statystyki

Komornik nie zajmie zasiłku z pomocy społecznej

autor: Michalina Topolewska15.01.2010, 03:00; Aktualizacja: 15.01.2010, 13:42

Świadczenia wypłacane przez gminy z pomocy społecznej nie będą, tak jak dotychczas, podlegać egzekucji komorniczej i administracyjnej.

Reklama


Reklama


Komornik, który prowadzi egzekucję wierzytelności dłużnika, może zająć część wypłacanego mu przez gminę świadczenia z pomocy społecznej. Tę sytuację zmienia przyjęta przez Sejm nowelizacja przepisów ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (tj. Dz.U. nr 175 poz. 1362). Zakłada ona dołączenie do katalogu świadczeń niepodlegających egzekucji cywilnej oraz egzekucji administracyjnej właśnie świadczeń z pomocy społecznej. Obecnie takiej egzekucji nie podlegają m.in. świadczenia rodzinne, dodatki rodzinne, pielęgnacyjne i porodowe, świadczenia alimentacyjne i świadczenia wypłacane przez gminy z Funduszu Alimentacyjnego.

– Jest to dobra zmiana, bo przyznajemy zasiłki osobom znajdującym się w trudnej sytuacji na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych, więc nie powinny być zabierane przez komornika – mówi Halina Grudzień, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kozienicach.

Jadwiga Ptak, dyrektor MOPS w Oleśnicy, dodaje jednak, że bardzo często komornicy zajmują zasiłek, bo rodzic nie płaci alimentów.

– Dzięki temu część z odzyskanych przez komornika pieniędzy mogła trafić do dzieci. Była to też forma ukarania rodzica niełożącego na swoje dzieci – uważa Jadwiga Ptak.

Nowelizacja ustawy precyzuje też zasady postępowania gminy w przypadku nieodbierania świadczeń przez uprawnioną osobę. Jeżeli nie są odbierane przez dwa kolejne miesiące, gmina wszczyna postępowanie wyjaśniające, a brak jakiegokolwiek kontaktu z taką osobą powoduje wygaśnięcie decyzji o przyznaniu zasiłku. Dzięki temu gmina może przeznaczyć te pieniądze na świadczenia dla innych osób.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • były asesor(2010-01-15 08:52) Odpowiedz 10

  skuteczność w alimentach spadnie. Znowu będzie lament, że komornicy to zwykłe nieroby i że nie ma za co dziecków wyżywić...

 • Jusek(2010-01-16 00:40) Odpowiedz 10

  Bez powodu ci tej renty nie zajmuje, jak się pożycza to trzeba oddawać.

 • Michal(2010-03-17 09:12) Odpowiedz 00

  Podatki

 • anna.(2010-01-15 21:54) Odpowiedz 01

  mnie ten smiec komornik zajnuje 60; renyy i dlatego politycy sa smieciami ,i cheynie widzialabym ich ,na haiti, zamiast tych biednych ludzi. komornicy to nieroby zyjace na krzywdzie ludzkiej .by ich szlag trafil.

 • falkon(2010-01-27 11:00) Odpowiedz 01

  komornik to państwo w państwie.To chore...a do tego juska-ty matole.

 • ada(2011-06-21 13:27) Odpowiedz 01

  komornicy t banda ktura zyje na naszych nieszczesciach muszom tylko wiedziec ze jak wybuchnie cos takiego jak w libi tunezji to ludzie pokrzywdzeni przez nich powieszom ich na latarniach a takich ludzi jest setki tysiency czsy som niepewne a ludzie pamientajom krzywdy swoje dlugo tak jak oni nam tak my im teraz komornicy som ponad prawem przyjdzie czas gdy ludzie bedom ponad prawem wdedy zobaczymy litosci nie bedzie tak jak dlanas nie bylo

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane