ZUS kontroluje, czy firmy szkoleniowe odprowadzają składki na ubezpieczenia społeczne za uczestników szkoleń.
Uczestnicy unijnych szkoleń obowiązkowo podlegają ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu, jeśli nie mają innych tytułów powodujących obowiązek ubezpieczeń społecznych. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przypomina o tym w piśmie skierowanym do wszystkich instytucji wdrażających Program Operacyjny Kapitał Ludzki (PO KL).
Podstawą do takiej interpretacji jest art. 6 ust. 1 pkt 9a w związku z art. 12 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym od lutego 2009 r. Zgodnie z tymi przepisami obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu podlegają osoby pobierające stypendium w okresie odbywania szkolenia, stażu, na które zostały skierowane przez podmioty inne niż powiatowy urząd pracy. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne tych osób stanowi kwota wypłacanego świadczenia mającego charakter stypendium.



Zgodnie z wytycznymi MRR, uczestnicy unijnych szkoleń otrzymują stypendium w wysokości 4 zł brutto za godzinę szkolenia. W wielu projektach świadczenie to nazywane jest dodatkiem szkoleniowym. Natomiast uczestnikom staży i praktyk zawodowych finansowanych ze środków UE przysługuje miesięczne stypendium w wysokości nie wyższej niż kwota minimalnego wynagrodzenia. MRR podkreśla, że składki muszą być odprowadzane od każdego świadczenia, które wypłacane jest z tytułu uczestnictwa w szkoleniu lub stażu.
Nie wszystkie firmy szkoleniowe dopełniają tego obowiązku, narażając się na kontrolę ZUS. Taka trwa właśnie w Warszawskim Centrum Kobiet.
– Pisząc projekt rok temu, nie miałam świadomości, że od dodatku szkoleniowego, który przewidziałam dla uczestniczek naszych szkoleń, będę musiała opłacać składki do ZUS w części dotyczącej pracodawcy i pracownika – mówi Anna Damentko, dyrektorka Warszawskiego Centrum Kobiet.
Podkreśla, że stypendystki będą uczestniczyć średnio w 100 godzinach szkolenia, a więc cały przychód wyniesie 400 zł brutto.
Na tym nie kończą się obowiązki firm szkoleniowych. MRR przypomina, że zgodnie art. 66 ust. 1 pkt 24a ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz.U z 2008 r. nr 164, poz. 1027 z późn. zm.) osoby uczestniczące w unijnych szkoleniach i stażach obowiązkowo podlegają także ubezpieczeniu zdrowotnemu, jeżeli nie podlegają mu z innego tytułu. Gdy na szkolenie lub staż zostanie skierowana osoba bezrobotna pobierająca zasiłek dla bezrobotnych, obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego dalej istnieje z tego tytułu. Natomiast w przypadku osoby bezrobotnej, która nie pobiera zasiłku, obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego istnieje z tytułu pobierania stypendium.
290 tys. osób bezrobotnych wzięło dotychczas udział w szkoleniach w ramach PO KL