Aby zostać taksówkarzem, trzeba mieć licencję. Udziela jej wójt, burmistrz lub prezydent miasta na wniosek przedsiębiorcy, który chce wykonywać usługi transportowe taksówką i spełnia wymagania określone w ustawie o transporcie drogowym.
Przed rozpoczęciem świadczenia usług przewozu taksówką trzeba najpierw zarejestrować prowadzenie działalności gospodarczej, a następnie uzyskać licencję na określony pojazd i obszar obejmujący: gminę, gminy sąsiadujące lub miasto stołeczne Warszawę.
Licencję na obszar gminy udziela, odmawia jej udzielenia, zmienia lub cofa wójt, burmistrz albo prezydent miasta. Natomiast w sprawie licencji na obszar gmin sąsiadujących decyzję administracyjną wydaje: wójt, burmistrz lub prezydent miasta, który jest właściwy dla miejsca zamieszkania albo siedziby przedsiębiorcy. Z kolei licencję na obszar miasta stołecznego Warszawy wydaje prezydent miasta stołecznego Warszawy.
Przedsiębiorca musi wykonywać transport drogowy taksówką na obszarze wskazanym w licencji. Może wprawdzie przewozić pasażerów z obszaru wskazanego w licencji na teren innej gminy, ale nie ma prawa świadczyć tam usług przewozowych. Może jedynie wykonać przewóz w drodze powrotnej, bądź wówczas, gdy zamówienie złoży klient z innego obszaru.

Wymagania dla taksówkarza

Przedsiębiorca, który dopiero zamierza rozpocząć działalność gospodarczą polegającą na wykonywaniu transportu drogowego taksówką, może starać się o promesę, czyli przyrzeczenie udzielenia licencji. Natomiast, aby otrzymać licencję, musi złożyć wniosek na piśmie i oznaczyć w nim: przedsiębiorcę, wskazać jego adres albo siedzibę, podać numer w rejestrze przedsiębiorców albo w ewidencji działalności gospodarczej, a także określić rodzaj, zakres i obszar wykonywanej działalności. Wnioskodawca podaje również czas, na jaki licencja ma być udzielona oraz rodzaj i liczbę samochodów, którymi dysponuje.

Potrzebne dokumenty

Oprócz wniosku przedsiębiorca dostarcza organowi licencyjnemu następujące dokumenty: odpis z rejestru przedsiębiorców albo z ewidencji działalności gospodarczej, kserokopię zaświadczenia o nadaniu numeru identyfikacji statystycznej REGON, kserokopię zaświadczenia o nadaniu identyfikacji podatkowej NIP, kserokopię certyfikatu kompetencji zawodowych przedsiębiorcy lub osoby zarządzającej transportem drogowym w przedsiębiorstwie, zaświadczenie z rejestru skazanych o niekaralności, dokumenty potwierdzające spełnienie warunków wymaganych od przedsiębiorcy.
Przyszły taksówkarz musi więc przedstawić zaświadczenie o ukończeniu szkolenia w zakresie transportu drogowego taksówką, potwierdzone zdanym egzaminem. Gdyby zaś wnioskodawca miał co najmniej pięcioletnią praktykę w zawodzie w zakresie wykonywania transportu drogowego taksówką osobową, to musi wówczas przedłożyć dokumenty potwierdzające tę praktykę. Chodzi tutaj o zaświadczenie z urzędu skarbowego.



Kwalifikacje i badania

Wymagana jest ponadto kserokopia świadectwa kwalifikacji, które zostało określone w przepisach prawa o ruchu drogowym lub badania lekarskie, czyli orzeczenie lekarza stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy. Potrzebne jest też badanie psychologiczne potwierdzone orzeczeniem stwierdzającym brak przeciwwskazań psychologicznych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy.
Przedsiębiorca musi złożyć również kserokopię krajowego dokumentu dopuszczającego pojazd do ruchu z napisem taksówka osobowa oraz świadectwo legalizacji taksometru. Gdy wnioskodawca nie jest właścicielem pojazdu, to powinien przedstawić dokument potwierdzający prawo dysponowania nim. Potrzebne jest też oświadczenie o zamiarze zatrudnienia kierowców, którzy spełniają warunki przewidziane w ustawie.

