Firma, która ubiega się o dofinansowanie płacy osób niepełnosprawnych, musi złożyć wniosek o jego wypłatę oraz informację m.in. o wynagrodzeniach i stopniach niepełnosprawności pracowników.
Pracodawca, który zatrudnił niepełnosprawnych pracowników, nie musi wypełniać wielu papierowych formularzy ani stawiać się w siedzibie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), aby otrzymywać co miesiąc dofinansowanie do ich wynagrodzeń. Od początku 2009 r. procedura ubiegania się o taką pomoc została znacznie uproszczona w związku z nowelizacją ustawy o rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

Wniosek i informacja

Aby otrzymać dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników, firma musi złożyć:
● wniosek o jego wypłatę za dany miesiąc (o symbolu Wn-D),
● miesięczną informację o wynagrodzeniach, zatrudnieniu i stopniach niepełnosprawności pracowników niepełnosprawnych, z uwzględnieniem pracowników, u których stwierdzono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe lub epilepsję oraz pracowników niewidomych (o symbolu INF-D-P).
Oba te dokumenty pracodawca przekazuje w formie elektronicznej (poprzez teletransmisję danych) oraz pobiera drogą elektroniczną potwierdzenie wysłanej informacji lub wniosku. Pracodawca może jednak przekazać informacje i wniosek do PFRON również w formie pisemnej.
Jeżeli firma zdecyduje się na składanie dokumentów w formie elektronicznej, otrzymuje od Funduszu identyfikator oraz hasło dostępu do programu informatycznego udostępnionego przez PFRON w ciągu 14 dni od dnia złożenia wniosku w formie dokumentu pisemnego. Pracodawca musi uwierzytelnić te dokumenty podpisem elektronicznym albo certyfikatem dostarczonym przez Fundusz.
Firma powinna pamiętać, że oba dokumenty należy przedstawić w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczą.

Pierwszy wniosek

Procedura ubiegania się o dofinansowanie przebiega w nieco odmienny sposób, jeśli pracodawca składa wniosek po raz pierwszy. Wraz z nim musi przedstawić dane o firmie zawierające:
● pełną nazwę oraz jej skrót (o ile posiada),
● numery: REGON i NIP,
● adres siedziby lub miejsca zamieszkania wnioskodawcy,
● adres do korespondencji
● imię, nazwisko, numery telefonu i faksu oraz adres poczty elektronicznej (o ile posiada), osoby odpowiedzialnej za kontakty z Funduszem.
Do pierwszego wniosku należy też dołączyć kopie aktualnych dokumentów potwierdzających nazwę i numery REGON i NIP przedsiębiorstwa oraz upoważnienie osoby przesyłającej te dane do występowania w imieniu pracodawcy.



Wypłata pomocy

Po otrzymaniu informacji i wniosku Fundusz sprawdza je pod względem rachunkowym i formalnym. Jeżeli stwierdzi nieprawidłowości, informuje o tym pracodawcę (w ciągu pięciu dniu roboczych od dnia otrzymania informacji lub wniosku) oraz wzywa do ich usunięcia. Jeżeli firma ich nie usunie, wniosek zostanie pozostawiony bez rozpoznania. Jednocześnie PFRON ustala, czy pracodawca posiada zaległości w zobowiązaniach wobec Funduszu w wysokości przekraczającej ogółem kwotę 100 zł. Posiadanie takich długów uniemożliwia wypłatę dofinansowania. Po sprawdzeniu wniosku PFRON ustala kwotę dofinansowania przysługującego pracodawcy i przekazuje ją na rachunek bankowy firmy w ciągu 14 dni od otrzymania kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku. Jeżeli nie dotrzyma tego terminu, od należnej kwoty nalicza się odsetki, w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych.
W przypadku gdy ustalona przez Fundusz kwota dofinansowania jest inna niż kwota dofinansowania wykazana we wniosku pracodawcy, o jej wysokości rozstrzyga prezes Funduszu. Decyzję w tej sprawie wydaje na wniosek pracodawcy, który trzeba złożyć w terminie 14 dni od otrzymania informacji o ustaleniu wysokości przysługującego dofinansowania. Od decyzji prezesa firmie przysługuje odwołanie do ministra pracy i polityki społecznej.
Komu nie przysługuje pomoc
Dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych nie otrzyma pracodawca, który
● znajduje się w trudnej sytuacji ekonomicznej według kryteriów zawartych w wytycznych wspólnotowych dotyczących pomocy państwa w celu ratowania i restrukturyzacji zagrożonych przedsiębiorstw (Dz.U. UE C 244 z 1 października 2004 r.)
● przekroczy kwotę 10 mln euro rocznej pomocy na zatrudnienie niepełnosprawnych
● ma zaległości w zobowiązaniach wobec PFRON przekraczające kwotę 100 zł
● nie osiągnie wzrostu zatrudnienia ogółem i wzrostu zatrudnienia osób niepełnosprawnych po przyjęciu do pracy nowego, niepełnosprawnego pracownika (od tej zasady obowiązują wyjątki – firma otrzyma dofinansowanie, jeśli wzrost zatrudnienia nie nastąpił z powodu rozwiązania umowy z dotychczasowym pracownikiem m.in. z winy pracownika, za wypowiedzeniem złożonym przez pracownika lub za porozumieniem stron)
OPINIA
Anna Fitych
specjalista ds. kadr i płac firmy Blech z Zielonej Góry
Od tego roku procedura ubiegania się o pomoc na zatrudnienie osób niepełnosprawnych została znacznie uproszczona. Tylko na początku może wydawać się trudna. Gdy stosuje się ją na co dzień, nie przysparza kłopotów. Poza tym, jeśli firma ma jakieś wątpliwości zawsze może zwrócić się o pomoc lub interpretację do oddziałów Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, które udzielają takiej pomocy. Nigdy nie zdarzyło się też, aby pieniądze z funduszu zostały przekazane z opóźnieniem. Co więcej PFRON nie czeka z ich wypłatą maksymalnie długi czas (czyli do dwóch tygodni), ale przekazuje środki firmom najczęściej po dwóch lub trzech dniach od złożenia wniosku. Na pewno procedura ubiegania się mogłaby być jeszcze prostsza. Uciążliwa jest np. konieczność comiesięcznego wprowadzania tych samych informacji dotyczących pracodawcy i pracownika. Dobrym rozwiązaniem jest natomiast zwolnienie z obowiązku rocznego rozliczenia się w praktyce, które obowiązuje od tego roku. Mam nadzieję, że zasada ta będzie obowiązywać na stałe.