodzinnej biedzie. Ten poglad na pozniejsze emerytury nie rrozwiaze problemu. Pracujacy za granica polacy wspieraja fundusze innych panstw. Pracownicy po 40 nie maja szans zatrudnienia, poniewaz pracodawcy zatrudniaja mlodych. Wprowwadzenie 67 l spowoduje poglebi biede dla wielu rodzin o 2 lata.

  • Andrzej 1949 - 42 lata stażu pracy(2010-03-06 07:29) Odpowiedz 00

    Jednym cięciem wydłużono przejście na emerytury o 5 lat dla kobiet z rocznika 1954 i mężczyzn z rocznika 1949 , 1950 itd osoby te pomimo stażu pracy powyżej 35 l / k i 40 l /m w 2014 roku otrzymują emerytury bardzo niskie w stosunku do osób którzy odeszli na emerytury w 2009 roku kobiety 30 lat stażu pracy , mężczyźni 35 lat pracy . Jak długa ta niesprawiedliwość będzie miała miejsce !!!

  • POLAK(2010-03-05 20:27) Odpowiedz 00

    Ciekawe co bedzie, jak emeryci zaczna wymierac (bez obrazy) ale ciekawi mnie za co ludzie beda wtedy zyc? Jest przeciez tajemnica poniszynela, ze gdyby nie mama, tata, babcia dziadek, to ludzie nie mieli by szczego zyc Totalne zubozenie spoleczenstwa... Zeby was skur... na kole lamali! 1500 na reke jako marzenie zatrudniena. Rz.. gac sie chce!

  • rencista(2010-03-11 17:42) Odpowiedz 00

    Proszę o zrozumienie;nie mam pretensji do prawdziwych inwalidów i ich świadczeń po 5 latach pracy.Ale w obecnej demokracji jest tak,że oto pani,pan fikcyjnie zatrudniony w prywatnej firmie (może pracował 2 lub 3 lata)w sumie uzbierał 5 lat,załatwił sobie grupę inwalidzką i pobiera rentę zdrów jak ryba.Żeby było śmieszniej to władza aby zmniejszyć ilość inwalidów postanowiła nadać im emerytury specjalne z urzędu.Biorą i śmieją się w kułak a władza cieszy się ,że inwalidów ubyło.My natomiast cierpimy ich kosztem.Napewno waloryzacje były by większe.Jest tego nie mało.

  • strazak037(2010-03-02 15:50) Odpowiedz 00

    Zmieniono datę kalkulatora na 2010r.do obliczenia waloryzacji i nie zmieniono ustawień na 4,62% proszę o poprawkę dzękuję.

  • MAJOR(2010-03-14 12:52) Odpowiedz 00

    Do 67 lat nie do zyje wiec po co pracowac tyle lat .A gdy bym dozyl to emertura bedzie i tak 1000 zl ,bo to standart .

  • zawiedziony(2010-03-16 11:59) Odpowiedz 00

    zablokowene sa strony nie mozna odczytac komentarzy

  • EMERYTKA ZA 800(2010-03-16 15:24) Odpowiedz 00

    A JA LEZAŁEM W SZPITALU W SKARŻYSKU PO WYPADKU WTEDY BYŁ DYREKTOREM GRZEGOERK SKAZANY ZA OSZUSTWA ZŁODZIEJSTWA PO WIECUBOWIEC I OGŁĄDAŁEM DEBATĘ LEKARZE PIELĘGNIARKI SIĘ RYCHOLIŁY ZE EWY NIET SZUKAŁY NAWAT U SALOWYCH GRZEGOREK TO ZWIAŁ TO OBŁUDA KŁAMSTWO OSZUSTWA CAŁEJ PO WCÓWUBOWCÓW

  • Jordan(2010-03-19 09:21) Odpowiedz 00

    Waloryzacja to poprostu -więcej pięniędzy za które emeryt mniej zakupi dóbr niż w roku poprzednim .Ustalanie wskaźnika np.w obecnej rewaloryzacji na poziomie 4,6 nie uwzgłędnia do końca prawdy o inflacji i innych zjawiskach mających wpływ ,że faktycznie ta grupa zubożęje poraz któryś z kolei.

  • emerytka(2011-03-01 22:08) Odpowiedz 00

    Ja pracowałam w sumie 43 lata. Moje wynagrodzenie 16 lat temu wynosiło prawie 300% średniej krajowej. Dzisiaj moja emerytura wynosi brutto 296o,- a średnia krajowa jest obecnie ok.3500,o . Porównajcie jak obniżyła się moja stopa życiowa .Naprawdę bardzo ciężko pracowałam na takie zarobki i tyle, tyle lat. Najwięcej narzekają ci, którzy zaledwie wypracowali 20 lat lub mniej.

  • bunia(2011-12-28 14:14) Odpowiedz 00

    Do babakus.
    Moje pokolenie też płaciło składki i to nie małe. Więc nie wymądrzaj się. Nic nie ma za darmoche.

  • jawiga(2012-01-01 07:09) Odpowiedz 00

    i co znowu wielki szum a emerytura wzrosnie o 20 30 zl,smieszne jak zwykle.

  • jawiga(2012-01-01 07:09) Odpowiedz 00

    i co znowu wielki szum a emerytura wzrosnie o 20 30 zl,smieszne jak zwykle.

  • J23(2010-03-02 16:21) Odpowiedz 00

    i nie ze skladek placonych do ZUS i wzwiazku z powyzszym prosze najpierw troche sie pouczyc i nie pisac bzdur.