O sześć miesięcy wydłuży się okres maksymalnego zatrudnienia u jednego pracodawcy pracowników tymczasowych. Nie będzie też zakazu ich zatrudniania przez firmę, która przeprowadziła zwolnienia grupowe.
Nowe przepisy regulujące sposób zatrudniania pracowników tymczasowych, które wejdą w życie 24 stycznia 2010 r., znoszą niektóre ograniczenia prawne w podejmowaniu przez pracodawców współpracy z agencjami pracy tymczasowej. Został więc wydłużony maksymalny okres zatrudnienia u jednego pracodawcy – użytkownika. Pracownik będzie mógł u niego pracować nie rok, ale maksymalnie 1,5 roku (okres ten liczony jest w kolejnych 36 miesiącach). Jest to szczególnie ważne dla tych pracowników, którzy zostali zatrudnieni do projektów budowlanych czy informatycznych, których realizacja przewidziana jest na okres dłuższy niż rok.
Kolejna istotna zmiana dotyczy uchylenia zakazu zatrudniania pracowników tymczasowych przez pracodawców użytkowników, którzy w okresie ostatnich sześciu miesięcy przeprowadzali zwolnienia grupowe.
Przepis ten był dokuczliwy głównie dla przedsiębiorstw dotkniętych skutkami kryzysu, które po reorganizacji zatrudnienia nie mogą na stałe zatrudnić nowych pracowników, ale mają więcej pracy w związku z nowymi zleceniami.
Przepis ten blokował również tzw. przedsiębiorstwa wielozakładowe. Nawet gdy tylko w jednym z oddziałów dokonano zwolnień grupowych, żaden inny, nawet jeżeli był w dobrej kondycji, nie mógł uzupełniać załogi pracownikami tymczasowymi.



Nowe przepisy zdejmują też część obowiązków z agencji zatrudnienia. Nie będą już musiały wystawiać pracownikom świadectw pracy po każdym zakończonym zleceniu, chyba że pracownik tego od nich zażąda. W miejsce tego obowiązku wystawiane będą świadectwa zbiorcze, wypisywane przez agencję raz na 12 miesięcy za wszystkie cząstkowe okresy zatrudnienia danej osoby.
Jarosław Adamkiewicz, wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia, liczącego blisko 50 firm, przyznaje, że nowe przepisy przyspieszą rozwój sektora usług pracy tymczasowej.
Niemniej Stowarzyszenie domaga się dalszych ułatwień. Chciałoby na przykład zdjęcia z agencji kosztownego obowiązku wykonania wstępnych badań medycznych oraz szkoleń BHP przy każdym nowym zatrudnieniu, nawet jeśli praca wykonywana jest na tym samym stanowisku pracy i u tego samego pracodawcy.
Postulat ten ma jednak niewielkie szanse na realizację z powodu restrykcyjnych dyrektyw unijnych dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy.
W 2009 roku z usług agencji korzystało 13 tys. pracodawców.
500 tys. osób wykonywało pracę jak pracownicy tymczasowi w 2009 r.
Podstawa prawna
Ustawa z 23 października 2009 r. o zmianie ustawy o pracownikach tymczasowych (Dz.U. nr 221, poz. 1737).