statystyki

Emerytury i renty 10 mln osób wzrosną o 4,6 proc.

autor: Bartosz Marczuk10.02.2010, 03:00; Aktualizacja: 02.03.2010, 15:39
  • Wyślij
  • Drukuj

Kwota bazowa, od której zależy wysokość przyznawanych przez ZUS emerytur i rent, wrośnie od marca tylko o 5 proc. Za to wskaźnik waloryzacji tych świadczeń będzie wyższy od zakładanego przez rząd.

reklama


reklama


GUS podał wczoraj, że kwota bazowa, która będzie obowiązywać od marca tego roku do lutego 2011 r., wyniesie 2716,71 zł. Będzie wyższa od obowiązującej obecnie (wynosi 2578,26 zł) o prawie 140 zł, tj. o 5,3 proc. To zdecydowanie niższy wzrost niż w dwóch ubiegłych latach – kwota rosła wtedy odpowiednio o 10,5 proc. i ponad 13 proc.

Kwota bazowa ma istotny wpływ na wysokość przyznawanych świadczeń. Po pierwsze, decyduje o wysokości tzw. części socjalnej emerytury przyznanej na starych zasadach. Otrzymuje ją każda osoba, której ZUS przyznaje do niej prawo. Wynosi 24 proc. kwoty bazowej i obecnie jest to 618,78 zł. Od marca wzrośnie do 652,01 zł. Osoba, która wstrzyma się ze złożeniem wniosku do ZUS, zyska więc od marca ponad 33 zł miesięcznie.

Po drugie, wysokość kwoty bazowej wpływa też na wysokości tzw. podstawy wymiaru świadczenia. ZUS wylicza ją, mnożąc obliczony wcześniej wskaźnik wysokości podstawy wymiaru emerytury (stosunek zarobków wnioskodawcy w wybranych przez niego latach do przeciętnej płacy w tych latach) przez kwotę bazową. A przy obliczaniu części socjalnej emerytury i podstawy wymiaru ZUS stosuje kwotę bazową obowiązującą w dniu zgłoszenia wniosku. Jeśli więc ktoś złoży do ZUS wniosek o świadczenie w lutym, to zakład wyliczy je ze starą kwotą bazową. Złożenie wniosku w marcu gwarantuje uzyskanie wyższego świadczenia.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP
  • tez obywatel(2010-02-11 09:24) Odpowiedz 00

    Jezeli ktos wypracowal sobie emeryture to to co bedzie dalej robil to jego wylacznie sprawa, czy bedzie prcowal czy nie.Podjecie pracy przez emeryta jest korzystne przede wszystkim dla emeryta jak i panstwa - emeryt odprowadza w dalszym ciagu skladki emerytalne i podatki od emerytury i dodatkowej pracy. To nieprawda ze blokuje miejsce mlodym .mlodzi po prostu nie chca pracowac za drobne pieniadze.Jest tez prawda ze emeryt stara sie dorabiac gdyz emerytura jest stosunkowo niska
    Ostatnia sprawa zazdrosc ludzka nie ma granic - bo tak na prawde to ile lat dluzej moze ten emeryt dorabiac?

  • daf(2010-02-11 09:32) Odpowiedz 00

    Do Hansa: Chyba masz dużą emeryturę. Co mają powiedzieć Ci którzy maja najniższą ? Chcą dorabiać to niech dorabiają. Żyjemy przecież w wolnym kraju. A ta waloryzacja to kpina. Zastanawiam się czy jest sens iść na wybory. Bo i po co? Sami niech sobie wybierają. Mam już tego wszystkiego dosyć. 20 lat minęło i co mamy?

  • Wciąż nie emeryt(2010-02-11 15:25) Odpowiedz 00

    Jak zwykle przed wyborami rzucają ochłapy najliczniejszym grupom społecznym - emerytom.Niestety głupców jest coraz mniej i kilka groszy rewaloryzacji nie zmobilizuje ludzi do poparcia nieudolnych kandydatów.W bajki o cudach już nikt nie uwierzy, a w szczególności wyż demograficzny z roczników 50-tych - osoby ,które teoretycznie wypracowały sobie emerytury (40 lat pracy), a praktycznie bez pracy żyją na skraju nędzy i ubóstwa - bez prawa do emerytury!

