Tylko co czwarta osoba ucząca w szkole posługuje się zachodnim językiem obcym. Nauczyciele, którzy chcą się rozwijać zawodowo, mogą dzięki środkom z UE uczyć się ich bezpłatnie.
Ponad 90 proc. polskich nauczycieli ma wyższe wykształcenie, ale tyko około 25 proc. z nich posługuje się językami obcymi. Angielski dobrze znają tylko nauczyciele z krótkim (do pięciu lat) stażem pracy w szkołach. Najsłabiej znają języki obce osoby ze stażem pracy powyżej 20 lat.
– W mojej szkole 20 na 45 zatrudnionych nauczycieli posługuje się tylko językiem rosyjskim. Nie mogą więc korzystać z propozycji wymian, które dostajemy od innych europejskich szkół, ani korzystać z obcojęzycznych źródeł, przygotowując się do lekcji – mówi Tomasz Malicki, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 26 w Krakowie.
Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji narodowej i sportu z 7 września 2004 roku w sprawie standardów kształcenia nauczycieli (Dz.U. nr 207, poz. 2110), powinni posiadać zaawansowaną znajomość języka obcego i posługiwać się terminologią specjalistyczną z zakresu ukończonych studiów.
– Dla dyrektora szkoły znajomość języka obcego przez nauczyciela to bardzo ważna informacja. Jest to też jeden z warunków awansu zawodowego – mówi Tamara Starachowska, dyrektor gimnazjum w Międzyzdrojach.



Dlatego ogromnym powodzeniem cieszą się bezpłatne, dofinansowywane przez UE kursy języków obcych. We wszystkich województwach szkoły językowe, firmy szkoleniowe i organizacje pozarządowe otrzymały na organizację kursów językowych dla nauczycieli unijne dotacje z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Mogą z nich korzystać tylko osoby aktywne zawodowo.
– Nauczyciele najczęściej wybierają angielski i chcą się go uczyć od podstaw. Tylko jedna z sześciu grup, które utworzyliśmy, jest dla osób ze średnio zaawansowaną znajomością tego języka – mówi Elżbieta Silny z Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej.
Do 2013 roku Unia Europejska przeznaczy na kształcenie nauczycieli (w tym kursy językowe) prawie 97 mln euro. Instytucje, które organizują kursy językowe dla nauczycieli, otrzymały unijną dotację – w zależności od województwa – od urzędu marszałkowskiego lub wojewódzkiego urzędu pracy. Z oferty mogą skorzystać tylko osoby zamieszkujące na terenie danego województwa. Informacji o aktualnych kursach i szkoleniach dla nauczycieli należy szukać na stronach internetowych WUP i urzędów marszałkowskich.