statystyki

Jakie kontrole i kiedy ZUS może prowadzić u płatników

autor: Michał Jarosik06.01.2010, 12:10; Aktualizacja: 06.01.2010, 12:25

Określony w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych zakres kontroli prowadzonych u płatników przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma charakter katalogu otwartego. Oznacza to, że kontrola może dotyczyć wykonywania wszelkich obowiązków związanych z opłacaniem składek.

Reklama


Reklama


Ogólne zasady wszystkich postępowań kontrolnych prowadzonych u płatnika będącego przedsiębiorcą określa ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Przedsiębiorcą w rozumieniu tej ustawy jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną – wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą. Za przedsiębiorców uznaje się także wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.

Natomiast szczegółowo kontrolę wykonywania obowiązków przez płatników składek w zakresie ubezpieczeń społecznych określa ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania kontroli płatników składek. Wspomniane rozporządzenie nie było nowelizowane od 1998 roku i wiele przepisów jest niespójnych. Należy zatem stosować ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, a w sprawach nieuregulowanych – ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych i rozporządzenie.

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jakie kontrole i kiedy ZUS może prowadzić u płatników.

W pełnej wersji dowiesz się więcej na temat:

Zakresu kontroli

Czynności inspektora

Obowiązków płatników

Częstotliwości kontroli

Miejsca kontroli

Sprawdź odpowiedzi na pytania:

Czy czas kontroli jest limitowany

W jakim terminie trzeba złożyć korektę dokumentów

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • MYOB(2010-01-15 13:47) Odpowiedz 00

  ZUS nie ma prawa nikogo kontrolować.

  To wolny kraj i każdy może powiedzieć ZUSowi spie.rdalaj!

  MYOB - Mind Your Own Business

  ZUS ma tylko prawo płacić odszkodowania ubezpieczonym, jak i swoim pracownikom którzy wpychali nos w bizines innych i dostali krzesłem po plecach za wsadzanie nosa w nie swoje sprawy.

  ZUS nie ma prawa NIKOMU mówić jak maja prowadzić swój biznes.

  Przyjda do mnie na kontrole to ich na zbity pysk wypi.erdole!

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane