statystyki

Niższe dopłaty do pensji osób niepełnosprawnych

autor: Łukasz Guza05.02.2010, 03:00; Aktualizacja: 05.02.2010, 09:15
 • Wyślij
 • Drukuj

Rząd rozważa obniżenie dopłat do pensji osób z lekkim stopniem niepełnosprawności. Niewykluczone, że w przyszłości dofinansowania będą wypłacane przez krótszy okres. Zdaniem pracodawców zmiany mogą zahamować zatrudnienie niepełnosprawnych.

Z powodu wzrostu zatrudnienia osób niepełnosprawnych może zabraknąć pieniędzy na dofinansowania do ich pensji. Aby ratować finanse Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), rząd rozważa obniżenie wysokości dofinansowania do wynagrodzeń osób z lekkim stopniem niepełnosprawności albo skrócenie czasu pobierania dopłat do pensji (obecnie przysługują one przez cały okres zatrudnienia osoby niepełnosprawnej).

– Rozwiązania mogłyby być wprowadzone najwcześniej wraz ze zmianami w przepisach dotyczących PFRON, czyli od 2012 roku – mówi Jarosław Duda, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.

Jak nieoficjalnie dowiedział się DGP, dopłaty do pensji osób o lekkim stopniu niepełnosprawności mogłyby zostać obniżone o około 10–15 proc. Gdyby zmiana ta weszła w życie już teraz, dofinansowanie do płacy takiej osoby zatrudnionej w zakładzie pracy chronionej (ZPChr) byłoby mniejsze o około 76–115 zł. Z kolei firmy z otwartego rynku pracy otrzymałyby o około 54–80 zł mniej.

Konieczne zmiany

W ubiegłym roku zatrudnienie niepełnosprawnych wzrosło o około 20 proc. Tak szybki wzrost oznacza, że PFRON musi przeznaczyć więcej pieniędzy na dopłaty do ich wynagrodzeń. Jednocześnie otrzymuje mniej środków od pracodawców, którzy nie zatrudniają niepełnosprawnych. Już w zeszłym roku przychody Funduszu wyniosły 4,56 mld zł, a wydatki – 4,51 mld zł. Zdaniem resortu pracy w tym roku Fundusz nie będzie miał jeszcze problemów z wypłacalnością, ale w przyszłości może mieć kłopoty w razie dalszego wzrostu zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

– Próbujemy znaleźć jakieś rozwiązanie, aby nie znaleźć się w sytuacji, gdy firmy będą zatrudniać niepełnosprawnych, ale zabraknie pieniędzy na wsparcie – mówi Jarosław Duda.

Podkreśla, że resort pracy analizuje obecnie, jakie skutki przyniosłoby ewentualne obniżenie dofinansowania do zatrudnienia osób niepełnosprawnych w stopniu lekkim. Zdaniem pracodawców zmiana ta może zahamować zatrudnienie tych osób. Obecnie pracuje ich około 130 tys. To ponad połowa wszystkich niepełnosprawnych pracowników.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 16

 • 1: Ola z IP: 83.5.114.* (2010-02-15 19:36)

  Komisje do spraw orzekania o stopniu niepelnosprawności sa chore. Ja po przebytej chorobie, amputacji piersi, chemioterapii dostałam umiarkowany stopień niepelnosprawności, a po 4 latach już stwierdzono, że przysługuje mi stopień lekki. Gdzie mialam się odwołać, komisja wie swoje i nie wygra się z nimi. Co z tego, że ciągle muszę być pod kontrolą, że każda wizyta w instytucie, badania to dla ciągly stres i nerwy. Te sprawy powinny być uregulowane raz na zawsze. Widzi mi się komisji i lekarzy doprowadza do kumoterstwa, kolesiostwa. Osoby, którym stopień ni przysługuje korzystaja z tego, a faktycznie chorzy muszą dociekać swoich racji. Dlaczego nie ma wykazu chorób i odgórnej klasyfikacji stopnia niepełnosprawności.

 • 2: JULIA z IP: 78.8.127.* (2010-02-15 16:59)

  skończcie proszę z tymi ZPCH,to dalej złodzieje,mendy społeczne.NIc sie nie zmienia. k...a mać

 • 3: 'niepelnosprawni' pracownicy rzecz jasna :) z IP: 83.19.149.* (2010-02-07 19:41)

  a nie pracodawcy:)

 • 4: No i bardzo dobrze z IP: 83.19.149.* (2010-02-07 19:38)

  Dofinansowywac powinno się tylko niepełnosprawnych z większym uszczerbkiem stanuzdrowia. Czesto taka praca to rownioez rehabilitacja dla osob npchorych psychicznie.
  Lekki stopień niepelnosprawności to, u ludzi np ok 50tki,
  normalny stan zdrowia STOSOWNY DO WIEKU, a nie zadna choroba.
  Ludzie zalatwiaja sobie ja tylko po to zeby łatwiej zdobyć pracę.
  A co z tymi, ktorzy nie potrawią 'grupy' wysępić?
  Zreszta z jakiej racji pracodawcy maja miec zwrot wynagrodzen za ich prace skoro oni normalnie pracuja, na takich samych stabowiskach jak ludzie zdrowi??

  To przepisy PFRONu sa chore i ustawy, a nie korzystajacy z tego pracodawcy.

 • 5: ih z IP: 79.163.58.* (2010-02-07 18:33)

  renta ta smiech na sali z lekkim stopniem za 25 lat pracy 500 zł i jeszcze utrudnienie w dorobkowaniu bo wymagany jest stopien znaczny i umiarkowany nikt z lekkim niechce zatrudniac

 • 6: Dominika z IP: 193.238.180.* (2010-02-05 17:49)

  Pracuje w zakladzie pracy chronionej gdzie pracodawca zatrudnia tylko osoby ze stopniem znacznym i umiarkowanym. W przypadku gdy pracownik pracujacy nie uzyska ww. stopnia niepelnosprawnosci to rozwiazuje z nim umowe o prace, a dodatkowo osoba niepelnosprawna powinna byc sprawna by wykonac prace tak jak powinna byc wykonana, bo jesli pracownik jest niewydajny to tez do zwolnienia, na dobra sprawe to te dofinansowania powinny sie nam nalezec, a nie pracodawcy, bo zus mi renty nie przyznal i ta kasa powinna byc moja prywatna wlasnoscia.

 • 7: rencistka z IP: 81.190.207.* (2010-02-05 15:32)

  zakłady pracy chronionej ztrudniaja emerytów i rencistów ale zdrowych! przyjmiemy jak pani załatwi stopień umiarkowany.i tak to działa!!!

 • 8: niepełnosprawny z IP: 81.190.207.* (2010-02-05 15:04)

  tylko pracodawcy nabijają sobie kasę,zakłady nie mają stanowisk pracy dla tych osób a czas pracy jeszcze większy jak pełnosprawny.!!!

 • 9: niepełnposprawny z IP: 78.8.12.* (2010-02-05 13:51)

  cały system dofinansowań to jedna wielka PATOLOGIA. Dofinansowania idą na ludzi z orzeczeniem, a nie na prawdziwych niepełnosprawnych. Ochroniarz na I grupie, to samo sprawna sprzątaczka. Osoby z porażeniem mózgowym dostjaą I grupę - wszystkie, choć jeden leży i wymaga opieki, a drugi ma tylko dwa skrzywnione palce. TO JEST CHORE. Tym powinno się zająć CBA i ABW.

 • 10: man z IP: 83.3.146.* (2010-02-05 12:05)

  ludzie "załatwiają sobie orzeczenia o niepełnosprawności" bo pracodawcy mówią przyjmiemy pana/nią jak załatwi sobie pan "grupę" . Z tego co się orientuję nie ma z tym większego problemu.

czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP