statystyki

Firma otrzyma 18,6 tys. zł za zatrudnienie bezrobotnego

autor: Paweł Jakubczak07.12.2009, 03:00
 • Wyślij
 • Drukuj

Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na zatrudnianie bezrobotnych w zamian za refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia ich stanowisk pracy.

reklamareklama


W kwietniu zmieniły się przepisy dotyczące refundacji kosztów, jakie firmy ponoszą w związku z wyposażeniem miejsca pracy dla bezrobotnego. Sprawdziliśmy w urzędach pracy, czy spowodowało to wzrost zainteresowania przedsiębiorców ich zatrudnianiem. Wcześniej bowiem taka forma wsparcia nie cieszyła się powodzeniem. Warunki jej uzyskania były zbyt rygorystyczne. Firmy mogły zatrudnić tylko wybranych bezrobotnych. Musieli oni być m.in. zarejestrowani w urzędzie pracy przez co najmniej pół roku, nie posiadać kwalifikacji zawodowych, doświadczenia zawodowego lub wykształcenia średniego, mieć ponad 50 lat, lub samotnie wychowywać co najmniej jedno dziecko, które nie ukończyło 18 lat. Ponadto, żeby otrzymać refundację, przedsiębiorca musiał utrzymywać niezmieniony stan zatrudnienia przez dwa lata od momentu zatrudnienia bezrobotnego.

– Dla wielu firm te warunki były bardzo trudne do spełnienia – potwierdza Iwona Trzcińska, kierownik Działu Rynku Pracy w Urzędzie Pracy m.st. Warszawy.

Te rygorystyczne warunki nie obowiązują od 21 kwietnia, kiedy weszło w życie rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 17 kwietnia 2009 r. w sprawie dokonywania refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego oraz przyznawania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej (Dz.U. nr 62, poz. 512). Obecnie przedsiębiorca może dostać refundację za zatrudnienie każdego bezrobotnego. O ile w okresie styczeń – maj firmy zatrudniły tylko 5 tys. bezrobotnych, o tyle od maja do listopada (sześć miesięcy) – już 23,5 tys.

Zmiana przepisów nie oznacza, że firmy nie muszą spełniać innych warunków, ubiegając się o pomoc z urzędu pracy. Obecnie firma, która otrzyma z Funduszu Pracy refundację na doposażenie lub wyposażenie stanowiska pracy bezrobotnego, musi zatrudniać go w pełnym wymiarze czasu pracy przez dwa lata.

– Jeśli pracodawca zwolni bezrobotnego wcześniej, zwróci część refundacji proporcjonalnie do okresu, w jakim powinna go zatrudniać – np. odda połowę refundacji, jeśli będzie zatrudniać bezrobotnego tylko przez rok – mówi Jolanta Czarnobaj z Powiatowego Urzędu Pracy w Rzeszowie.

Przedsiębiorca zobowiązuje się także do utrzymania przez 24 miesiące stanowisk pracy utworzonych w związku z przyznaną refundacją.

Firmy maksymalnie mogą ubiegać się o kwotę refundacji odpowiadającą sześciokrotności przeciętnego wynagrodzenia (obecnie wynosi 18,6 tys. zł). Otrzymają refundację po podpisaniu umowy z dyrektorem urzędu pracy i po przedstawieniu w urzędzie faktur dokumentujących poniesione wydatki na wyposażenie lub doposażenie stanowiska pracy bezrobotnego.

O refundację może ubiegać się tylko ten przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą przez co najmniej sześć miesięcy przed dniem złożenia wniosku.

– Przedsiębiorca ubiegający się o refundację nie może zalegać z opłacaniem w terminie składek i podatków – mówi Małgorzata Pawlak, zastępca dyrektora w Powiatowym Urzędzie Pracy w Poznaniu.

