statystyki

ZUS: brak lekarzy powoduje opóźnienia w rentach

autor: Bożena Wiktorowska26.11.2009, 03:00; Aktualizacja: 26.11.2009, 08:55
  • Wyślij
  • Drukuj

Do trzech miesięcy wydłużył się termin oczekiwania na badanie przez komisję lekarską osób ubiegających się o renty. ZUS nie prowadzi takich statystyk.



Do rzecznika praw obywatelskich napływa coraz więcej skarg osób ubiegających się o renty, które coraz dłużej czekają na badanie kontrolne przeprowadzone przez lekarzy orzeczników lub komisje lekarską. Czasami osoby ubiegające się o rentę muszą czekać na badanie nawet trzy miesiące. RPO zwraca uwagę, że tak długi okres oczekiwania powoduje, że takie osoby pozostają bez środków do życia.

ZUS zwraca uwagę, że w ostatnim okresie zmniejszyła się liczba wniosków o renty. W 2005 roku wydano łącznie prawie 700 tys. takich decyzji zarówno pozytywnych, jak i negatywnych (w tym 73,7 tys. przez komisje lekarskie). W 2008 roku 523 tys., a w tym roku 59,7 tys. Według Przemysława Przybylskiego, rzecznika prasowego ZUS, terminy badania przez orzecznika i komisję lekarską są ustalane indywidualnie w każdej sprawie. Wyznaczenie daty badania poprzedzone jest analizą dokumentacji medycznej dołączonej do wniosku o świadczenie oraz zgromadzonej w aktach. Dodatkowo sprawdzana jest dokumentacja z całego przebiegu leczenia. Osoby ubiegające się o świadczenia kierowane są również na badania dodatkowe, a czasem dokumentacja wymaga uzupełnienia o opinię lekarza konsultanta – specjalisty z określonej dziedziny medycyny lub psychologa. Niekiedy konieczne jest przeprowadzenie obserwacji szpitalnej.

– Jeśli w niektórych regionach kraju pojawiają się opóźnienia w orzekaniu o rentach, to niekiedy wynika z faktu, że brakuje lekarzy orzeczników, którzy muszą spełniać wysokie wymagania określone obowiązującym prawem, czyli m.in. posiadać tytuł specjalisty. Najwięcej naszych ofert pracy dotyczy właśnie lekarzy orzeczników – dodaje Przemysław Przybylski.




  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 21

  • 1: tak,tak z IP: 83.11.233.* (2009-11-26 08:44)

    Się Pan jakby ośmiesza z tą specjalizacją. Orzecznicy maja gdzieś dokumentację kliniczną, gdzie są wykonywane badania, a orzekanie polega na trzech zasadniczych pytaniach:czy pracuje,(znaczy dorabia, na co zezwalają inne przepisy, ale są najczęstszym powodem pozbawiania rent) waga i wzrost.
    Poza tym proszę nie opowiadać bajek o kilku miesiącach, gdyż sprawy w Sądach Pracy ciągną się przez kilka lat. Powołuje się biegłych sądowych, którzy najczęściej badania przeprowadzają w godzinach pracy, lub podczas dyżuru.
    Znam takie przypadki i piszę to z pełną świadomością.
    Lekarze konsultanci są tak samo biegli i aroganccy, jak orzecznicy.
    Jeśli specjalista podważa opinię profesora i badania kliniczne, to chyba ktoś mówi od rzeczy - byle mówić.

  • 2: I to jest kolejny DOWÓD--Drogi Rządzie a co ja będ z IP: 84.234.1.* (2009-11-26 08:46)