  • Zawiedziony i zasmucony(2010-02-10 13:29) Odpowiedz 00

    A co z emeryturami tych którzy odeszli-Niech ZUS poda ilu emerytów odeszło i ile z tego faktu odzyskano pieniedzy,biorąc pod uwagę ,że niektórych 85% emerytury otrzymały żony wczesniej nie pracujące,ale przychód musiał być.Bo z tych pieniędzy byłoby te 4,6% podwyżki.O tym ZUS nie wspomina TYLKO PŁACZE ,że ma braki.TVP PŁACZE bo d...y już im pękają z dobrobytu i wątpię,czy P.TUSK sobie z nimi poradzi,chociaż chciał.ZUS-y,Banki,Biura Pracy(bez pracy)Agencje ubezpieczeniowe-tyłki grzeją w luksusowych pałacach nie wspominając innych cwaniaków ,nierobów(tych na zasiłkach mających na papierosy i wódzię).Do antyPISuara-Ja byłem dobrze wykształconym na stanowiskach kierowniczych,dobrze zarabiającym a mam 1967 zł emerytury.Sam widzisz jakie tałatajstwo w naszym kraju .Kler milczy-chyba im bardzo dobrze się wiedzie ?"Szkoda gadać"

  • J-23(2010-02-11 08:49) Odpowiedz 00

    CZYTAM WASZE WPISY I ROZUMIĘ WASZE ROZGORYCZENIE I OGROMNY ŻAL. RÓWNIEŻ JESTEM EMERYTEM OD 3 LAT. ZGADZAM SIĘ Z WAMI, ŻE WALORYZACJE, KTÓRE OFERUJE NAM RZĄD SĄ MAŁE W STOSUNKU DO INFLACJI. POCHWALAM TE WYPOWIEDZI, KTÓRE MÓWIĄ, ŻE TRZEBA TO BRACTWO ROZGONIĆ TZN. ROZWIĄZAĆ SENAT I ZMIEJSZYĆ ILOŚĆ POSŁÓW. PONADTO TRZEBA SIĘ PRZYJŻEĆ WNIKLIWIE WSZELKIEGO RODZAJON AGENCJĄ. PRZECIEŻ TAM ZATRUDNIENI SĄ TYSIĄCE LUDZI ZWOLENNIKÓW EKIP RZĄDZĄCYCH. MOIM ZDANIEM POWINIEN BYĆ ZAKAZ PRACY DLA EMERYTÓW I RENCISTÓW. NIE MOŻE BYĆ TAK, ŻE PRACOWNIK PRZECHODZI NA EMERYTURĘ OTRZYMUJE ŚWIADCZENIE Z ZUS JEDNOCZEŚNIE PRACUJE U TEGO SAMEGO PRACODAWCY. JAK EMERYTURA TO EMERYTURA. W TAKI SPOSÓB BLOKOWANE SA MIEJSCA DLA MŁODYCH LUDZI, KTÓRZY POZBAWIENI SĄ ZATRUDNIENIA.
    A CO INNI MYŚLĄ W TYM TEMACIE .
    POZDRAWIAM.

  • lucek(2010-02-10 20:39) Odpowiedz 00

    Gazeta prawna nie potrafi liczyć; 4,2 + 2,1 x 20% = 4,62 a nie 4,6 jak podaje Gazeta Prawna!!!

  • emerytka 2014r.(2010-02-10 07:45) Odpowiedz 00

    Masz rację. Dla nas nie ma emerytury liczonej od naszej płacy i kwoty bazowej. Dla nas jedynie 5 lat przymusowej pracy i emerytura "eksperymentalna" liczona jedynie od uzbieranych składek. Nic nam nie daje to, że mamy o ponad 5 lat pracy więcej niż roczniki kobiet 1953 i mężczyzn 1948. Chcemy sprawiedliwości i emerytury liczonej bez względu na wiek dla kobiet 1954+ po 35 latach opłacania składek na ZUS i dla mężczyzn 1949 + po 40 latach opłacania składek na ZUS. Popierajmy projekt obywatelski. Wszystko na stronach http://opzz.org.pl Pomyślmy o nas, którym bez pytania dodano 5 lat przymusowej pracy. Pracy niejednokrotnie ponad siły. Trzymajmy sie razem. Może w końcu ktoś pozwoli nam odejść na emeryturę. SPRAWIEDLIWOŚCI !!!

  • Z okazji Barbórki -święta górników(2010-02-10 12:07) Odpowiedz 00

    my byli górnicy po 5- letnim super urlopie ,przesyłamy najserdeczniejsze podziękowania Panu byłemu Premierowi i Jego byłemu Rządowi za zafundowanie Nam tych urlopów i następnie po tych urlopach bardzo wczesnych ,wysokich emerytur udzielanych górnikom - bez względu na ilość zjazdów pod ziemie.
    Podczas tych urlopów na koszt społeczeństwa zafundował Nam prawo do ,14-pensji,13-pensji, dep. węgl, Barbórki ,świadczeń socjalnych z prawem do wczasów dla całej rodzinny no i oczywiście stawek za dniówki urlopowe ,jak i zaliczalność tego urlopu do normalnego zatrudnienia liczonego do emerytury górniczej .
    Chłopcy za wojsko nawet tak dobrze nie mieli liczonych lat.
    Geniusz nie Premier!
    Naprawdę dziękujemy Panu ,obecnemu Europosłowi za ten dar na koszt społeczeństwa polskiego .Dziękujemy WAM -społeczeństwo ! za to ,ze zgadzasz się na wydłużenie wieku emerytalnego aby na Nas pracować. !!!
    I to wszystko dzięki Jurkowi i to dzięki temu habilitowanemu Liberałowi.
    Mamy nadzieje że podczas swojej owocnej pracy w Europarlamencie załatwi wszystkim Polakom takie super wczasy !!jakich my doświadczyliśmy i emerytur jakich doświadczamy.- Jeszcze raz Jurek -nasz najlepszy przyjacielu -dziękujemy Ci za uradowanie Nam życia

  • iwanka(2010-02-10 19:12) Odpowiedz 00

    Gdyby nie krus oraz kilkadziesiąt tysięcy księzy i i katechetów to może dla reszty byłoby więcej. To jest coś okropnego, żeby pod dwudziestu latach tzw. wolności mieć ceny europejskie, a zarobki i emerytury jak z Bangladeszu. Rozpędzić senat, zmniejszyć do 100 posłów sejm, pogonić cwaniaków doradców i prawników-nieudaczników, a administracja mimo skomputeryzowania puchnie bez opamiętania. do d--y z takimi rządami.

  • OKRADZIONY POLAK(2010-02-13 11:11) Odpowiedz 00

    WSTYD!!!WSPANIAŁYM GÓROM, BUZKOM,BALCEROWICOM=GŁĄBOM OKRADAJĄCYCH PRZYSZŁYCH EMERYTÓW.KOMU W POLSCE MOŻNA JESZCZE ZAUFAĆ ZE GO NIE OKRADNIE.???

  • RYS(2010-02-13 16:26) Odpowiedz 00

    Jeżeli przeszłeś na emeryturę w ustawowym wieku to dorabiaj jeżeli Ci zdrowie pozwala ale są emeryci którzy przeszli na emeryturę z renty z powodu całkowitej niezdolności do pracy Taki emeryt nie powinien blokować miejsc pracy bo pracodawca nie odprowadza składek za takiego pracownika i to jest dla pracodawcy wygodne a placi minimalnie. Dać emerytury by nie trzeba było dorabiać "tyle co dla wybranych"

  • MB(2010-03-22 22:58) Odpowiedz 00

    Inflacja za 2009 rok 6%, a waloryzacja 4,62%, to nazywa się podwyżka rent i emerytur. Emeryci i renciści mogą pomarzyć o przyszłości u piaseckiego.

