Samorządy prowadzące domy pomocy społecznej mogą łączyć placówki o różnych profilach, jeśli mieszczą się one w oddzielnych budynkach.
Domy pomocy społecznej (DPS) są placówkami o określonym profilu w zależności od tego, dla jakiej kategorii osób są przeznaczone. Obecnie mogą one być łączone, ale tylko w sytuacjach wymienionych w ustawie. Placówka może być m.in. prowadzona łącznie, ale wtedy przyjmuje jedynie osoby w podeszłym wieku i niepełnosprawne fizycznie. Uchwalona 8 stycznia 2010 r. nowelizacja ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 175, poz. 1362 z późn. zm.) rozszerza możliwość łączenia placówek. Zgodnie z nowymi przepisami DPS będą mogły być łączone, jeśli ich pomieszczenia mieszczą się w różnych budynkach.
– Taka możliwość pozwala samorządom oszczędzić na kosztach administracyjnych, a także zapobiega segregacji osób z różnymi typami niepełnosprawności – uważa senator Mieczysław Augustyn, przewodniczący Komisji Rodziny i Polityki Społecznej.
Jednak zdaniem Krystyny Mrugalskiej z Polskiego Forum Osób Niepełnosprawnych w innych krajach odchodzi się od łączenia różnych placówek, bo to nie zapewnienia dobrej opieki osobom o określonym charakterze niesamodzielności.



Na możliwość łączenia DPS czeka szczególnie ta część samorządów, których placówki nie spełniają wymaganych przez resort pracy standardów dotyczących np. warunków mieszkaniowych i usług terapeutyczno-opiekuńczych. Na dostosowanie się do tych wymagań placówki mają czas do końca 2010 roku. Te, które obecnie ich nie spełniają, realizują plan naprawczy i działają na podstawie warunkowych zezwoleń wydawanych przez wojewodę. W tym czasie nie mogą też przyjmować nowych mieszkańców i podwyższać kosztów utrzymania w placówce. Jak podaje resort pracy, warunkowo działa 227 DPS-ów, z czego 42 może nie zdążyć ze spełnieniem standardów. Oznacza to, że jeżeli do końca tego roku nie uzyskają pełnego zezwolenia na czas nieokreślony, będą zamykane.
– Jak tylko zmienione przepisy ustawy dotyczące łączenia się placówek wejdą w życie, złożymy u wojewody dokumenty potrzebne do uzyskania zezwolenia na działanie na czas nieokreślony – mówi Aneta Mróz, dyrektor DPS w Krasnymstawie.
Ustawa czeka na rozpatrzenie przez Senat i ma wejść w życie 14 dni po publikacji w Dzienniku Ustaw.