statystyki

Warto teraz złożyć do ZUS wniosek o emeryturę

autor: Bartosz Marczuk06.01.2010, 03:00; Aktualizacja: 06.01.2010, 08:05
  • Wyślij
  • Drukuj

Szacujemy, że kwota bazowa, służąca do wyliczania emerytur i rent, wzrośnie od marca o około 100 zł. To zdecydowanie mniej niż w poprzednich latach.



Po dwóch latach dużych wzrostów kwoty bazowej – wynosiły one w latach 2008–2009 ponad 10 proc. – w tym roku wzrośnie ona, jak szacujemy, o około 3,9 proc. To ważna informacja szczególnie dla tych osób, które już obecnie mają prawo do emerytury i zastanawiają się, czy poczekać do marca, aby mieć ją obliczoną z nową, wyższą kwotą. Z naszych wyliczeń wynika, że lepiej dla nich, aby od razu złożyły wnioski do ZUS. Dzięki temu otrzymają emeryturę za styczeń i luty, a marcowy wzrost kwoty bazowej zostanie im zrekompensowany przeprowadzoną w tym samym miesiącu waloryzacją.

Kwota bazowa wynosi tyle co przeciętna płaca, pomniejszona o potrącone od ubezpieczonych składki na ubezpieczenia społeczne. GUS, ogłaszając co roku jej wysokość (do 7 dnia roboczego lutego), odejmuje – biorąc pod uwagę poprzedni rok kalendarzowy – od średniej płacy faktycznie opłacone składki na ubezpieczenia społeczne, które finansuje za siebie pracownik. Ostateczna wysokość kwoty bazowej zależy więc głównie – w niezmieniających się warunkach związanych z wysokością opłacanych składek – od tempa wzrostu płac.






  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 20

  • 1: emerytka 2014r. z IP: 79.190.58.* (2010-01-06 08:08)

    A moja emerytura będzie od uzbieranych składek i to dopiero za 5 lat. Mam 35 lat opłacanych składek i moje zarobki z 10 lat mogę włożyć miedzy bajki bo kapitał początkowy naliczono mi z małych zarobków a teraz mam g...ne składki. Nic wybrać sobie nie mogę. Dołożono mi 5 lat przymusowej pracy. będę miała 40 lat jak dożyję do tej cholernej emerytury. Na razie to muszę ratować budżet i płacić podatki na emerytury z KRUS, górników i służb mundurowych. ALE PARANOJA !!! Będę miała większą liczbę lat pracy a mniejsza emeryturę. To zasługa Rządu premiera Tuska i Pana Olejniczaka który pomógł w oddaleniu weta Prezydenta w tej sprawie. Gdzie sprawiedliwość dla ludzi z długoletnim stażem ubezpieczeniowym ? Pytam się Rządu gdzie ? Dokąd na naszych plecach będą sie ślizgali inni.

  • 2: Ludzie powinni wiedziec.... z IP: 80.200.192.* (2010-01-06 10:26)

    Ludzie powinni wiedziec, ze 80% z /24% od 2578zl/ jest wieksze od 60% z /24% od 2681 zl/.
    Ale biorac pod uwage wysoki stopien analfabetyzmu ekonomicznego, prawnego i funkcjonalnego naszego spoleczenstwa uwazam, ze artykul jest dobrym gestem spolecznym.

  • 3: Ewa z IP: 82.177.46.* (2010-01-06 10:29)

    dlaczego nie można wypisać się z tego cholernego OFE i wrócić do ZUS (przynajmniej osoby które ewidentnie tracą - z uwagi na naliczany kapitał początkowy z pierwszych lat pracy).Co innego rząd obiecywał a co innego jest.Odpowiedzialności nie ma.
    Czy będzie możliwość powrotu do ZUS po 2013r? np.2014,2015,2016,2017.

  • 4: ala56 z IP: 194.126.216.* (2010-01-06 10:30)

    "Sprawiedliwość" to jest w nazwie pewnej partii. Rząd Tuska to rząd cwaniaków ( dużo szumu, mało korzystnych zmian). Możemy mieć jakiś tam wpływ na to co się dzieje przez głosowanie i trzeba to wykorzystać. Pora na zmiany, zasiedzieli weterani. Tyle się nawalczyli, nazdobywali a dług urósł niebotycznie, tak dobrze gospodarowali naszym wspólnym majątkiem że tylko usiąść i płakać. Mam wrażenie że jedynym kierunkowskazem jest teraz pełne koryto, reszta się nie liczy.

  • 5: ala56/rówieśnica z IP: 83.30.38.* (2010-01-06 13:00)

    ala56 /rówieśnica/ w przeciwieństwie do Ciebie , uważam że dzięki rządowi Tuska jest całkiem nieżle.Pis nawet nie majoęcia o rządzeniu. Po p. Gęsicką i kluzik rostowską/ które przecież wspierały kampanię PO/ nikogo nie ma do rzadzenia krajem.Rządzenie nie polega na robieniu konferencji prasowych i wysyłaniu agentów.Dobrze się działo PiSowi w czasiedobrej koniunktury.Zjeść zerwane owoce to nie jest sztuką, ale je zerwać z wysokiego drzewa.

  • 6: ANNA z IP: 83.30.38.* (2010-01-06 13:03)

    do emerytki 2014. POjdziemy razem na emeryturę. Od kogoś trzeba było rozpocząć reformę, Trafiło na nas. Ale pocieszam się tym , że moje dzieci będą wówczas lepiej zarabiać-tego jestem pewna. Cóż dzisiejszym emerytom z tak wysokich emerytur, skoro i tak je oddają swoim dzieciom. pracującym.

  • 7: ArnoldUPR z IP: 78.8.19.* (2010-01-06 15:16)

    bierzcie sie do roboty pasozyty a nie tylko myslicie jak tu najwczesniej przejsc na emeryture (najlepiej przed 60-tka). dobrze sie okrada mlodych nie?

  • 8: GRAZA z IP: 212.67.133.* (2010-01-06 16:50)

    do 7 ARNOLDUPR przepracuj 32 lata i idz na emeryturę i wyżyj za 670 zl.netto to zobaczymy jak bedziesz wowczas mowil o nierobach i o tym ze okradamy mlodych.Ja przepracowalam 32 lata i mam 670 zl.na reke zeby nie dzieci to bym nie miala na przezycie.Najpierw pomyśl czym cos napiszesz

  • 9: realistka z IP: 83.4.248.* (2010-01-06 18:23)

    Do7
    Zastanów się dwa razy co napiszesz .Jak przepracujesz 37 lat to zobaczysz co będziesz mówił ,jeśli dożyjesz.Nikt nam łaski nie robi,bo tylu latach pracy rząd daje w razie utraty pracy przez taką osobę jałmużnę w wysokości na rękę 532 zł i wyżyj człowieku.Żona jednego z prezydentów RP nie potrafiła wyżyć za kwotę 6000 a ty człowieku rób ,stawaj na głowie a musi ci starczyć.Nie pisz człowieku głupot bo widzę ,że albo jesteś na garnuszku mamusi albo cwaniakujesz i piszesz nie zastanawiając się nad realiami i nad losem tych właśnie pokrzywdzonych przez system ludzi.
    Nikt nam łaski nie robi .Nowa ustawa przewiduje tylko 20 lat przepracowanych i wiek 60 lat ,my mamy prawie podwójną ilość i co za mało???

  • 10: Janek z IP: 80.54.90.* (2010-01-06 20:50)

    Arnold ty to jestes chyba niepelnosprytny , mam 46 lat pracy bez dnia przerwy i bez prawa do emerytury ,jak zrobisz taki starz jak ja to policz ile bedziesz mial lat zycia i tego ci zycze pozdrowienia!!!

Dowiedz się więcej

Poradniki

Galerie