    Drogi Rządzie a co ja będę miał za Waszą legalną PRACĘ.
    --emerytury nie dostane bo jakiś Donald stwierdzi ,ze znów okradli ZUS ,za nasze obecnie wysokie składki Donald obiecuje coraz to niższą emeryturę,ubezpieczenie chorobowe w szpitalu e-- tamm..gdyż Pawlaki moje składki zużyją dla siebie bo sami nie płacą więc bez dodatkowo opłacanego się nie wyleczę! - na chorobowe jak pójdę to mnie pracodawca zwolni a ZUS wypłaci mi zasiłek z najniższej 80% krajowej!!pracodawca złymi warunkami pracy doprowadzi mnie do kalectwa, nie płacąc nawet dodatku za te warunki. ZUS będzie mnie dręczył kontrolami!Renty też nie dostanę o czym świadczą przykłady obecnie zatrudnionych,jedynie dobrze z tych składek zarabiają orzecznicy a wielu zatrzymano na łapówkarstwie -więc PO co mi legalnie pracować- po co płacić legalne składki ZUS z których mnie OKRADNIECIE? no niech sam Rząd powie POco -na WAS a mam Was

  • 3: czytelniczka z IP: 62.87.254.* (2009-11-26 08:54)

    hura!!! hura!!! ciekawy tytuł!!!co za ****** pisze takie bzdety??? ilesz to razy proszę GP o napisanie artykółu o braku możliwości nostryfikacji dyplomów np. z medycyny w naszym pięknym kraju.Ilu wyjechało lekarzy i z jakiego powodu??? ilu się nostryfikowało w ostatnich latach??? daję lewą rekę odciąć,że państwo się nie dowieci ale ilu biednych i głupich pracuje przy łopacie na budowie lub truskawkach można otrzymać dane w 3-ch ministerstwach nawzajem ścigających się kto poda wiekszą liczbę. Konczę bo dostałem kołatania kiszki stolcowej jak jestem przy tym temacie.

  • 4: tak,tak z IP: 83.11.233.* (2009-11-26 09:22)

    "Ilu wyjechało lekarzy i z jakiego powodu???"
    Proszę zapytać ilu wróciło i z jakiego powodu. Opowiadanie o bajońskich zarobkach lekarzy w Unii, to wymysł samych lekarzy. Niech powiedzą ile faktycznie zarabiają w kraju, bo w przeciętnym powiatowym szpitaliku około 4-5 tyś. - nie licząc przespanych dyżurów i praktyki prywatnej.

  • 5: dociekliwy z IP: 77.254.148.* (2009-11-26 09:25)

    to jest ciekawe zjawisko narzekanie na rządy Tuska a ws sondażach Tusk jest najbardziej zaufanym politykiem w Polsce , nawet Neli Rokita nie kwestionuje tego ze Tusk to prawdziwy mąż stanu. nasuwa się proste pytanie skoro jest tak źle to czemu jest tak dobrze?. ja wiem ze niektórzy kwestionują sondaże , ale nawet posłowie PIS mówią otwarcie ze wierzą w te sondaże ale nie mogą zrozumieć dlaczego mają taką dużą przewagę.

  • 6: antypo z IP: 88.199.111.* (2009-11-26 10:06)

    a o grupie trzymającej sondaże nie slyszał?

  • 7: Joanna z IP: 193.238.180.* (2009-11-26 10:52)

    Koniecznie pozbawic rent stalych ludzi mlodych do ok. 40-tu lat znam takich bo pracuje w zakladzie ktory zatrudnia ludzi z grupa pobierajacych renty platne z zusu, a ludziom spracowanym ktorzy maja wypracowany staz pracy ogolny kobita 35 lat w tym 30 skladkowych, a meszczyzna 40 lat ogolnego stazu w tym wypracowanych 35 skladkowych, to wszyscy rzadziciele i OPZZ uwazaja ze to za malo chca wypracowania wszystkich w\w wymienionych lat jako skladkowe i dopiero jeszcze laska emerytura, a kupa cwaniakow kombinatorow zdrowych siedzi na rentach popartych zalacznikami, powinny byc obliczone kazdej osobie pracujacej kapitaly rentowe ktore uprawnialyby do otrzymania renty w razie niemoznosci wykonywania pracy zawodowej np. wypracowanie chocby 20 lat skladkowych, a nie 5 lat pracy minimum = renta, a do tego tez przyczyniaja sie tez lekarze swa niefachowoscia w komisjach lekarskich, moim zdaniem powinnismy wszyscy ci ktorzy nie korzystali z rent zadac wyplaty tej uskladanej kasy na kontach rentowych, albo wyplaty emerytury po 30, 35 latach skladkowych dlatych ktorzy chca wczesniej odejsc z rynku pracy przed ustawowym wiekiem emerytalnym.

  • 8: Całkowicie i bezpowrotnie zetrzeć z powierzchni z IP: 213.172.175.* (2009-11-26 12:00)

    ziemi lekarzy orzeczników za ich fałszywie wydawane opinie! Kłamią jak najęci i wciskają kit, że chory nagle doznał cudu i ozdrowiał! Nieważna jest dokumentacja medyczna za okres kilkudziesięciu lat. Im to mało. Bo na jej podstawie nie mogą powiedzieć że chory jest zdrowy. Ale na podstawie swoich kłamliwych opinii - już tak. I to jest skandal i hańba! I jeszcze za to dostają ogromne , społeczne, pieniądze!
    Lepiej niech ci lekarze zajmą sie leczeniem ludzi w przychodniach, szpitalach! Będzie z nich przynajmniej pożytek. A przynajmniej nie będą szkodzić choremu!!!

  • 9: lolek z IP: 83.18.87.* (2009-11-26 12:36)

    Słusznie!!! Całkowicie i bezpowrotnie zetrzeć z powierzchni ziemi WSZYSTKICH polskich lekarzy. Niech opinie medyczne wydają za darmo górnicy albo rolnicy, niech w przychodniach i szpitalach za ogromne społeczne pieniądze dokonują cudów szeptuchy. Wtedy nareszcie migającym się od pracy, od płacenia podatków i sładek ubezpieczeniowych Polakom będzie DOBRZE. Aha, nie polecam przenoszenia orzeczników ZUS do przychodni i szpitali bo jak zaczną tam dokonywać takich cudów jak w ZUSie to chorowici Polacy wyjdą na tej zamianie jak Zabłocki na mydle.

  • 10: Aleksandra z IP: 193.238.180.* (2009-11-26 14:00)

    Wina lezy po obu stronach jesli chodzi o orzekanie w sprawie rent , glownym winowajca jest Ministerstwo Pracy i ZUS bo to z tamtad wychodza przerozne decyzje dla samych lekarzy orzecznikow, azeby zaostrzyc przyznawanie rent z powodow finansowych, a po drugie po co na komisji lekarz specjalista czym ma mniejsza wiedze medyczna tym lepiej, nie mniej jednak jest to nie w porzadku, popieram post. 7 i 8 i tak samo uwazam, ze tylko kapital rentowy powinien byc podstawa przyznawania rent plus wniosek o rente swiadczacy o dolegliwosciach chorobowych na ktore starajacy sie o rente jest w leczeniu np. 3-5 lat, jestem taka osoba ktora dwa razy ubiegala sie o rente, przegralam sprawe po dwoch latach nawet w sadzie, mam obecnie 55 lat zycia caly czas nieprzerwanie sie lecze, mam grupe stopien umiarkowany R, N wydany przez orzecznictwo pozarentowe, ostani raz ubiegalam sie o rente 4 lata temu, lat pracy ogolny staz pracy 32 lata w tym 31 skladkowych, moze mi ktos madry podpowie co mam w tej sytuacji zrobic, obecnie przebywam na zwolnieniu lekarskim z powodu R przez tydzien w ogole chodzic nie moglam, lekarze orzecznicy w sadzie wydali mi opinie, ze mam sie dalej leczyc i oczywiscie moge pracowac, w przypadku gdybym trzeci raz wystapila o rente i spotkala sie z odmowa w zusie i w sadzie to gdzie sie dalej odwolywac, jestem finansowo biedna osoba i nie stac mnie na porady platne, wiem ze posty czytaja ludzie wyksztalceni, moze ktos ma wyksztalcenie ds. ubezpieczen spolecznych emerytalno rentowych i moze by mi ktos poradzil bylabym bardzo wdzieczna.

Dowiedz się więcej

Poradniki

Galerie