Od 1 lipca 2009 r. można ubiegać się o uzyskanie nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Przyznanie przez ZUS tego świadczenia uzależnione jest od spełnienia określonych warunków dotyczących rodzaju i stażu pracy nauczycielskiej, wymiaru okresów składkowych i nieskładkowych, ukończenia określonego wieku oraz rozwiązania stosunku pracy.
Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne mogą uzyskać tylko nauczyciele w rozumieniu ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych. Chodzi o nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych zatrudnionych w:
● publicznych i niepublicznych przedszkolach,
● szkołach publicznych i niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych,
● publicznych i niepublicznych placówkach kształcenia ustawicznego,
● młodzieżowych ośrodkach wychowawczych,
● młodzieżowych ośrodkach socjoterapii,
● specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych,
● specjalnych ośrodkach wychowawczych dla dzieci i młodzieży wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki, metod pracy i wychowania,
● ośrodkach umożliwiających dzieciom i młodzieży upośledzonym umysłowo w stopniu głębokim udział w zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych organizowanych zgodnie z odrębnymi przepisami, a także dzieciom i młodzieży z upośledzeniem umysłowym z niepełnosprawnościami sprzężonymi realizację odpowiednio obowiązku: rocznego przygotowania przedszkolnego (w przedszkolu albo w oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej), obowiązku szkolnego i obowiązku nauki,
● placówkach zapewniających opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania.
To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji dowiesz się więcej na temat:

Ważnych warunków niezbędnych do przyznania świadczenia

Udowodnienia stażu

Ustalania stażu

Rozwiązania stosunku pracy

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Kiedy ZUS przyzna nauczycielom świadczenia kompensacyjne.