statystyki

Emerytury i renty 10 mln osób wzrosną o 4,6 proc.

autor: Bartosz Marczuk10.02.2010, 03:00; Aktualizacja: 02.03.2010, 15:39
  • Wyślij
  • Drukuj

Kwota bazowa, od której zależy wysokość przyznawanych przez ZUS emerytur i rent, wrośnie od marca tylko o 5 proc. Za to wskaźnik waloryzacji tych świadczeń będzie wyższy od zakładanego przez rząd.



GUS podał wczoraj, że kwota bazowa, która będzie obowiązywać od marca tego roku do lutego 2011 r., wyniesie 2716,71 zł. Będzie wyższa od obowiązującej obecnie (wynosi 2578,26 zł) o prawie 140 zł, tj. o 5,3 proc. To zdecydowanie niższy wzrost niż w dwóch ubiegłych latach – kwota rosła wtedy odpowiednio o 10,5 proc. i ponad 13 proc.

Kwota bazowa ma istotny wpływ na wysokość przyznawanych świadczeń. Po pierwsze, decyduje o wysokości tzw. części socjalnej emerytury przyznanej na starych zasadach. Otrzymuje ją każda osoba, której ZUS przyznaje do niej prawo. Wynosi 24 proc. kwoty bazowej i obecnie jest to 618,78 zł. Od marca wzrośnie do 652,01 zł. Osoba, która wstrzyma się ze złożeniem wniosku do ZUS, zyska więc od marca ponad 33 zł miesięcznie.

Po drugie, wysokość kwoty bazowej wpływa też na wysokości tzw. podstawy wymiaru świadczenia. ZUS wylicza ją, mnożąc obliczony wcześniej wskaźnik wysokości podstawy wymiaru emerytury (stosunek zarobków wnioskodawcy w wybranych przez niego latach do przeciętnej płacy w tych latach) przez kwotę bazową. A przy obliczaniu części socjalnej emerytury i podstawy wymiaru ZUS stosuje kwotę bazową obowiązującą w dniu zgłoszenia wniosku. Jeśli więc ktoś złoży do ZUS wniosek o świadczenie w lutym, to zakład wyliczy je ze starą kwotą bazową. Złożenie wniosku w marcu gwarantuje uzyskanie wyższego świadczenia.




  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 41

  • 1: 1949 - 42 lata stażu pracy z IP: 80.48.145.* (2010-02-10 06:57)

    Dziękuję za podpowiedz ale dotyczy to tylko osób które mogą przechodzić na emerytury po 15, 20 , 25 , 30 latach stażu pracy / służby i 55 letnich rolników. Dla pozostałych wydłużono czas pracy o kolejne 5 lat i tak staże pracy M - 40 lat i więcej i K / 35 lat i więcej nic nie daje !!! Mogą skorzystać z tego mężczyźni z rocznika 1947 , 1948 którym wystarcza tylko wiek 60 lat i 35 lat pracy by otrzymać emeryturę i te osoby aktualnie przechodzą na emerytury z marszu pracują nadal u tego samego pracodawcy godząc się pobierać niższe wynagrodzenie .

  • 2: ewa z IP: 95.48.36.* (2010-02-10 07:41)

    GROMADA PIENIĘDZY.EMERYT W DAWNYM NRD=1050 EURO,A CENY PODOBNE.POWINNO BYĆ 14,6%.

  • 3: emerytka 2014r. z IP: 79.190.58.* (2010-02-10 07:45)

    Masz rację. Dla nas nie ma emerytury liczonej od naszej płacy i kwoty bazowej. Dla nas jedynie 5 lat przymusowej pracy i emerytura "eksperymentalna" liczona jedynie od uzbieranych składek. Nic nam nie daje to, że mamy o ponad 5 lat pracy więcej niż roczniki kobiet 1953 i mężczyzn 1948. Chcemy sprawiedliwości i emerytury liczonej bez względu na wiek dla kobiet 1954+ po 35 latach opłacania składek na ZUS i dla mężczyzn 1949 + po 40 latach opłacania składek na ZUS. Popierajmy projekt obywatelski. Wszystko na stronach http://opzz.org.pl Pomyślmy o nas, którym bez pytania dodano 5 lat przymusowej pracy. Pracy niejednokrotnie ponad siły. Trzymajmy sie razem. Może w końcu ktoś pozwoli nam odejść na emeryturę. SPRAWIEDLIWOŚCI !!!

  • 4: amk z IP: 80.53.240.* (2010-02-10 08:00)

    To jestem lepszy niż rząd :), bo już w listopadzie 2009 wykalkulowałem, że wskaźnik waloryzacji wyniesie 4,62% (przesadziłam o 0.02%), a kwota bazowa 2723,71 zł (przedobrzyłem tylko o 7 zł!. DGP przewidywała w styczniu bazówkę 2681; niedoszacowanie o 35 zł).

  • 5: Irena z IP: 80.51.186.* (2010-02-10 08:32)

    Jaka duża podwyżka rent o emerytur, aż o 4,6 procenta. Jakie to żałosne biorąc pod uwagę wciąż rosnące koszty utrzymania. Część socjalna renty czy emerytury należy się każdemu niezależnie od stażu pracy.Mnie interersuje natomiast jak wygląda waloryzacja części stażowej wynikającej z okresów zatrudnienia.Dlaczego część stażowa po ponad 30 latach pracy przy zarobkach przekraczających średnią płacę krajową jest zrównana niemalże z częścią socjalną.

  • 6: Hydraulik z IP: 95.51.18.* (2010-02-10 08:57)

    Wreszcie się dowiedziałem jestem z rocznika 1948 brakowała mi do stażu 35 lat ponieważ byłem na saksach , aktualnie dobijam do 35 lat pracy , łacznie z rolnictwem od 16 rok życia pomagałem rodzicom . W m-cu kwietniu składam wniosek do ZUS i kolejny wyjazd tym razem do Norwegi . Żal mi tylko kobiet z rocznika 1954 że muszą pracować powyżej 35 lat często na 2 zmiany i w nocy .

  • 7: Nienarzekajcie dziadki -pracownicy mają z IP: 84.234.1.* (2010-02-10 09:16)

    wg rozporządzenia POmyleńców mieć podwyżkę o 1%.
    Pewien znajomy emeryt chwalił TUSKA ,ze obecnie miesięcznie tyle w przeliczeniu na dolary dostaje co za komuny zarabiał za cały rok!
    _ Ja mu na to -skoro tak mało zarabiał -to jak małe składki do ZUS odprowadzano za Niego i skąd ten Tusk ma teraz dla Niego tyle kasy - pewnie pożycza z zagranicy na tą Jego emeryturę i dlatego POlska ma takie długi -- POdniosło GO!!-hehehehe

  • 8: ZPJ z IP: 195.205.249.* (2010-02-10 09:18)

    Jak poinformowała wczoraj jedna z wysokonakładowych gazet, w sejmie trwają prace nad ustawą, która ma zapewnić wszystkim byłym premierom emerytury wynoszące 9000 PLN (w wysokości zarobków obecnego premiera, ale bez dodatków). Jest to jeszcze jeden przykład tworzenia obok powszechnego systemu emerytalnego, kolejnych systemów (vide sędziowie i prokuratorzy, służby mundurowe) dla osób uprzywilejowanych czyli równiejszych. Jedynie nagłośnienie tej sprawy i jej upublicznienie mogłoby powstrzymać tych pseudoferormatorów przed działaniem, które nie powinno mieć miejsca w demokratycznym państwie prawa, za jakie politycy zwykle uważają nasz kraj.

  • 9: taka jest prawda. z IP: 77.253.234.* (2010-02-10 09:24)

    emeryci ludzie mądrzy są za Tuskiem to jest normalne.

  • 10: amk z IP: 80.53.240.* (2010-02-10 09:31)

    do Irena. Całościowy "uzysk na rękę" policz sobie tak: 1) Twoja dotychczasowa emerytura brutto x 1,046=nowa em.brutto, 2) nowa em.br. x 0,18=zaliczka na podatek doch., 3) zaliczka na p.d. - 46,33zł=rzeczywista zal. na p.d., 4) nowa em.br. x 0,0125=wys. skł. zdrowotnej płaconej przez Ciebie, 5) nowa em.br. - (rzeczywista zal. na p.d. + wys.skł.zdrow.płaconej przez Ciebie) = TWOJA NOWA EMERYTURA NETTO

Dowiedz się więcej

Poradniki

Galerie