statystyki

ZUS: brak lekarzy powoduje opóźnienia w rentach

autor: Bożena Wiktorowska26.11.2009, 03:00; Aktualizacja: 26.11.2009, 08:55
  • Wyślij
  • Drukuj

Do trzech miesięcy wydłużył się termin oczekiwania na badanie przez komisję lekarską osób ubiegających się o renty. ZUS nie prowadzi takich statystyk.

reklama



reklama


Do rzecznika praw obywatelskich napływa coraz więcej skarg osób ubiegających się o renty, które coraz dłużej czekają na badanie kontrolne przeprowadzone przez lekarzy orzeczników lub komisje lekarską. Czasami osoby ubiegające się o rentę muszą czekać na badanie nawet trzy miesiące. RPO zwraca uwagę, że tak długi okres oczekiwania powoduje, że takie osoby pozostają bez środków do życia.

ZUS zwraca uwagę, że w ostatnim okresie zmniejszyła się liczba wniosków o renty. W 2005 roku wydano łącznie prawie 700 tys. takich decyzji zarówno pozytywnych, jak i negatywnych (w tym 73,7 tys. przez komisje lekarskie). W 2008 roku 523 tys., a w tym roku 59,7 tys. Według Przemysława Przybylskiego, rzecznika prasowego ZUS, terminy badania przez orzecznika i komisję lekarską są ustalane indywidualnie w każdej sprawie. Wyznaczenie daty badania poprzedzone jest analizą dokumentacji medycznej dołączonej do wniosku o świadczenie oraz zgromadzonej w aktach. Dodatkowo sprawdzana jest dokumentacja z całego przebiegu leczenia. Osoby ubiegające się o świadczenia kierowane są również na badania dodatkowe, a czasem dokumentacja wymaga uzupełnienia o opinię lekarza konsultanta – specjalisty z określonej dziedziny medycyny lub psychologa. Niekiedy konieczne jest przeprowadzenie obserwacji szpitalnej.

– Jeśli w niektórych regionach kraju pojawiają się opóźnienia w orzekaniu o rentach, to niekiedy wynika z faktu, że brakuje lekarzy orzeczników, którzy muszą spełniać wysokie wymagania określone obowiązującym prawem, czyli m.in. posiadać tytuł specjalisty. Najwięcej naszych ofert pracy dotyczy właśnie lekarzy orzeczników – dodaje Przemysław Przybylski.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 21

  • 1: Anna Z. z IP: 94.232.221.* (2011-08-02 10:30)

    Do Grzegorza.Witam,ja jestem w podobnej sytuacji.W sądzie w Krośnie czekam ponad rok.Nie mogę pracować ,bo nie ma lekkiej pracy, a na zasiłek w PUP nie udokumentuję już rok pracy .Razem z dzieckiem utrzymuję się ze świadczeń rodzinnych i alimentów na dziecko tj.524 zł.To właśnie jest cała polityka.!!!.Gdzie są prawa człowieka(konwencja).?

  • 2: GRZEGORZ z IP: 83.29.167.* (2011-04-07 13:05)

    WALCZE Z ZUS CHRZANOW W SĄDZIE O USTALENIE RETY CZEKAM PO 5 MIES. NA BADANIE OGULNIE TO CZEKAM 17 MIESIAC I NIC A ZA CO JEŚC OPSZAPRASZAM DO ZYCIA ZA 250 ZŁ NA MIESIADZ JA NIE DOSTAJE TAKICH PREMI JAK NIEKYURZY POLITYCY

  • 3: załamany z IP: 83.25.35.* (2010-02-06 20:26)

    moje zdanie jest takie wszyscy którym zus zabrał renty z wyjątkiem ludzi zdrowych co chcą mieć rentę za nic powinni się skrzyknąć pojechać pod sejm i strajkować do skutku włącznie ze strajkiem głodowym może by to coś pomogło ale jak to zrobić skoro większość mogła by nie wytrzymać podróży i nie ma pieniędzy na przejazd i zus dobrze o tym wie dla tego tak postępuje a wogóle rząd boi się większych grup społecznych a ludzi chorych mają gdzieś najlepiej jak by poumierali to by mieli więcej kasy dla siebie i na swoje premie

  • 4: Czesio z IP: 89.174.34.* (2010-01-13 18:22)

    W 1995 byla ustawa ze po 10u latach dostawalo sie rente stala,a teraz po 15u jest sie zdolnym do pracy,najlepiej zlikwidowac wszystkich rencistow.kaleki,inwalidzi do pracy.Zus rzadzi.

  • 5: Niutkowski z IP: 88.156.113.* (2009-12-13 14:06)

    Orzecznicy i lekarze etykę lekarską i przysięgę Hipokratesa mają w dupie.

  • 6: Niutkowski z IP: 88.156.113.* (2009-12-13 14:01)

    Orzecznicy ZUS to typowi patologiczni przestępcy.Około 40% rencistów to
    sportowcy tylko ile żądał orzecznik od ubiegającego o rentę.Ubiegający chciał
    II grupę orzecznik nie prosił a żądał 1 tyś euro,orzecznik otrzymał taką kwotę
    a ubiegający dostał rentę stałą.Za oddziały powinno CBŚ do roboty i efekt był
    by taki że część orzeczników poszło by do Zakładu Karnego.

  • 7: Zibi z IP: 93.157.112.* (2009-12-08 12:57)

    3 lekarzy z komisji lekarskiej ze specjalizacja lekarz medycyny to poprostu Wola o pomste do nieba!!! Zamiast 1 fachowca oplacacie 3 DARMOZJADOWo tym samym najnizszym poziomie edukacji medycznej! Gdzie jest Rzecznik Praw Pacjenta nie mowiac o Rzeczniku Praw czlowieka?gdzie przysiega lekarska ?

  • 8: Geniu z IP: 83.23.213.* (2009-12-06 22:14)

    Logicznie ,jeśli pacjent długo czeka na leczenie, na specjalistę na badania na orzeczenia to przy występujących u niego chorobach dodając stres związany z prowadzoną polityką rzecz jasna może się tylko przenieść do senatorium jakie funduje choremu ZUS czyli wieczne SENATORIUM 2 METRY PODZIEMNE rozwiązując tym samym problem finansowy.Kryzys,Kryzys 20 lat podwyżek cen , 20 LAT PODWYŻEK PENSJI DLA WŁADZY I URZĘDNIKÓW.

  • 9: tak,tak z IP: 83.11.225.* (2009-11-27 08:42)

    Można próbować, ale gdy sądziłem się z ZUS, opisałem mój przypadek i wysłałem do kilku ministerstw, RPO, biura Prezydenta i odpowiedź była taka, iż odesłano wszelkie pisma do ZUS, który wydał orzeczenie. Sprawę, co prawda wygrałem, jednak zabrano mi II grupę (wówczas jeszcze były).
    Życzę Ci Aleksandro aby w Twoim przypadku było inaczej.
    Pozdrawiam serdecznie.

  • 10: Aleksandra z IP: 193.238.180.* (2009-11-27 05:45)

    Lolek serdeczne dzieki sama tak wlasnie myslalam, Twoja odpowiedz mnie w tym upewnila pozdrawiam.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie