statystyki

Po 2, 3 i 4 tys. zł dla niepełnosprawnych uczniów ze wsi i małych miast

autor: Łukasz Guza22.09.2008, 11:06; Aktualizacja: 22.09.2008, 13:55

Od 2 do 4 tys. zł otrzymają niepełnosprawni uczniowie z gmin wiejskich lub wiejsko-miejskich na zakup m.in. podręczników, edukacyjnego oprogramowania komputerowego, rowerów, odtwarzaczy DVD itd. Aby otrzymać taką pomoc rodzice lub opiekunowie niepełnosprawnych dzieci muszą złożyć wniosek w urzędzie gminy. Powinni się pospieszyć, ponieważ w tym roku są one przyjmowane do 30 września.

Reklama


Reklama


Pieniądze na realizację tego zadania przekaże Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, który realizuje program Uczeń na wsi. PFRON zarezerwował na ten cel w tym roku blisko 83 mln zł. Dzięki tym pieniądzom, rodzice będą mogli sfinansować nie tylko zakup materiałów szkolnych i edukacyjnych, ale także np. wyjazdy podopiecznych na wycieczki szkolne, tzw. zielone szkoły, wyjścia do teatru, kina lub muzeum.

- Szczególnie pomocne dla uczniów z obszarów wiejskich może być dofinansowanie kosztów instalacji internetu w domu ucznia lub abonamentu za korzystanie z takiej usługi – mówi Piotr Pelc, dyrektor szkoły w Korzycach w woj. wielkopolskim.

Rodzice mogą ubiegać się też o dofinansowanie uczestnictwa dzieci w zajęciach  mających na celu podniesienie sprawności fizycznej i psychicznej, w tym m.in. obozach, koloniach, zimowiskach zajęciach na siłowni i basenie. Dofinansowanie może obejmować koszty dojazdów na zajęcia i powrotu do miejsca zamieszkania.

PFRON opłaci też niepełnosprawnym uczniom udział w kursach językowych, komputerowych, na prawo jazdy (w przypadku uczniów szkół o profilu samochodowym), korepetycjach oraz zajęciach z logopedą.

- Sądzę że wszyscy niepełnosprawni uczniowie powinni otrzymywać dopłaty do uczestnictwa w kursie na prawo jazdy. Umiejętność prowadzenia pojazdu może być dla nich bezcenna, a obecnie często rezygnują ze jej zdobywania m.in. ze względu na wysokie koszty – mówi Anna Miarka, współwłaścicielka szkoły jazdy Avive z Łodzi.

O pomoc z PFRON mogą ubiegać się uczniowie z rodzin, w których średnie miesięczne dochody brutto przypadające na osobę nie przekraczają 1123,20 zł. Muszą oni posiadać orzeczenie o niepełnosprawności oraz rozpoczynać lub kontynuować w tym roku naukę w szkole.

INFO

Wysokość dofinansowania z PFRON w ciągu jednego roku szkolnego nie może przekroczyć

2    tys. zł  dla ucznia szkoły podstawowej lub gimnazjum

3    tys. zł dla ucznia szkoły ponadgimnazjalnej

4    tys. zł dla ucznia szkoły ponadgimnazjalnej zobowiązanego do uiszczania czesnego

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Własne

Polecane

 • Paweł(2008-12-09 21:45) Odpowiedz 00

  nasza gmina przystąpiła ale nie rozumię dlaczego tak bardzo obcieli nam to nasze dofinansowanie do naszego kalectwa dostaliśmy tylko 900 złotych na cały rok szkolny.Nie wiem do kogo mam się zwrócić o pomoc czy prawnie mogli nam tak zrobić.Nie starczy mi nawet na bilet miesięczny a co dopiero na zrealizowanie innych dostępnych punktów w tym programie.Może ktoś mi pomoże do kogo mam się zwrócić.

 • Paula(2008-10-25 19:42) Odpowiedz 00

  Złożyłam podanie. Może coś z tego wyniknie...

 • Bernadeta(2008-09-25 09:01) Odpowiedz 00

  Niestety większość Urzędów Gminy nie chce do tego programu przystąpić, bo żaden urzędnik nie chce się tym zajmować. Smutne ale prawdziwe...

 • figa(2008-09-22 20:04) Odpowiedz 00

  Czy niepełnosprawny uczeń klasy "0" szkoły podstawowej zalicza się do uprawnionych do dofinansowania?

 • Marja - podlaskie(2008-12-15 07:27) Odpowiedz 00

  Wszyscy tak mają.Ma być 42%.Wyjaśnienie pfron: zrobiło się to zbyt popularne,...
  Bez komentarza!

 • Angie(2009-04-04 18:11) Odpowiedz 00

  to jest bardzo dziwne zanim dostanie sie dofinansowanie trzeba pierwsze dostarczyc faktury za zakupione artykuły szkolne a nikt nie pomyśli za co to kupić!!!przynajmniej w naszej gminie tego wymagają nie wiem jak jest w innych powiatach.

 • lady gaga ;](2009-10-09 19:26) Odpowiedz 00

  taaaa. my sie dopiero dowiedzielismy 28 wrzesnia... nic gmina nie powiedziala... bez komentarza.

 • Madzia M.(2009-11-19 13:39) Odpowiedz 00

  To wszystko jest beznadziejne!! Musi dawać faktury za zakupione rzeczy dla dzieci ale za co pytam się za co !!! bez komentarza.

 • kazia(2009-11-23 11:23) Odpowiedz 00

  ja nawet nie wiem co moge kupic gdzie jest jakas lista bo panie w gopsie nie sa zainteresowane pilnie potrzebuje pomocy

 • Alicja(2010-05-04 10:12) Odpowiedz 00

  Jestem osobą niepełnosprawną i mam syna z niepełnosprawnością i nigdy ale to nigdy nie otrzymałam takiego dofinansowania a co najważniejsze nikt z gminy mnie o takowym nie poinformował a lekko nie jest mąż nie pracuje mamy tylko rodzxinne na troje dzieci i zasiłek pielęgnacyjny a sama nawet nie wiem do kogo mam się udać i prosic o taką pomoc

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane