NFZ wliczy do ceny hemodializ również koszty transportu pacjenta do stacji, która je wykonuje. Zdaniem ekspertów powinien on być wyceniany oddzielnie.
NFZ proponuje wliczenie kosztów transportu pacjentów wymagających hemodializ do ceny tego świadczenia. W opinii przedstawicieli stacji dializ, gdzie leczeni są tacy pacjenci, jest to niewłaściwe działanie. Również Związek Powiatów Polskich uważa, że takie rozwiązanie jest nieuzasadnione.
– Koszty transportu zostały ustalone w wysokości blisko połowy aktualnie obowiązującej stawki, czyli 414 zł – mówi Marek Wójcik, ekspert ds. ochrony zdrowia w Związku Powiatów Polskich (ZPP).
W sprawie kontraktowania hemodializ Związek skierował pismo do prezesa NFZ. Ten w odpowiedzi poinformował, że przy analizie ich kosztów wystąpiła rozbieżność dotycząca tego, ilu pacjentów faktycznie korzysta z transportu zapewnianego przez świadczeniodawcę, a ilu przyjeżdża na zabiegi samodzielnie. NFZ nie dysponuje bowiem wiarygodnymi danymi, które pozwoliłby dokładnie określić tę liczbę.
Wliczanie kosztów transportu do ceny hemodializ ogranicza, zdaniem stowarzyszeń pacjenckich, dostęp do nich.
– W Polsce ceny hemodializ są najniższe niż w innych krajach UE. Dlatego transport na dializę powinien być świadczeniem odrębnie kontraktowanym – uważa Iwona Mazur, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych.
Takie rozwiązanie popiera również ZPP. Drugą możliwością jest ustalenie dwóch różnych stawek w zależności od tego, czy pacjent jest transportowany do stacji dializ czy też nie.