Jeszcze przez trzy dni ZUS będzie wydawać legitymacje ubezpieczeniowe potwierdzające prawo do korzystania z bezpłatnej pomocy medycznej w placówkach mających kontrakty z NFZ.
Tylko do czwartku 31 grudnia 2009 r. oddziały ZUS będą wydawać papierowe legitymacje ubezpieczeniowe. Tego dnia także ZUS kończy potwierdzanie prawa do bezpłatnej opieki medycznej. Ostatnie potwierdzone legitymacje będą ważne przez 30 dni.
– Rezygnujemy z wydawania legitymacji, bo nie są już potrzebne – mówi Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy ZUS.
Od nowego roku ZUS nie będzie więc wydawać tych dokumentów ubezpieczonym, firmom i osobom prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą.
– W praktyce oznacza to, że jeśli duży zakład zgłosi się po nowe legitymacje ubezpieczeniowe po nowym roku, to już ich nie otrzyma – dodaje Przemysław Przybylski.
Z tego powodu przedsiębiorcy postanowili pomóc swoim pracownikom. Na przykład w Kompanii Węglowej kadry zgromadziły dodatkowe legitymacje dla pracowników i ich rodzin.
Według Przemysława Przybylskiego nie ma żadnych podstaw prawnych, aby ZUS nadal drukował i wydawał legitymacje ubezpieczeniowe. Zgodnie art. 169f ustawy z 6 lutego 1997 r. o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym (Dz.U. nr 28, poz. 153 z późn. zm.), do dnia wydania ubezpieczonemu karty ubezpieczenia, dowodem ubezpieczenia był każdy dokument, który do 31 grudnia 1998 r. potwierdzał uprawnienia do świadczeń. Przepis ten był podstawą do wydawania legitymacji ubezpieczeniowej. Ustawa ta jednak przestała obowiązywać 1 kwietnia 2003 r. Natomiast zgodnie z obecnie obowiązującą ustawą obowiązkiem NFZ jest wydanie kart ubezpieczenia zdrowotnego. Według ZUS zaprzestanie wydawania i potwierdzania legitymacji ubezpieczeniowych nie będzie mieć wpływu na możliwość korzystania z opieki zdrowotnej.



Obecnie dowodem ubezpieczenia pracowników jest druk ZUS RMUA, czyli informacja o miesięcznej kwocie składek przekazywana ubezpieczonym przez płatników. Każdy pracodawca ma obowiązek wystawiania pracownikom takiego dokumentu co miesiąc. To się jednak może zmienić.
– Od 1 stycznia 2011 r. pracownicy mogą mieć problemy z udowodnieniem prawa do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej – mówi Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ.
Ministerstwo Gospodarki przygotowało projekt ustawy o ograniczeniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Zgodnie z nim pracodawcy nie będą musieli co miesiąc przekazywać pracownikom informacji o składkach odprowadzonych do ZUS i NFZ. Taki dokument będzie wydawany tylko raz w roku.
– To stanowczo za mało. Pracownicy, chcąc pójść do lekarza, będą na łasce pracodawcy. Rząd powinien jak najszybciej wydać elektroniczne karty ubezpieczenia zdrowotnego – dodaje Wiesława Taranowska.
36,9 mln osób jest ubezpieczonych w NFZ