ZMIANA PRAWA Z dotacji na szkolenia niepełnosprawnych pracowników będzie można sfinansować wynagrodzenie prowadzących zajęcia oraz zakwaterowanie i wyżywienie uczestników.

Zmieni się sposób finansowania szkoleń pracujących osób niepełnosprawnych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Tak wynika z projektu rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy na szkolenia niepełnosprawnych pracowników.
Pracodawcy będą mogli przeznaczyć pieniądze z PFRON m.in na pokrycie kosztów:
  •  wynagrodzenia prowadzących szkolenia oraz tłumaczy języka migowego,
  •  podróży, zakwaterowania oraz wyżywienia uczestników szkoleń i prowadzących,
  •  wynajmu pomieszczeń niezbędnych do realizacji zajęć,
  •  zakupu materiałów szkoleniowych.
Wysokość dofinansowania dla małych i średnich przedsiębiorców nie przekroczy 55 proc. kosztów szkolenia specjalistycznego oraz 90 proc. wydatków na szkolenia ogólne. W przypadku pozostałych firm maksymalne dopłaty wyniosą odpowiednio 45 proc. oraz 70 proc. Jeżeli szkolenie zawiera zarówno elementy zajęć specjalistycznych, jak i ogólnych, wysokość dofinansowania oblicza się tak jak za szkolenia specjalistyczne. Zgodnie z projektem, przedsiębiorca nie otrzyma pomocy, jeśli koszt brutto jednego szkolenia przekroczy kwotę 1 mln euro.
Aby uzyskać refundację wydatków poniesionych na szkolenie, pracodawca będzie musiał złożyć wniosek do starosty właściwego ze względu na siedzibę przedsiębiorstwa. Musi on zawierać m.in. informację o stanie zatrudnienia, w tym pracowników niepełnosprawnych, oraz o liczbie osób, które wzięły udział w szkoleniach. Pracodawcy będą musieli także złożyć oświadczenie, że nie zalegają z wymagalnymi zobowiązaniami wobec PFRON.
Starosta w terminie 21 dni od przekazania wniosku poinformuje pracodawcę o sposobie jego rozpatrzenia. Jeśli decyzja starosty będzie pozytywna, w ciągu siedmiu dni musi on zawrzeć umowę z wnioskodawcą w sprawie przekazania dopłat. Przed przelaniem pieniędzy na rachunek bankowy firmy, pracodawca będzie musiał przedstawić dokumenty potwierdzające poniesione koszty związane z przeprowadzeniem szkoleń.
ŁUKASZ GUZA