Rodzic nie będzie mógł stosować kar cielesnych i psychicznych wobec dzieci. Będzie mu za to grozić ograniczenie władzy rodzicielskiej.
Komisja Polityki Społecznej i Rodziny zajmowała się wczoraj sprawozdaniem podkomisji, dotyczącym nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Komisja zdecydowała, że wróci on ponownie do podkomisji. Rządowy projekt zakłada m.in. wprowadzenie do kodeksu rodzinnego i opiekuńczego całkowitego zakazu stosowania kar cielesnych i zadawania cierpień psychicznych oraz innych form poniżania dziecka przez rodziców i osoby sprawujące opiekę nad małoletnimi.
– Wprowadzenie przepisu w takiej formie ma wpłynąć przede wszystkim na zmianę świadomości społecznej Polaków. Badania pokazują, że w dalszym ciągu jest duże przyzwolenie na stosowanie kar fizycznych – mówi Maria Keller-Hamela z Fundacji Dzieci Niczyje.
Dodaje, że do tej pory taki zakaz wprowadziło 25 krajów na świecie, a kolejne chcą go wprowadzić w przyszłości.
– Ważne, żeby zmianom w prawie towarzyszyła akcja edukacyjna prowadzona wśród rodziców, informująca jak wychowywać dzieci bez klapsa – mówi Maria Keller-Hamela.
Artur Grzegorski z Kancelarii Prawnej Anna Grzegorska zwraca uwagę, że nowy przepis nie jest połączony z żadną dodatkową sankcją grożącą za jego naruszenie. Nie oznacza to jednak, że w ogóle jej nie będzie.



– Sąd rodzinny, który otrzyma informację od kuratora, pracownika pomocy społecznej lub innej osoby o naruszeniu tego przepisu, może podjąć z urzędu sprawę o ograniczenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej. Kodeks rodzinny nie przewiduje stosowania sankcji karnych – wyjaśnia sędzia Ewa Waszkiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Sądów Rodzinnych.
Dodaje, że w przypadku złamania tego zakazu, tak jak przy innych sprawach, sąd będzie dokładnie badał sytuację rodziny.
– Wprowadzenie takiego zakazu może jednak prowadzić do paradoksalnych sytuacji i nadmiernej ingerencji sądów. Trzeba pamiętać, że już obecnie przepisy przewidują obowiązek ingerencji sądu w przypadku zagrożenia dobra dziecka – wskazuje Michał Krzymowski z Kancelarii Adwokackich Maria Michał Dorota Krzymowscy.
Ponadto projekt nowelizacji ustawy z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz.U. nr 180, poz. 1493) zakłada zaostrzenie sankcji w stosunku do sprawców przemocy i możliwość zabrania dziecka z domu zagrożonego przemocą przez pracownika socjalnego. Gminy będą też musiały tworzyć zespół interdyscyplinarny zajmujący się przeciwdziałaniem przemocy.
Nowelizacja ma wejść w życie 30 dni od publikacji w Dzienniku Ustaw.