statystyki

Czy pracownik musi wykonywać dodatkowe, nieobjęte umową o pracę, obowiązki

Urszula Młynarczyk07.12.2009, 15:00
  • Wyślij
  • Drukuj

W umowach o pracę lub w zakresie obowiązków pracownicy często są obligowani do wykonywania innych czynności zleconych przez pracodawcę bez wskazania, o jakie obowiązki chodzi. Czy pracownik musi wykonywać takie dodatkowe obowiązki, jeśli nie wynikają one z umowy o pracę?



Pracownik nie jest zobligowany do wykonywania dodatkowych obowiązków nieobjętych umową o pracę. Podstawowy zakres obowiązków pracownika jest ustalony przez pracodawcę w umowie o pracę, a następnie uszczegóławiany często w tzw. zakresie czynności (obowiązków), który nie może być odmienny od rodzaju umówionej pracy ani też wykraczać poza rodzaj umówionej pracy.

Często jednak w szczegółowych zakresach obowiązków pracowników pracodawcy zamieszczają klauzule końcowe o treści: wszelkich innych czynności zleconych przez pracodawcę. Takie klauzule nie dają jednak pracodawcy możliwości powierzenia pracownikowi dowolnego dodatkowego zadania.

Może zdarzyć się, więc, że pracodawca powierzy pracownikowi dodatkowe czynności nieobjęte zakresem w umowie o pracę lub zakresem obowiązków, jednak czynności te nie mogą odbiegać od zakresu umówionej pracy, a pracownikowi w takim przypadku przysługuje wynagrodzenie dodatkowe w związku z ich wykonywaniem.

Ponadto wykonywanie innych czynności, nawet jeśli mieści się w zakresie wykonywanej pracy przez pracownika, należy traktować jako zdarzenia incydentalne i wyjątkowe. Biorąc zatem powyższe pod uwagę, wszelkie nieprecyzyjne zapisy w umowie o pracę czy też w zakresach czynności, a dotyczące konieczności wykonywania przez pracownika dodatkowych zadań, bez doprecyzowania, jakich, należy interpretować, co do zasady, na korzyść pracownika.

Oznacza to, że pracownik może odmówić wykonywania dodatkowych zadań niezgodnych z charakterem jego pracy czy też zupełnie odbiegających od charakteru jego zatrudnienia, nawet jeśli pracodawca zaproponuje mu dodatkowe wynagrodzenie. Może też odmówić wykonywania zadań dodatkowych odpowiadających charakterowi zatrudnienia, jeśli pracodawca nie będzie wypłacał pracownikowi należnego wynagrodzenia z tego tytułu, np. wynagrodzenia za pracę w nadgodzinach.




Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Komentarze: 4

  • 1: czytelnik z IP: 87.206.153.* (2009-12-07 19:53)

    W Szczecinie w Wydz. Ksiąg Wieczystych pracownica (nie na etacie pracownika fizycznego) dostała polecenie wyłożenia papieru toaletowego w ubikacjach. Odmówiła i została ZWOLNIONA. Odwołała się do SĄDU i,...przegrała, pomomo, iż sprawa stała się medialna

  • 2: DW z IP: 83.17.214.* (2009-12-08 10:20)

    K.p. Art. 42. § 4. Wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane w razie powierzenia pracownikowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nie przekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika.

    Wyrok z dnia 2 października 2008 r. Sąd Najwyższy (I PK 73/08) Jeżeli rodzaj pracy i miejsce jej świadczenia zostały w umowie o pracę określone w sposób ogólny, to utrzymanie się w granicach wyznaczonych takim określeniem oznacza, że nie mamy do czynienia ze zmianą warunków pracy, a jedynie z ich konkretyzacją, dokonywaną w ramach uprawnień kierowniczych pracodawcy, gdyż do istoty stosunku pracy należy jej świadczenie pod kierownictwem pracodawcy (pracy podporządkowanej).

  • 3: J. R. z IP: 153.19.47.* (2011-07-07 14:13)

    Jak to jest, że Orzeczenie Sądu Najwyższego Nr I PK 73/08 z dn. 2.10.2008, które jest b. ważnie i które często się omawia (także powyżej) nie figuruje nigdzie w żadnych zestawieniach w postaci jawnej? Czy jest jakieś tajne? Nie ma go nawet w http://pub.sn.pl/orzeczenia.nsf/ - oficjalnej stronie SN.

  • 4: ktosik z IP: 88.156.89.* (2013-02-07 21:15)

    Niektórych orzeczeń Sąd Najwyższy nie publikuje, ale nie wiem od czego to zależy. Może ktoś mądry wie?


Twój komentarz
Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

zobacz więcej »

zobacz więcej »

zobacz więcej »

serwisy tematyczne w GazetaPrawna.pl