Organizacje pozarządowe aktywizujące osoby niepełnosprawne przegrywają w konkursach o unijne dotacje z firmami komercyjnymi.
Osoby niepełnosprawne w niewielkim stopniu korzystają z unijnego wsparcia przeznaczonego na aktywizację zawodową. Średnio tylko 2,5 proc. uczestników projektów realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL), a dotyczących rynku pracy, stanowią osoby z orzeczoną niepełnosprawnością.
Organizacje pozarządowe, które mają doświadczenie w aktywizowaniu osób niepełnosprawnych, twierdzą, że przyczyną jest zły system wyboru projektów. Szkolenia aktywizujące niepełnosprawnych są droższe od kierowanych do innych grup wsparcia i przegrywają w konkursach z ofertą składaną przez firmy szkoleniowe, które włączają do projektów pojedyncze osoby z orzeczoną niepełnosprawnością.
Koszt kursu komputerowego adresowanego tylko dla niepełnosprawnych może być nawet o 70 proc. większy niż w przypadku analogicznego szkolenia kierowanego do ogółu osób bezrobotnych. Organizacje pozarządowe piszą takie projekty, ale w konkursach są bez szans, ponieważ ich oferta jest droga. Szkolącym się trzeba zapewnić większą liczbę godzin nauki, salę w obiekcie dostosowanym do potrzeb niepełnosprawnych i transport.



– W poprzednim okresie programowania zrealizowaliśmy kilka dużych projektów dla niepełnosprawnych. W obecnym przegrywamy z firmami szkoleniowymi, które nie mają doświadczenia w aktywizowaniu niepełnosprawnych, piszą proste, ale tańsze projekty – mówi Bartosz Mioduszewski, przewodniczący zarządu Fundacji Pomocy Matematykom i Informatykom Niepełnosprawnym Ruchowo.
Fundacja od 2007 roku złożyła w konkursach w kilku województwach ponad 150 projektów. Otrzymała dofinansowanie na realizację ośmiu. Żaden z nich nie był projektem adresowanym tylko do niepełnosprawnych.
Zgodnie ze strategią Ministerstwa Rozwoju Regionalnego wsparcie dla osób niepełnosprawnych powinno być udzielane w projektach integracyjnych. MRR chce skłonić wnioskodawców, aby włączali do projektów dotyczących rynku pracy osoby niepełnosprawne. Jednak ta strategia jest nieskuteczna. Niepełnosprawni stanowią zaledwie 3 proc. uczestników wszystkich projektów realizowanych obecnie w ramach całego PO KL. Największy ich udział (7 proc.) odnotowano w województwie małopolskim, najmniejszy – po 1 proc. w Lubuskiem, na Podkarpaciu i na Podlasiu.
Osób niepełnosprawnych jest też najmniej wśród przedsiębiorców zakładających firmy za środki UE. W prawie wszystkich województwach przyznano im około 1 proc. dotacji. Powyżej 3 proc. unijnych środków na własny biznes trafiło do niepełnosprawnych przedsiębiorców tylko w województwie kujawsko-pomorskim.