statystyki

Po ilu latach pracy można przejść na emeryturę nauczycielską

autor: Marek Opolski14.12.2009, 12:15; Aktualizacja: 14.12.2009, 12:22
  • Wyślij
  • Drukuj

Prawo do emerytury na podstawie Karty Nauczyciela przysługuje niezależnie od wieku nauczyciela. Aby je nabyć, trzeba jednak udowodnić posiadanie określonego wymiaru tzw. stażu ogólnego i pracy nauczycielskiej.



Nauczyciele mogą przejść na tzw. emeryturę bez względu na wiek, jeśli udowodnią co najmniej:

● 30-letni okres składkowy i nieskładkowy, w tym 20 lat wykonywania pracy nauczycielskiej albo

● w przypadku nauczycieli szkół, placówek, zakładów specjalnych oraz zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich 25-letni okres składkowy i nieskładkowy, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze w szkolnictwie specjalnym.

● z Karty Nauczyciela przysługuje pod warunkiem wykonywania pracy nauczycielskiej ostatnio przed przejściem na emeryturę oraz po rozwiązaniu (co do zasady – na wniosek nauczyciela) stosunku takiej pracy.

To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji dowiesz się więcej na temat:

Warunków dotyczących pracy nauczycielskiej

Konieczności rozwiązania stosunku pracy

Udowodnienia lat pracy i okresu nieskładkowego

Praw urodzonych przed 1949 rokiem

Emerytur dla urodzonych w latach 1949–1968

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Po ilu latach pracy można przejść na emeryturę nauczycielską






  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 34

  • 1: Jan z IP: 83.30.216.* (2009-12-14 15:34)

    to jest niesprawiedliwie a niełaska pracować tak jak inne grupy zawodowe???

  • 2: Mural z IP: 85.222.87.* (2009-12-14 16:44)

    Nie zauważyleś,Janie,że życie wogóle nie jest sprawiedliwe?Jednych można opluwać,a drugich nie koniecznie.Te przepisy to obowiązują tylko tych,którzy do końca 2008 roku spełnili te warunki.Wtedy mogą odejsć na wyżej wymienionych zasadach.I właśnie z tak pojętej przez ciebie sprawiedliwości nauczycielom jako jedynym odebrano ten przywilej wstecz.Ta niesprawiedliwośc cię nie boli?

  • 3: ponad 35 lat pracy z IP: 83.10.45.* (2009-12-14 19:30)

    No i super nauczyciele mogą odejść po 30 a nawet po 25 latach pracy ja już mam 36 i nie mogę nawet otrzymać pomostówki ale mamy czasy i sprawiedliwość.
    Nauczyciele płatne urlopy zdrowotne,świadczenia rehabilitacyjne ,ferie zimowe .letnie ,każda sobota wolna i jeszcze narzekają.
    Pytam dlaczego jedni muszą pracować do śmierci aby drudzy mogli odpoczywać.Coś mi się wydaje ,że osoby z ponad 35 letnim stażem pracy traktowani są jako niewolnicy nowej ustawy emerytalnej.Trzeba zaznaczyć ,że tylko te grypy zawodowe ,które nie mają żadnych przywilejów.
    Dopiero co była rocznica 13 grudnia i właśnie to my najcięższej odczuliśmy stan wojenny,stanie w kolejkach po cukier,masło,mięso,wędliny a nawet po ciuszki dla dzieci i teraz rząd PO i PSL o tym zapomniał.To my polskie kobiety pracujemy na 2 etatach i tyle lat mamy przepracowanych i dalej nas się gnębi.
    Powiem krótko jak ktoś chce pracować niech pracuje tego prawa nikt mu nie powinien zabrać ale jak ktoś widzi ,że jego praca jest ponad siły to powinno się mu to umożliwić.I taki zapis powina zawierać ustawa emerytalna.Niech każdy przepracuje ponad 35 lat i wtedy porozmawiamy!!!pani Fedak .

