statystyki

Nauczyciele otrzymają wyrównanie do pensji

autor: Artur Radwan13.01.2010, 03:00

Samorządy muszą wydać na wyrównanie pensji nauczycieli nawet kilkaset tysięcy złotych. Do 20 stycznia gminy mają sporządzić analizę poniesionych wydatków na płace nauczycieli. Resort edukacji wciąż nie wydał rozporządzenia określającego szczegółowo obowiązki gmin.

Reklama


Reklama


Samorządy po raz pierwszy w tym roku muszą skrupulatnie rozliczyć się z obowiązku zapewniania średnich wynagrodzeń nauczycielom. Na sporządzenie analizy poniesionych wydatków za 2009 rok na ten cel pozostał im zaledwie tydzień.

Do tej pory, mimo że obowiązek zapewniania średnich nałożony jest na gminy od dziewięciu lat, to ze względu na brak realnych sankcji za niewywiązywanie się z niego, większość gmin dowolnie wyliczała te pensje. Nowelizacja Karty Nauczyciela (KN) spowodowała jednak, że w tym roku muszą sporządzić analizę, wyliczyć średnią zgodnie z rozporządzeniem, a w razie zaniżania płac – wypłacić dodatek uzupełniający.

Jak sprawdziliśmy, zdecydowana większość z nich płaciła za mało i musi teraz wypłacić dodatek. Na takie wyrównania gminy muszą znaleźć od kilkudziesięciu nawet do kilkuset tysięcy złotych.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • wueftom(2012-12-11 22:30) Odpowiedz 00

    do KASZUBA chcesz być nauczycielem to bądź i pierdź w stołek zbieraj tę ogromną kasę i żyj nikt ci tego nie zabroni

  • maku(2010-01-29 18:40) Odpowiedz 00

    kkk a kto Ci takich bzdur naopowiadał co do godzin pracy w innych krajach? :) Najpierw się dowiedz, a potem komentuj :) 40h... 52h hehehe ale ludzie są naiwni.

  • wkurzona(2010-01-18 17:29) Odpowiedz 00

    a u nas gmina nigdy nie trzyma się terminów, zawsze wypłacają wszystko po czasi i nic nie możemy z tym zrobić bo panie księgowe zamiast naliczać jedzą sobie serniki przy kawei!!!

  • WMW(2010-01-18 19:58) Odpowiedz 00

    Pensja nauczyciela to śmiech idź i Ty człowieku lub wyślij na studia swe dziecko a nie komentuj po głupiemu, bo nic nie wiesz o tym ile oni organizują konkursów, ile czasu spędzają w domach nad sprawdzaniem zeszytów a teraz godzina zegarowa za darmo, i co roku kolejna. W którym zakładzie tak jest? Dojazdy też są za "friko" nawet wtedy gdy nauczyciel pracuje w kilku placówkach. Postaw sobie lepiej pytanie ile razy zajrzałeś dziecku do zeszytu i poprawiłeś choć jeden błąd, czy zwróciłeś uwagę, by ładniej pisało.

  • JA(2010-01-19 10:37) Odpowiedz 00

    WSZYSCY PRZECIWNICY NAUCZYCIELI!!!
    DO SZKOŁY GAMONIE, UCZYĆ SIE A POTEM IDŹCIE NAUCZAĆ A ZOBACZYCIE ILE JEST WARTA WASZA PRACA.
    NAUCZYCIEL

  • ala56(2010-01-19 11:34) Odpowiedz 00

    Drodzy nauczyciele. Przekwalifikujcie się na informatyków , finansistów lub innych , którzy są lepiej wynagradzani. Z treści wypowiedzi wielu, wynika iż jesteście niezwykle utalentowani oraz pracowici. Ja ze swoich szkół pamiętam JEDNĄ wspaniałą moim zdaniem nauczycielkę języka polskiego. Była wymagająca, sprawiedlwa, zawsze przygotowana i bardzo kulturalna,żadnego siorbania herabatek na lekcjach nie było. Moja córka wspomina pana od matematyki w podstawówce i dwóch historyków w średniej. Mizeria.

  • Próżniak(2010-01-19 22:55) Odpowiedz 00

    Kocham swój zawód nauczyciela i dzieci, które jednak powierzacie tym nierobom i próżniakom. Dziwne!!! My poświęcamy swój prywatny czas, często skradziony naszym rodzinom. Smutne!!! Te negatywne komentarze o nauczycielach świadczą o ... No właśnie nie śmiem nawet nazywać tego po imieniu żeby nie obrażać! Szkoda,że innym przychodzi to z taką łatwością!

  • Obiektywny(2010-01-19 23:13) Odpowiedz 00

    Do nauczycieli macie pretensje że w swoim dzieciństwie nie uczyliście się??? To co, n-l ma się uczyć za nasze dzieci??? Ma je wychować za nas? Poświęćcie trochę uwagi swoim pociechom, bo czy wszystkie są "cacy". Sami macie z nimi problemy, które często chcielibyście załatwiać przez szkołę!? Trochę samokrytyki wobec siebie i swoich dzieci! A potem wymagania od pedagogów i czepiania się ich zarobków, na które słusznie zasługują (uwierzcie mi, to nie są kokosy)

  • polonistka(2010-01-25 14:07) Odpowiedz 00

    tez bym chciala po studiach i 2 podyplomowkach zarabiac 8000, a nie za 1110 na 11/18 (z dodatkami)

  • iwona(2010-01-27 07:56) Odpowiedz 00

    Moja mama zjadła zdrowie jako nauczyciel. było nas w domu 4 dzieci. dzis kazdy ma dobrze prosperujacą firmę i działa sam. Nie było mowy żeby "wybrać pół etatu 20 " godzin. Ciezka praca. Chylę czoła. Zreszta kto zazdrości droga otwarta. Kazdy moze dzis studiowac i zmieniac fach.