356 mln zł w 2010 roku mogą wykorzystać firmy na refundację kosztów zwiazanych z doposażeniem lub wyposażeniem stanowiska pracy bezrobotnego

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 13

 • 1: bezrobotny z IP: 79.139.112.* (2009-12-07 08:14)

  Nic to nie daje bo pracodawcy i tak ie chcą zatrudniać bezrobotnych chyba że dotyczy to ich wlasnych dzieci lub bliskiej rodziny .Pracodawcy boja się obcych i problemow zZUS ,skladkami chorobowymi itp -zreszta nie bez powodow zas to co się pisze o ulgach i referencjach to tylko propagandowy lep dla głupiego jak dla muchy g...
  Niech UrzędyPracy z tych pieniedzy wyplacają bezrobotnym zasilki - jak na zachodzie bo to się im nalezy nie zaś Kombinuhją jak oszukać pracodawcę któryalbo jest za cwany na ten lep albo za chytry i oszuka Urząd a jak znam zycie to oszuka urząd i bezrobotnego i to ten cwany z urzedem powiazany .

 • 2: pl z IP: 213.77.105.* (2009-12-07 09:27)

  TO JEST PIC NA WODE.

 • 3: prawnik z IP: 83.1.88.* (2009-12-07 09:47)

  Świetny pomysł na wyciągnięcie prawie 20k. Gratuluje MPiPS. Przecież to skandal. Wiadome, że młody bezrobotny prędzej czy później znajdzie prace w jakiejś firmie, więc pracodawca nie czekając na oferty z CV sam podejdzie do PUP i zatrudni osobę za 20k, która pewnie i tak by u niego pracowała.
  Natomiast 40-50+ mogą zapomnieć teraz o zatrudnienie.
  Może to trochę pachnąc "misiakiem", ale trzeba to przeanalizować a nie durnie czytać nagłówek.

 • 4: Samson z IP: 77.65.34.* (2009-12-07 10:18)

  Dofinansowujcie jeszcze bardziej bezrobotnych, a zobaczycie jakie będą efekty na rynku pracy.Takie jak w moim przypadku.Pracodawca, owszem zatrudni takiego bezrobotnego,ale na minimum płacowym, bo bezrobotny ma ZEROWĄ POZYCJĘ JEŻELI CHODZI O NEGOCJOWANIE PŁACY W OBECNEJ SYTUACJI KRYZYSU!
  Natomiast pracujący i mający minimum płacowe, będą skutecznie eliminowani, ze starania się o lepszą pracę, przez właśnie takich bezrobotnych.I NIE JEST TO ICH WINA (zarówno bezrobotnego, jak i starającego się o lepszą pracę) TYLKO WINA PRZEPISÓW.Jest to, w mojej ocenie, psucie rynku pracy i powiększanie liczby pracowników na minimum płacowym.

 • 5: Iza z IP: 83.12.18.* (2009-12-07 10:52)

  lepszy grosz niż siedzenie na tyłku

 • 6: tig z IP: 85.128.89.* (2009-12-07 12:17)

  lepiej nie siedzieć za długo na pupie, bo się odleżyny zrobią...

 • 7: RR z IP: 87.101.66.* (2009-12-07 12:30)

  Zapytuję,czy Urząd daje jeszcze wypłaty do tej zapomogi na stanowisko..

 • 8: q z IP: 213.25.175.* (2009-12-07 12:35)

  firmy moga wystepowac o refundacje na zatrudnienie bezrobotnego

 • 9: przedsiębiorca. z IP: 79.185.85.* (2009-12-07 18:10)

  Właśnie dostałem odmowę przyznania tych środków, powod brak środków.

 • 10: rxxx z IP: 213.92.198.* (2009-12-07 23:28)

  Poczekaj gdzieś do lutego - teraz już PUPy dawno nie mają kasy. W nowym roku - nowy budżet. ;)
  A kasę warto brać jak dają (sam skorzystałem), choć jest to droga przez mękę (przygłupawi i upierdliwi pracownicy PUP na jakich trafiłem).

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama