statystyki

Emerytury i renty 10 mln osób wzrosną o 4,6 proc.

autor: Bartosz Marczuk10.02.2010, 03:00; Aktualizacja: 02.03.2010, 15:39
  • Wyślij
  • Drukuj

Kwota bazowa, od której zależy wysokość przyznawanych przez ZUS emerytur i rent, wrośnie od marca tylko o 5 proc. Za to wskaźnik waloryzacji tych świadczeń będzie wyższy od zakładanego przez rząd.

reklama



reklama


GUS podał wczoraj, że kwota bazowa, która będzie obowiązywać od marca tego roku do lutego 2011 r., wyniesie 2716,71 zł. Będzie wyższa od obowiązującej obecnie (wynosi 2578,26 zł) o prawie 140 zł, tj. o 5,3 proc. To zdecydowanie niższy wzrost niż w dwóch ubiegłych latach – kwota rosła wtedy odpowiednio o 10,5 proc. i ponad 13 proc.

Kwota bazowa ma istotny wpływ na wysokość przyznawanych świadczeń. Po pierwsze, decyduje o wysokości tzw. części socjalnej emerytury przyznanej na starych zasadach. Otrzymuje ją każda osoba, której ZUS przyznaje do niej prawo. Wynosi 24 proc. kwoty bazowej i obecnie jest to 618,78 zł. Od marca wzrośnie do 652,01 zł. Osoba, która wstrzyma się ze złożeniem wniosku do ZUS, zyska więc od marca ponad 33 zł miesięcznie.

Po drugie, wysokość kwoty bazowej wpływa też na wysokości tzw. podstawy wymiaru świadczenia. ZUS wylicza ją, mnożąc obliczony wcześniej wskaźnik wysokości podstawy wymiaru emerytury (stosunek zarobków wnioskodawcy w wybranych przez niego latach do przeciętnej płacy w tych latach) przez kwotę bazową. A przy obliczaniu części socjalnej emerytury i podstawy wymiaru ZUS stosuje kwotę bazową obowiązującą w dniu zgłoszenia wniosku. Jeśli więc ktoś złoży do ZUS wniosek o świadczenie w lutym, to zakład wyliczy je ze starą kwotą bazową. Złożenie wniosku w marcu gwarantuje uzyskanie wyższego świadczenia.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 41

  • 1: KHARZAK z IP: 91.149.195.* (2010-09-22 19:26)

    JA MAM 42LATA PRACY I ZASIŁEK PRZEDEMERYTALNY 720ZŁ DO ŻYCIA ZA MAŁO DO ŚMIERCI ZA DUŻO A JAK PRZEŻYĆ JESZCZE 6 LAT DO EMERYTURY

  • 2: TADEK z IP: 89.191.173.* (2010-04-28 13:19)

    Prawda jest taka, że TUSK z tą całą ekipą POmyleńców powinień wsiąśc do następnego TUPOLEWA i polecieć do Putina albo Merkel i będzie spokój i normalnie.

  • 3: MB z IP: 79.162.158.* (2010-03-22 22:58)

    Inflacja za 2009 rok 6%, a waloryzacja 4,62%, to nazywa się podwyżka rent i emerytur. Emeryci i renciści mogą pomarzyć o przyszłości u piaseckiego.

  • 4: MB z IP: 79.162.158.* (2010-03-20 18:10)

    Inflacja w 2009 roku wynosi 6%, a waloryzacja świadczeń 4,62, a więc emeryci i renciści na żebry.

  • 5: HUGO z IP: 93.223.205.* (2010-03-07 08:35)

    A ja co mam powiedziec dostaje od ZUS 36zl emerytury

  • 6: emeryt z IP: 87.204.218.* (2010-03-02 10:11)

    Skandalem jest fakt, że sędziowie i prokuratorzy którzy przeszli na emeryturę ( przepraszam w/g przepisów w stan spoczynku a tylko dlatego by zamydlić oczy milionom polskich emerytów) otrzymują zawsze 75% uposażenia jakie otrzymywaliby, gdyby dalej pracowali!!! Dla przykładu gdy w 2009 roku emeryt polski otrzymał grosze w wyniku waloryzacji, sędziowie i ICH RODZINY ,bo dotyczy to również żon i dzieci byłych sędziów otrzymali po 750 PLN. Podwyżki bowiem dla tej grupy społecznej wyniosły 1000PLN. Dlatego gdy polski emeryt próbuje dochodzić swoich praw w sądzie przeciwko ZUS przegrywa, bo Polska jest biedna i sędziowie są ustawieni tak by zabezpieczyć sobie pieniążki na " SŁUSZNE" podwyżki.

  • 7: oszukana - 54 z IP: 83.145.184.* (2010-02-14 21:14)

    Do J-23
    Zupełnie się z Tobą zgadzam jestem takiego samego zdania .W moim zakładzie pracy jest tak samo niektóre kobiety ledwie przepracowały 22 lata a resztę lat uzbierali np. za wychowanie dzieci lub za prace w gospodarstwie rodziców - dzisiaj są juz na emeryturze i dalej pracują w tym samym zakładzie pracy nie zwalniając się. Ja natomiast pomimo iż mam przepracowane 39 lat niestety nie moge odejść na zasłużoną emeryturę bo urodziłam się w 1954r więc mam pecha.
    Panowie rządzący siedzą pie...ą w stołki nic nie robia afera za afera a ludzie uczciwie pracujący i odprowadzający składki do ZUSU przez 39 lat na tych nierobów muszą dalej pracować.Gdzie tu jest sprawiedliwość ?Ta reforma emerytalna nadaje się do STRASBURGA jawne wykorzystywanie ludzi z długim stażem pracy to jest nie zgodne z Konstytucją!EMERYTURA powinna być tylko i wyłącznie za staż PRACY panowie POSŁOWIE ruszcie swoimi głupawymi główkami !Przepraszam ,ale jestem wściekła bezradna bo przecież dołożono nam 5 lat przymusowej pracy!

  • 8: Kobieta 1956 z IP: 87.199.17.* (2010-02-14 16:36)

    Dlaczego podzielono roczniki kobiet na te do 1953 -czyli te "lepiej urodzone" i na te "gorsze" od 1954.Przecież to okropne , ta pierwsza grupa otrzymuje spokojnie emeryturę jak chce może sobie nawet dalej pracować, a ta druga NIC !!!, i to się nazywa SPRAWIEDLIWOŚĆ, czy może SOLIDARNOŚĆ ? tylko z kim?

  • 9: RYS z IP: 78.8.215.* (2010-02-13 16:26)

    Jeżeli przeszłeś na emeryturę w ustawowym wieku to dorabiaj jeżeli Ci zdrowie pozwala ale są emeryci którzy przeszli na emeryturę z renty z powodu całkowitej niezdolności do pracy Taki emeryt nie powinien blokować miejsc pracy bo pracodawca nie odprowadza składek za takiego pracownika i to jest dla pracodawcy wygodne a placi minimalnie. Dać emerytury by nie trzeba było dorabiać "tyle co dla wybranych"

  • 10: OKRADZIONY POLAK z IP: 217.28.152.* (2010-02-13 11:11)

    WSTYD!!!WSPANIAŁYM GÓROM, BUZKOM,BALCEROWICOM=GŁĄBOM OKRADAJĄCYCH PRZYSZŁYCH EMERYTÓW.KOMU W POLSCE MOŻNA JESZCZE ZAUFAĆ ZE GO NIE OKRADNIE.???

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie