statystyki

Trudniej będzie wyłudzić orzeczenie o niepełnosprawności

autor: Łukasz Guza17.11.2009, 03:00; Aktualizacja: 17.11.2009, 13:51

Rząd chce uszczelnić system orzekania o stopniu niepełnosprawności. Trudniej będzie uzyskać takie orzeczenie bez badania.

reklama


reklama


Tylko osoby długotrwale chore, których stan nie rokuje poprawy, będą mogły otrzymać orzeczenie o stopniu niepełnosprawności na podstawie dokumentacji medycznej, a nie dodatkowego badania. Tak wynika z projektu rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Ma wejść w życie od 1 stycznia 2010 r.

Resort pracy chce w ten sposób uszczelnić system orzekania o niepełnosprawności. Obecnie gdy lekarz (przewodniczący składu orzekającego) uzna posiadaną dokumentację medyczną za wystarczającą do wydania oceny stanu zdrowia osoby wnioskującej o orzeczenie, może być ona wydana bez badania. Przepis ten powinien być stosowany w sytuacjach szczególnych. Zdaniem resortu pracy jest jednak nadużywany, bo osoby ubiegające się o wydanie orzeczenia wnioskują o zastosowanie trybu zaocznego, np. ze względów ekonomicznych (mają problem z transportem do miejsca badania). Wydanie orzeczenia może zaś przynieść im korzyści. Umożliwia ono ubieganie się np. o dofinansowanie do turnusu rehabilitacyjnego, sprzętu medycznego czy dopłaty do pensji, jeśli niepełnosprawny pracuje.

Po zmianach badania nie trzeba będzie przeprowadzać tylko wtedy, gdy lekarz wyda zaświadczenie o tym, że osoba nie może stawić się na nie ze względu na stan zdrowia.

– To dobre rozwiązanie. Zaświadczenie uwiarygodni rzeczywisty stan zdrowia osoby ubiegającej się o orzeczenie. Obecnie nie możemy sprawdzić, dlaczego nie może ona stawić się na badania, i czy nie jest to przyczyna przejściowa – mówi Bogdan Delikat, przewodniczący Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Rzeszowie.

Jeżeli z przyczyn ekonomicznych osoba wnioskuje o wydanie orzeczenia bez przeprowadzania badania, zespoły mogą informować o tym ośrodki pomocy społecznej.

– Zapewniają one transport chorym. Przeprowadzamy też badania w miejscu pobytu chorych, np. w domach pomocy społecznej – mówi Beata Podleśny, przewodnicząca Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Rybniku.

Podkreśla, że większość osób ubiegających się o orzeczenia nie powinna mieć problemów ze stawieniem się na badanie. Wyjątkiem są osoby chore na nowotwory.

Teoretycznie lekarze mogą uznawać, że ich stan zdrowia umożliwia przyjazd na badania.

– W takich przypadkach trzeba brać pod uwagę także stan psychiczny chorych – dodaje Beata Podleśny.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • malgorzata(2012-10-03 19:20) Odpowiedz 00

    mam 51 lat 33 lata pracy i dyskopatie wilopuziomowa odcinka szzyjnego oraz skolioze odcinka ledzwiowego czy moge sie starac o orzeczenie niepelnosprawnosci /

  • HGFD(2009-11-17 14:56) Odpowiedz 00

    BOŻE!TO CO SIĘ DZIEJE W POLSCE JEST CHORE!!!

  • WYbORCZA PO(2009-11-17 15:08) Odpowiedz 00

    I bARDZO DAbRZE TRZEbA ZRObIC WERYFIKACIE RENT bo 80 PROC TO WYŁUDZONE bRAWO PO TAK TRZYMAC NIE bĘDZIEMY PŁACIĆ NA NIERObÓW JESTEM ZWAMI

  • Monika(2009-11-17 18:11) Odpowiedz 00

    Do 2 masz racje trzeba przeprowadzic weryfikacje rent a szczegolnie tzw. stalych bo 90 procent to wyludzone z ZUS-u i dlatego nie maja pieniedzy dla tych co potrzebuja kazdy powinien miec swoj kapital rentowy uzbierany latami pracy np. 25 lat skladkowych jestes chory masz kapital rentowy = renta, ale w tym artykule mowa o grupach inwalidzkich z Orzecznictwa Pozarentowego, a tam kasy dla czlowieka tak naprawde nie ma zyskuje zaklad pracy, ktory zatrudnia pracownika z grupa, uwazam ze dobrze ze takie orzecznictwo jest bo przynajmniej co niektorzy ludzie chorzy maja tym sposobem prace zarabiaja marne grosze, ale zawsze i najczesciej sa to ludzie naprawde chorzy nie kombinatorzy ktorzy wniosek o przyznanie renty popieraja zalacznikiem, wiem cos o tym bo sama jestem takim przypakiem,.

  • mlody(2009-11-17 19:36) Odpowiedz 00

    Liczba rencistów(tych chorobowych spada: 6 lat temu 2,5 mln a dzisiaj 1,2 mln i spada o około 100 tys rocznie, zatem już trudniej dostać rentę i wyłudzić rentę. Parę lat i sytuacja z liczbą rencistów będzie u nas jak na Zachodzie. Co więcej spada liczba nowowydawanych rent(rocznie koło 35tys)

  • Mam znajomego(2009-11-17 19:55) Odpowiedz 00

    który już 3 lata pobiera wysokie świadczenie na KUPIONĄ IIgr. INWALIDZKĄ i śmieje się ze wszystkich.
    Ponieważ go znam, to wiem, że jest zdrowy jak przysłowiowy BYK.

  • mlody(2009-11-17 21:26) Odpowiedz 00

    to pozwlasz by okradał np. Ciebie- w postaci wyższych składek na ZUS> Zgłoś to, im bardziej będziemy walczyć z takimi patologiami tym w tym kraju będzie lepiej.

  • emna(2009-11-18 10:37) Odpowiedz 00

    GP Czemu wyrzuciliście kilka komentarzy z wczoraj ? !!!

  • orzeczona(2009-11-18 17:26) Odpowiedz 00

    Ja osobiście to życzę tego orzeczenia i upokorzenia . Kto przeszedł batalie to wie. co to za luksus . Borykam sie z choroba od lat i dziękuje za tzw.orzeczenie.

  • anna(2009-11-22 12:29) Odpowiedz 00

    jeśli jesteś chora to orzeczenie jak najbardziej ci się należy ale sa naprawdę ludzie którzy wyłudzają orzeczenia a tym samym, renty. znam osobiście dwie osoby które maja orzeczenia i renty nie na stale co prawda ale mają są to kobiety wiec zajmują się wychowywaniem dzieci obcych ludzi -tym samym na czarno dorabiając.

  • IZA(2009-11-24 19:31) Odpowiedz 00

    POWIEM TAK MAM CHORĄ CÓRECZKE NA PORAŻENIE MÓZGOWE I MA GŁUCHOTE I JESZCZE NIC NIE DOSTAŁA NIC SIE JEJ NIE NALERZY BO DOCHODY NAM PRZEKRACZAJĄ JA NIGDY BYM NIE CHCIAŁA TEGO ORZECZENIA I NIC OD NICH ZDROWIE JEST NAJWARZNIEJSZE TEGO JEJ NIE KUPIE ZAZDROSCICIE POMYSLCIE WY MACIE ZDROWIE A KASY MOŻNA SIĘ DOROBIĆ

  • ala(2009-11-28 16:32) Odpowiedz 00

    do Izy popieram wypowiedż . To wszystko jest przykre.

  • byk i młody(2010-03-05 07:05) Odpowiedz 00

    ja bym wolał byc zdrowy-

  • Ania.(2010-05-18 23:38) Odpowiedz 00

    Leczę się 10 lat , renty mi nie przyznano [ zdolna do pracy -nie wymaga przekwalifikowania ]. Z pracy mnie zwolniono z powodu przeciwskazań z medycyny pracy , pracowałam jako sprzedawca . Oczywiście jestem zdolna do pracy a przeciwskazania to - zakaz stania , pochylania , wymuszonej postawy i zakaz dzwigania powyżej 2-óch kg .Przyznano mi lekki stoppień niepełnosprawności i praca na otwartym rynku pracy .Po co mi jest ten stopień niepełnosprawności skoro do pracy nie mozna mieć przeciwskazań ito takich które uniemozliwiają mi podjęcie pracy .Rok i 7 mesięcy jestem bez dochodu , nie wykupuję lekarstw bo mnie nie stać .Jestem bez wyjscia .

  • jola(2011-01-28 20:00) Odpowiedz 00

    dlaczego orzeczenia sa nieuczciwie orzekane