statystyki

Kiedy pracodawca musi wypłacić pracownikowi trzynastą pensję

autor: Łukasz Guza23.02.2010, 03:00; Aktualizacja: 23.02.2010, 10:23

Prawo do trzynastego wynagrodzenia w ciągu roku przysługuje pracownikom sfery budżetowej. Dodatkową pensję mogą otrzymać jednak także inni podwładni, jeśli tak stanowi np. obowiązujący ich regulamin wynagradzania.

Reklama


Reklama


Trzynasta pensja w roku jest dodatkowym świadczeniem pracowniczym, które na podstawie przepisów szczególnych otrzymują pracownicy sfery budżetowej. Zazwyczaj jest ona wypłacana w pierwszym kwartale roku następującego po tym, za który przysługuje.

Prawo do dodatkowej gratyfikacji rocznej może przysługiwać także pracownikom, których nie obejmują przepisy dotyczące wypłaty tzw. trzynastki. Na podstawie pragmatyk zawodowych (przepisów określających uprawnienia i obowiązki niektórych grup zawodowych, np. strażaków, celników) dodatkowe świadczenie mogą otrzymać pracownicy służb mundurowych. Przysługuje ono także innym osobom, jeśli tak stanowią obowiązujące w firmie przepisy wewnątrzzakładowe (np. układ zbiorowy lub regulamin wynagradzania).

Przykład 1

Wypłata na podstawie regulaminu

Pracodawca zobowiązał się w regulaminie wynagradzania do wypłaty corocznego, obowiązkowego świadczenia w wysokości średniej pensji pracownika z ubiegłego roku. Ma je wypłacić w pierwszym kwartale każdego roku. W takiej sytuacji firma ma obowiązek wypłaty trzynastki bez względu na okoliczności dotyczące pracodawcy lub pracownika. W regulaminie pracy firma może też ustalić, że wypłata dodatkowego świadczenia w roku ma charakter premii. W takiej sytuacji będzie ono przysługiwać pracownikom dopiero po spełnieniu określonych kryteriów.

To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji dowiesz się więcej na temat:

Warunków wypłaty

Problemów ze stażem

Utraty dodatkowej pensji

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Kiedy pracodawca musi wypłacić pracownikowi trzynastą pensję.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • Olaf(2010-02-23 16:55) Odpowiedz 00

  Chory kraj!żadnych trzynastek urzędnikom skończyć z tym rozdawnictwem to społeczeństwo nie wypracowuje.Dlaczego niema w GSsie,Psssie i zakładach prywatnych.

 • Buc(2010-02-24 10:05) Odpowiedz 00

  Może być - to przecież zależy tylko od właściciela...

 • nina(2010-02-24 13:42) Odpowiedz 00

  To przywilej komunistyczny. Który pracodawca (nie budżetowy) coś daje, czego nie musi? Ustawodawca zadbał o kasę pracodawców prywatnych.zapisując w ustawie: jeśli chce do da jeśli nie to nie da. Po co trzynastki dla wszystkich, lepiej dewidentę dla siebie, proste.Ustawodawca lekką ręką pozbawił pracowników trzynastki lecz nie sferę budżetową czyli siebie!

 • orinoco(2010-02-24 16:47) Odpowiedz 00

  Aż dziw bierze, ile lat po upadku komuny przetrwał ten relikt.

 • inona(2011-02-09 18:42) Odpowiedz 00

  A co szkoda,że nie macie ale jak i ty byś miał to by było okej tak.

 • and(2011-11-06 13:11) Odpowiedz 00

  to chore żeby trzynastki dostawaly tylko darmozjady z budżetówki ,którzy nic namacalnego nie wytwarzają a ludzie w zakladach muszą na te trzynastki
  zasuwać na akord ,chory kraj !!!albo wszystkim albo nikomu !!!1

 • Ryk(2011-12-19 13:51) Odpowiedz 00

  Najlepiej byc zwykłym pracownikiem. Zawsze dostanie się zapomogę, bo dużo dzieci i żona nie pracuje i niskie zarobki. Fuchy przynoszą niezły dochód. Pan doktor albo mgr po trzydziestce nie ma ani rodziny ani domu ani pojazdu a zobaczcie panów pracowników mają już wszystko i ciągle powtarzają jacy oni biedni a oni są po prostu bardziej cwani od umysłowych.

 • artless(2012-02-29 13:41) Odpowiedz 00

  Ale jesteście nażekaly . Pomyślcie jakby 13-tą pensje wypłacał prywaciaż do rąk pracowników to też było by źle ponieważ od 13 pensji normalnie odprowadza się podatek do państwa czyli (budżetu). Także nikt nikomu nie zabierał 13 pensji tylko biedny pracodawca-prywaciaż skąpi żeby mieć dla siebie!!!
  No!?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane