Szpitale muszą zwrócić niewykorzystane środki finansowe przeznaczone na wynagrodzenie lekarzy rezydentów, którzy brali udział w strajku.

Resort zdrowia przypomina, że w związku z przedłużającymi się protestami lekarzy, dyrektorzy szpitali powinni zwrócić niewykorzystane środki finansowe przeznaczone na wynagrodzania lekarzy rezydentów, którzy wzięli udział w strajkach.
Ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych stanowi, że w okresie strajku pracownik biorący w nim udział zachowuje prawo do świadczeń z zakresu ubezpieczenia społecznego. Również okres przerwy w wykonywaniu pracy wlicza się do okresu zatrudnienia w zakładzie pracy. Zachowuje również uprawnienia wynikające ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia. Ponieważ tzw. etaty rezydenckie są opłacane ze środków budżetu państwa, a nie obciążają bezpośrednio finansów placówek ochrony zdrowia, to ich niewykorzystanie oznacza konieczność zwrotu pieniędzy do Ministerstwa Zdrowia.
Udział w strajku nie jest również podstawą do przedłużenia tzw. umowy rezydenckiej.
Na zwrot pieniędzy szpitale mają czas do 15 stycznia, a w razie wygaśnięcia umowy rezydenckiej - 20 dni od dnia jej rozwiązania. Nieprzekazanie środków budżetowych w odpowiednim terminie wiąże się z naliczeniem odsetek.
1,5 tys. etatów rezydenckich finansuje w tym roku budżet państwa
DOMINIKA SIKORA
Podstawa prawna
■ Ustawa z dnia 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych (Dz.U. nr 55, poz. 236 z późn. zm).
■ Rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 20 października 2005 r. w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów (Dz.U. nr 213, poz. 1779 z późn. zm).