  • 4: tez obywatel z IP: 93.145.166.* (2009-12-14 19:53)

    PO ILU LATACH PRACY BEZ WZGLEDU NA WIEK MOZE PRZEJSC NA EMERYTURE SZARY POLAK?
    ANI NIE PO 40 LATACH KOBIETA ANI NIE PO 45 MEZCZYZNA CZY TO NIE SKANDAL?

  • 5: Przemo z IP: 83.238.144.* (2009-12-14 19:58)

    w tym artykule jest nieścisłość, bo zgodnie z orzecznictwem do 20-letniego okresu pracy w szczególnym charakterze wlicza się urlop dla podratowania zdrowia, o ile udzielony został i wykorzystany przed 1 lipca 2004 r. (wejście w życie art. 32 ust. 1a ustawy o emeryturach i rentach z FUS)

  • 6: juka z IP: 80.54.26.* (2009-12-14 20:52)

    to trzeba iść do szkoły pracować to będziecie mieli tak super:wolne soboty,ferie...

  • 7: gucio z IP: 77.253.70.* (2009-12-15 06:50)

    Innym jak nie dają sobie rady w pracy proponują zmanę zawodu, przekwalifikowanie. Nauczyciele (podobno wybitni) nie mogą nic zmienić. Napewno nie potrafiliby się odnaleźć w życiu: 8 godzin pracy, 26 dni urlopu w roku, brak wielu dodatkowych świadczeń- od razu psychiczne załamanie.

  • 8: asd z IP: 80.54.171.* (2009-12-15 12:40)

    Hej czego się nauczycieli czepiata??? A tkz. mundurowka??? KTO WIDZIAŁ EMERYTA W WIEKU 35 lat?? I to w dodatku z możliowścią NIOGRANICZONEGO DOROBIENIA SOBIE DO EMERYTURY!!! Za tych się weżcie !!!

  • 9: Mural z IP: 80.55.175.* (2009-12-15 13:15)

    Do 3:Jestem w tej grupie,która zaznała świadomie koszmaru stanu wojennego/miałam 22 lata./Minus drugi i trzeci rok studiów w atmosferze strajków.Brak wyboru,gdzie się chce być i co robić.Poza tym nie wszystkie soboty w latach 80-tych mieliśmy wolne.Ale wtedy płacili za wszystkie nadgodziny i zastępstwa.A podobno była to niesprawiedliwa komuna.Co do urlopów na poratowanie zdrowia,to dla większości są tylko teoretyczną mozliwością.25 lat pracy i z żadnego nie korzystałam.Na zwolnieniu lekarskim ostatni raz w 2002 roku.Ok,są w każdych zawodach tacy,którzy oszukują,ale ci uczciwi nie mogą padać ofiarą uogólnień.Rozumiem,że takie właśnie wrzucanie do jednego wora pasuje i rządowi i opinii publicznej.To,że ktoś zabił nie czyni nas wszystkich mordercami.Rzeczywiście sprawiedliwi niech przeczytają te odsyłacze pod artykułem.

  • 10: Mural z IP: 80.55.175.* (2009-12-15 13:21)

    Ad.7:potrafiliby się odnaleźć w życiu.I nie prawda jest,że tylko jedno potrafią.napewno więcej,niż ci którzy nigdzie nie pracowali.Poza tym jako jedyni,otrzymując na pięć lat przed emeryturą świadczenia kompensacyjne/głodowe/nie będą mogli NIGDZIE pracować,bo je stracą.Są to takie kokosy,że nikt tym się nie interesuje.Dopóki nikt nie płaci moich rachunków,wara od tego co mi się należy,a co nie.W kraju,gdzie emeryci,renciści mogą pracować i to w swoich zawodach.Skończcie z tym uogólnianiem,kupcie spluwaczki i idźcie tam pluć.

Dowiedz się więcej

Poradniki

Galerie