  • TADEK(2010-04-28 13:19) Odpowiedz 00

    Prawda jest taka, że TUSK z tą całą ekipą POmyleńców powinień wsiąśc do następnego TUPOLEWA i polecieć do Putina albo Merkel i będzie spokój i normalnie.

  • KHARZAK(2010-09-22 19:26) Odpowiedz 00

    JA MAM 42LATA PRACY I ZASIŁEK PRZEDEMERYTALNY 720ZŁ DO ŻYCIA ZA MAŁO DO ŚMIERCI ZA DUŻO A JAK PRZEŻYĆ JESZCZE 6 LAT DO EMERYTURY

  • MB(2010-03-20 18:10) Odpowiedz 00

    Inflacja w 2009 roku wynosi 6%, a waloryzacja świadczeń 4,62, a więc emeryci i renciści na żebry.

  • HUGO(2010-03-07 08:35) Odpowiedz 00

    A ja co mam powiedziec dostaje od ZUS 36zl emerytury

  • Kobieta 1956(2010-02-14 16:36) Odpowiedz 00

    Dlaczego podzielono roczniki kobiet na te do 1953 -czyli te "lepiej urodzone" i na te "gorsze" od 1954.Przecież to okropne , ta pierwsza grupa otrzymuje spokojnie emeryturę jak chce może sobie nawet dalej pracować, a ta druga NIC !!!, i to się nazywa SPRAWIEDLIWOŚĆ, czy może SOLIDARNOŚĆ ? tylko z kim?

  • oszukana - 54(2010-02-14 21:14) Odpowiedz 00

    Do J-23
    Zupełnie się z Tobą zgadzam jestem takiego samego zdania .W moim zakładzie pracy jest tak samo niektóre kobiety ledwie przepracowały 22 lata a resztę lat uzbierali np. za wychowanie dzieci lub za prace w gospodarstwie rodziców - dzisiaj są juz na emeryturze i dalej pracują w tym samym zakładzie pracy nie zwalniając się. Ja natomiast pomimo iż mam przepracowane 39 lat niestety nie moge odejść na zasłużoną emeryturę bo urodziłam się w 1954r więc mam pecha.
    Panowie rządzący siedzą pie...ą w stołki nic nie robia afera za afera a ludzie uczciwie pracujący i odprowadzający składki do ZUSU przez 39 lat na tych nierobów muszą dalej pracować.Gdzie tu jest sprawiedliwość ?Ta reforma emerytalna nadaje się do STRASBURGA jawne wykorzystywanie ludzi z długim stażem pracy to jest nie zgodne z Konstytucją!EMERYTURA powinna być tylko i wyłącznie za staż PRACY panowie POSŁOWIE ruszcie swoimi głupawymi główkami !Przepraszam ,ale jestem wściekła bezradna bo przecież dołożono nam 5 lat przymusowej pracy!

  • emeryt(2010-03-02 10:11) Odpowiedz 00

    Skandalem jest fakt, że sędziowie i prokuratorzy którzy przeszli na emeryturę ( przepraszam w/g przepisów w stan spoczynku a tylko dlatego by zamydlić oczy milionom polskich emerytów) otrzymują zawsze 75% uposażenia jakie otrzymywaliby, gdyby dalej pracowali!!! Dla przykładu gdy w 2009 roku emeryt polski otrzymał grosze w wyniku waloryzacji, sędziowie i ICH RODZINY ,bo dotyczy to również żon i dzieci byłych sędziów otrzymali po 750 PLN. Podwyżki bowiem dla tej grupy społecznej wyniosły 1000PLN. Dlatego gdy polski emeryt próbuje dochodzić swoich praw w sądzie przeciwko ZUS przegrywa, bo Polska jest biedna i sędziowie są ustawieni tak by zabezpieczyć sobie pieniążki na " SŁUSZNE" podwyżki.

  • edo 4,6%(2010-02-10 11:04) Odpowiedz 00

    Ciekawe kto z emerytów pójdzie na głosowanie? Zastanawiam się po co ? Szkoda czasu. Niech sobie sami wybierają.