Jestem portierem i pracuję w systemie ciągłym, tzn. dwa kolejne dni po dwanaście godzin. Następne dwa dni są wolne itd. Pracodawca zmusza nas do odbycia ośmiogodzinnego szkolenia bhp zarówno w dni zupełnie wolne, jak i bezpośrednio przed zmianą nocną. Czy za czas szkolenia należą się dodatkowe pieniądze?

PROBLEM CZYTELNIKA
BEATA SUPERSON-POLOWIEC,
ekspert z Kancelarii Radcy Prawnego A. Polowiec
EKSPERT WYJAŚNIA
Pracodawca ma obowiązek zapewnić przeszkolenie pracownika z zasad bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy. Powinien także organizować okresowe szkolenia w tym zakresie. Z obowiązujących przepisów wynika, że tego rodzaju szkolenia odbywają się w czasie pracy i na koszt pracodawcy. Czas poświęcony na uczestniczenie w nich wlicza się w całości do czasu pracy. Nie ma przy tym znaczenia rozkład czasu pracy przewidziany w obowiązującym harmonogramie. W praktyce mogą zdarzyć się przypadki, gdy pracodawca ma kłopot ze zorganizowaniem szkolenia bhp w godzinach pracy. W takich sytuacjach czas poświęcony na branie w nim udziału traktowany jest jak godziny nadliczbowe. Oznacza to obowiązek wypłacenia pracownikom dodatku.
NASZA REKOMENDACJA
Ze względu na to, że czytelnik musiał odbyć szkolenie z zakresu bhp w czasie wolnym od pracy, jego pracodawca powinien wypłacić mu dodatek w wysokości odpowiadającej dodatkowi za pracę w godzinach nadliczbowych.
Not. MONIKA BURZYŃSKA
Podstawa prawna
■ Art. 2373 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).
Beata Superson-Polowiec, ekspert z Kancelarii Radcy Prawnego A. Polowiec / DGP