Nie można odstępować

Taksówkarz, który otrzymał licencję, nie może jej odstąpić innej osobie, ponieważ wówczas organ licencyjny ma prawo ją cofnąć. Nie wolno przenosić uprawnień wynikających z licencji na osobę trzecią. Natomiast organ, który udzielił licencji, może przenieść w drodze decyzji administracyjnej uprawnienia z niej wynikające na inne osoby tylko w następujących przypadkach:
● w razie śmierci przedsiębiorcy, który miał licencję i w jego miejsce wstępują spadkobiercy,
● połączenia, podziału lub przekształcenia przedsiębiorcy, który miał licencję, pod warunkiem że osoba przejmująca uprawnienia spełnia również wymagania, jakie stawiane są przy ubieganiu się o licencję.
Z kolei w razie utraty dokumentu przedsiębiorca może zwrócić się z pisemnym wnioskiem do organu, który ją wydał o wtórnik licencji. Jednocześnie składa oświadczenie, że licencja nie została zatrzymana przez organy kontrolne, lecz została skradziona, zniszczona lub zgubiona w okolicznościach, które opisuje we wniosku. Przedsiębiorca powinien dołączyć dokument potwierdzający zaginięcie dokumentu w okolicznościach od niego niezależnych. Może to być na przykład zaświadczenie z policji. Potrzebne jest też pisemne oświadczenie, w którym zobowiązuje się, że niezwłocznie zwróci odnalezioną licencję organowi, który jej udzielił. Wydany wtórnik licencji na wykonywanie transportu drogowego taksówką upoważnia do przewożenia pasażerów wyłącznie samochodem, na który został wydany.



Cofnięcie licencji

Organ uprawniony do wydania licencji jest obowiązany ją cofnąć w razie wystąpienia sytuacji wskazanych w ustawie. (np. gdy przedsiębiorca nie rozpoczął prowadzenia działalności objętej licencją w ciągu sześciu miesięcy od dnia wydania). Zanim organ cofnie licencję, na piśmie ostrzega przedsiębiorcę, że w razie ponownego naruszenia przepisów zostanie wszczęte postępowanie. Natomiast bez ostrzeżenia zostanie cofnięta, gdy taksówkarz otrzyma prawomocny wyrok skazujący za przestępstwo umyślne karne skarbowe, przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, mieniu, obrotowi gospodarczemu, wiarygodności dokumentów, ochronie środowiska lub warunkom pracy i płacy albo innym przepisom dotyczącym wykonywania zawodu.
Oprócz wymienionych tutaj przypadków organ licencyjny może cofnąć licencję wówczas, gdy taksówkarz zalega z uregulowaniem zobowiązań celnych, podatkowych lub innych na rzecz Skarbu Państwa z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. W razie cofnięcia licencji organ licencyjny ponownie będzie mógł jej udzielić najwcześniej po upływie trzech lat od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna.

Zaprzestanie działalności

W razie likwidacji przedsiębiorstwa taksówkarz musi złożyć w organie licencyjnym oświadczenie o zaprzestaniu wykonywania działalności przewozu osób taksówką. W pisemnym zawiadomieniu o likwidacji firmy informuje również o tym, że zwraca druk licencji o konkretnym numerze oraz identyfikator TAXI (czyli tabliczkę znamionową). Powinien również poinformować o tym, że z pojazdu, na który została wydana licencja, usunął wszystkie elementy zewnętrznego i wewnętrznego oznakowania TAXI.
Po złożeniu takiego oświadczenia licencja wygasa z mocy prawa. Oprócz zaprzestania wykonywania działalności przez taksówkarza licencja wygasa również po upływie okresu, na jaki została udzielona, zrzeczenia się jej, śmierci posiadacza licencji, postanowienia o upadłości przedsiębiorcy.
Przedsiębiorca nie może jednak zrzec się licencji, wówczas gdy zostało wszczęte postępowanie o cofnięcie jej. Natomiast w razie śmierci posiadacza licencji organ licencyjny na wniosek spadkobiercy, który wszczął sprawę o stwierdzenie nabycia spadku, może wyrazić zgodę na wykonywanie przez niego uprawnień z licencji przez 18 miesięcy od daty śmierci taksówkarza.
Podstawa prawna
Ustawa z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2007 r.,nr 125, poz. 874 z późn. zm.).