  • nieznana(2010-02-01 19:48) Odpowiedz 00

    co Wy za głupoty wypisujecie...okazuje się, że nie wszyscy dostają te wyrównania...po drugie jaki pół roku wolnego..zapraszam do przekwalifikowania się i właczenia do szeregów nauczycieli...a wtedy porozmawiamy jaka to ...niby słodycz!!!

  • cd(2010-01-16 13:27) Odpowiedz 00

    A może wpierw zrównać ich czas pracy z innymi zawodami? bo wydaje się wyrasta grupa pasożytnicza swoim zaangażowaniem nie dająca podstaw do specjalnego traktowania. Dobrym nauczycielom uzyskujacym dobre wyniki nauczania płacić lepiej i znacznie powyżej średniej krajowej ale za czas pracy jak u pozostałych zawodów.

  • zuza(2010-02-04 13:11) Odpowiedz 00

    Nie mogę pogodzić się ze sposobem wyliczania średnich płac.Pan X ma 10 godzin nadliczbowych(układy z dyrekcją) i przekroczył średnią, a Pan Y nie ma ani jednej nadliczbówki, nie osiągnął średniej i dostali po tyle samo wyrównania.Mam pytanie,który ma się cieszyć, a który smucić?

  • JCZ(2010-02-24 13:13) Odpowiedz 00

    nie miejcie pretensji do nauczycieli o swoje pensje, bo oni w dzisiejszych czasach wcale nie mają łatwej pracy. w dobie beztresowego wychowania to uczniom wszystko wolno, a nauczyciele mogą im naskoczyć. a kto nie ma pojęcia o tej pracy to lepiej niech sie zamknie.lepiej zobaczcie ile zarabiają politycy i w telewizji. tam to są pieniądze!

  • x(2010-03-04 12:24) Odpowiedz 00

    straszne, jak ty przeżyjesz za 8tys., toż to skandal, ale trzeba było się nauczyć pisać, to może by ci dali te 12tys.

    za to bogacz nauczyciel ma aż 1,5tys, to też skandal, zabrać mu, niech pracuje za DARMO

  • kulboni@wp.pl(2010-12-01 05:28) Odpowiedz 00

    w 2009 roku dostalam wyrownania 500zl, jestem nauczycielam mianowanym z 35 letnim stazem pracy. Chcialabym wiedziec ile naprawde powinnam byla dostac? Jesli ktos wie ile, to poprosze o odpowiedz

  • Czytający KN(2011-01-21 12:32) Odpowiedz 00

    Drogi CD! Polecam art. 42 Karty Nauczyciela (Dz.U. 2006 Nr 97, poz. 67 z późn. zm.): Czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień. W ramach czasu pracy (...) nauczyciel obowiązany jest realizować zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze (i to jest 18 godzin). Oprócz tego:
    - zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły, w tym zajęcia opiekuńcze i wychowawcze (...),
    - zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym.
    NIE WIERZ STEREOTYPOM

  • zbulwersowana(2011-02-11 20:47) Odpowiedz 00

    Do NIEPEŁNOSP (wypowiedź oznaczona nr 10) za sam fakt ograniczania ciemnogrodu należą się nauczycielom większe pieniądze. Widać nieuki (np. "uczni", "belfrą" i liczne literówki i niedokończone słowa oraz wypowiedź bez jakichkolwiek oznak składni) nie są w stanie dostrzec konieczności dofinansowywania edukacji i osób, KTÓRYM SIĘ JESZCZE CHOĆ TROCHĘ CHCE UŻERAĆ Z NIEWYCHOWANYMI PYSKACZAMI. Skoro to taki dochodowy interes, pensja za nic nie robienie i wieczne wakacje to proponuję się przekwalifikować. Chyba, że wasze paszkwile w stronę nauczycieli to ujście frustracji i kompleksów związanych z własnym niewydedukowaniem się. To się tyczy wszystkich domorosłych ekspertów w dziedzinie edukacji na tym forum.

  • Aga(2012-01-11 16:04) Odpowiedz 00

    Oj i Kaszub u Niepełnosp to ta sama osoba. To samo IP i błędy...rozumiem to zdenerwowanie na nauczycieli. Niewiele wyniosła ta osoba ze szkoły a na pewno nie była to edukacja.;)

  • aktywny nauczyciel(2012-02-09 19:37) Odpowiedz 00

    kkk - ty po 8 godzinach pracy idziesz do domu i pijesz piwo a ja muszę pracować dużo ponad 40 żeby było za co żyć.
    propaganda - jak chcesz to walcz kto ci broni, zazdrościsz że wywalczyliśmy sobie walcz i ty z kolegami.
    KASZUB - wolna droga chodź do szkoły popierdzieć sobie w stołek za całkiem niezłą kasę na co czekasz, jak płaciliście ******** składki to i emeryturę po 30 latach pracy macie ********* a wolnego to może i miałes pół roku w roku dla tego teraz masz 1100
    PODSUMOWUJĄC - jak rzucało się kamieniami na szkołę to teraz się ma jak ma, a nauczycielem każdy może zostać i nic nie robić brać kasę i mieć pół roku wolnego nie rozumiem na co czekacie, czy ja zazdroszczę prezesom spółek nie kto mi bronił nim zostać, więc jak ktoś wybrał łopatę to niech nie narzeka.