statystyki

Jakie kontrole i kiedy ZUS może prowadzić u płatników

autor: Michał Jarosik06.01.2010, 12:10; Aktualizacja: 06.01.2010, 12:25
 • Wyślij
 • Drukuj

Określony w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych zakres kontroli prowadzonych u płatników przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma charakter katalogu otwartego. Oznacza to, że kontrola może dotyczyć wykonywania wszelkich obowiązków związanych z opłacaniem składek.

reklamareklama


Ogólne zasady wszystkich postępowań kontrolnych prowadzonych u płatnika będącego przedsiębiorcą określa ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Przedsiębiorcą w rozumieniu tej ustawy jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną – wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą. Za przedsiębiorców uznaje się także wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.

Natomiast szczegółowo kontrolę wykonywania obowiązków przez płatników składek w zakresie ubezpieczeń społecznych określa ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania kontroli płatników składek. Wspomniane rozporządzenie nie było nowelizowane od 1998 roku i wiele przepisów jest niespójnych. Należy zatem stosować ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, a w sprawach nieuregulowanych – ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych i rozporządzenie.

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jakie kontrole i kiedy ZUS może prowadzić u płatników.

W pełnej wersji dowiesz się więcej na temat:

Zakresu kontroli

Czynności inspektora

Obowiązków płatników

Częstotliwości kontroli

Miejsca kontroli

Sprawdź odpowiedzi na pytania:

Czy czas kontroli jest limitowany

W jakim terminie trzeba złożyć korektę dokumentów

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 1

 • 1: MYOB z IP: 66.91.134.* (2010-01-15 13:47)

  ZUS nie ma prawa nikogo kontrolować.

  To wolny kraj i każdy może powiedzieć ZUSowi spie.rdalaj!

  MYOB - Mind Your Own Business

  ZUS ma tylko prawo płacić odszkodowania ubezpieczonym, jak i swoim pracownikom którzy wpychali nos w bizines innych i dostali krzesłem po plecach za wsadzanie nosa w nie swoje sprawy.

  ZUS nie ma prawa NIKOMU mówić jak maja prowadzić swój biznes.

  Przyjda do mnie na kontrole to ich na zbity pysk wypi.erdole!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama