statystyki

Nauczyciele otrzymają wyrównanie do pensji

autor: Artur Radwan13.01.2010, 03:00
  • Wyślij
  • Drukuj

Samorządy muszą wydać na wyrównanie pensji nauczycieli nawet kilkaset tysięcy złotych. Do 20 stycznia gminy mają sporządzić analizę poniesionych wydatków na płace nauczycieli. Resort edukacji wciąż nie wydał rozporządzenia określającego szczegółowo obowiązki gmin.





Samorządy po raz pierwszy w tym roku muszą skrupulatnie rozliczyć się z obowiązku zapewniania średnich wynagrodzeń nauczycielom. Na sporządzenie analizy poniesionych wydatków za 2009 rok na ten cel pozostał im zaledwie tydzień.

Do tej pory, mimo że obowiązek zapewniania średnich nałożony jest na gminy od dziewięciu lat, to ze względu na brak realnych sankcji za niewywiązywanie się z niego, większość gmin dowolnie wyliczała te pensje. Nowelizacja Karty Nauczyciela (KN) spowodowała jednak, że w tym roku muszą sporządzić analizę, wyliczyć średnią zgodnie z rozporządzeniem, a w razie zaniżania płac – wypłacić dodatek uzupełniający.

Jak sprawdziliśmy, zdecydowana większość z nich płaciła za mało i musi teraz wypłacić dodatek. Na takie wyrównania gminy muszą znaleźć od kilkudziesięciu nawet do kilkuset tysięcy złotych.




  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 45

  • 1: Nic nie dawać nierobom z IP: 89.76.210.* (2010-01-13 09:15)

    Niech im komuchy, razem z tym ich ZNP, dadzą podwyżkę.

  • 2: N. z IP: 195.205.171.* (2010-01-13 09:30)

    Te przepisy wymuszają zwiększenie wynagrodzenia nauczycieli, ale nie w ramach dotychczasowych godzin, średnia jest liczona na nauczyciela, jak gmina wykupiła dodatkowe godziny w szkołach i płaciła za nie, to średnia się podniosła i nie musi nic dopłacać, jeśli nie, musi teraz oddać te pieniądze za darmo. Kara dla gmin za brak inwestowania w edukację. Dalszym skutkiem dodatkowych zajęć jest zmniejszenie potrzeby brania przez dzieci i rodziców prywatnych lekcji.

  • 3: kkk z IP: 84.10.177.* (2010-01-13 09:54)

    Niskie pensum to niskie wynagrodzenie. Tak jest w całej Europie i USA. Tylko tam gdzie nauczyciele pracują ponad 40 godz. tygodniowo (USA - 52) maja wysokie wynagrodzenia. I tak być powinno. Nasi nie pracują nawet 20 godz, czyli pracują na pół etatu!!!

  • 4: ticzer z IP: 207.99.23.* (2010-01-13 10:22)

    "O ile samorządy w poprzednich latach wykazywały, że się z niego wywiązują i nie muszą wypłacać nauczycielom wyrównań, to w tym roku okazuje się, że pensje za ubiegły rok były zaniżane" I kto ich z tego rozliczy? Przcierz to jawne oszustwo - ktoś poświadczał nieprawdę!!

  • 5: ticzer z IP: 207.99.23.* (2010-01-13 10:25)

    "O ile samorządy w poprzednich latach wykazywały, że się z niego wywiązują i nie muszą wypłacać nauczycielom wyrównań, to w tym roku okazuje się, że pensje za ubiegły rok były zaniżane" I kto ich z tego rozliczy? Przcierz to jawne oszustwo - ktoś poświadczał nieprawdę!!

  • 6: ticzer z IP: 207.99.23.* (2010-01-13 10:26)

    "O ile samorządy w poprzednich latach wykazywały, że się z niego wywiązują i nie muszą wypłacać nauczycielom wyrównań, to w tym roku okazuje się, że pensje za ubiegły rok były zaniżane" I kto ich z tego rozliczy? Przecież to jawne oszustwo - ktoś poświadczał nieprawdę!!

  • 7: propaganda z IP: 83.8.182.* (2010-01-13 12:21)

    a co z innymi pracującymi...kto im dopłaci do średniej, której nie osiągają!!! Coś tu nie kumam...dostaje się pieniądze za wykonaną prace, a nie średnią narzuconą odgórnie!!! ja też tak chcę:/