statystyki

Wiecej osób ubiega się o zasiłki z pomocy społecznej

autor: Michalina Topolewska12.11.2009, 03:00; Aktualizacja: 12.11.2009, 09:44

Więcej osób zgłasza się do gmin z wnioskami o przyznanie wsparcia z pomocy społecznej. Jednak zamrożone kryterium dochodowego uprawniającego do pomocy blokuje dostęp do tych świadczeń.

Reklama


Reklama


Coraz więcej osób ubiega się o świadczenia z pomocy społecznej. W zależności od konkretnego zapotrzebowania niektóre ośrodki pomocy społecznej muszą występować o dodatkowe środki. Są one potrzebne na zasiłki stałe, które finansowane z dotacji rządowej, a przede wszystkim na zasiłki okresowe i celowe finansowane przez gminy z własnych środków.

– Udało się nam uzyskać od wojewody dodatkowe 120 tys. zł na dożywianie oraz z budżetu miasta 600 tys. zł na zasiłki okresowe dla osób bezrobotnych, które straciły pracę. Dzięki temu wystarczy nam pieniędzy na wypłaty świadczeń do końca tego roku – mówi Lidia Leońska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu.

Danuta Stanilewicz, wicedyrektor MOPS w Stalowej Woli, dodaje, że w porównaniu z wrześniem 2008 r., do jej ośrodka zgłosiło się prawie 300 zupełnie nowych rodzin.

– Spodziewamy się, że ta liczba może wzrosnąć w następnym roku, bo część osób, które zostały zwolnione z pracy, otrzymała odprawy lub pobiera zasiłek dla bezrobotnych i do nas zgłosi się dopiero, gdy wygasną uprawnienia do tych świadczeń – mówi Danuta Stanilewicz.

Z kolei w Nisku (woj. podkarpackie) gmina wydaje więcej na zasiłki celowe na pokrycie opłat mieszkaniowych, energii elektrycznej oraz zasiłki okresowe. Natomiast w Krośnie, jak podkreśla Joanna Matys, dyrektor tamtejszego MOPS, od nowego roku potrzebnych będzie więcej pieniędzy na usługi opiekuńcze dla osób starszych, dla których brakuje miejsc w domach pomocy społecznej.

Zdaniem Piotra Zajączkowskiego, dyrektora MOPS w Świdniku (woj. lubelskie), gminy nie ograniczają świadczeń z pomocy społecznej, bo nie chcą pogorszyenia sytuacji najuboższych. Dlatego szukają oszczędności np. w inwestycjach lub nie tworzą nowych etatów w urzędach.

– Z informacji, jakie przekazała nam gmina, wynika, że w przyszłym roku będziemy mieli zapewniony budżet w podobnej wysokości jak obecnie. Co więcej, jeżeli nie zostanie przedłużony rządowy program dożywiania na kolejne lata, gmina ma zarezerwować dla nas środki na ten cel – mówi Bogusława Miernik, dyrektor MOPS w Bieruniu (woj. śląskie).

Większość ośrodków zwraca uwagę, że to zamrożenie w tym roku kryteriów dochodowych uprawniających do pomocy społecznej spowodowało, że nie doszło do lawinowego wzrostu liczby wypłacanych zasiłków. Przez kolejne trzy lata, aby ubiegać się o świadczenia, dochód nie może przekraczać 351 zł na osobę w rodzinie oraz 477 zł dla osoby samotnie gospodarującej.

– Powoduje to, że wiele osób, którym znacznie pogorszyły się warunki życia, nie może skorzystać z pomocy społecznej, bo tak niski próg dochodowy nie pozwala nam na przyznanie innego niż jednorazowego wsparcia – tłumaczy Bogusława Miernik.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • dupa(2009-11-12 07:18) Odpowiedz 00

    bez komentarza, to jest polski socjal - "radź sobie sam kretynie"

  • Kryterium: 351zł i 477zł? SZOK!!!!(2009-11-12 11:55) Odpowiedz 00

    ..."Aby ubiegać się o świadczenia, dochód nie może przekraczać 351 zł na osobę w rodzinie oraz 477 zł dla osoby samotnie gospodarującej"... ???
    Najlepiej byłoby, by wszyscy decydenci mieli miesięczne dochody do 500zł na osobę! Moze wreszcie by zrozumieli, na ile rzeczy taka kwota starcza! I moze wreszcie podnieśliby to niedorzeczne kryterium dochodowe!

  • soniawiatr@interia.pl(2009-11-25 20:11) Odpowiedz 00

    mojego byłego męża zwolniono z pracy po 35 latach pracy w warunkach szkodliwych z warunkow ekonomicznych, ma 57 lat nikt go nie chce zatrudnic ma 3 lata do emerytury a MOPS DAJE MU 80 ZL,POWIETRZE JEST DOBRE MOZNA ŻYĆ A WCZESNIEJ KTOS PRACOWAŁ 25 LAT W SZKODLIWYM i mają pocztą 800 zł ,a ktoś 10 lat wiec ma pracy j i ma żebrać,to sie nazywa pomoc,a gdzie opłaty mieszkania, prądu ,gazu

  • hihih(2009-11-25 19:33) Odpowiedz 00

    brak słow ...po co tu pisac ..my tak tego nie zmienimy ...lol2

  • GOSC(2009-11-13 20:49) Odpowiedz 00

    Tusk jest geniuszem spartolenia wszystkiego do czego sie zabiera on i jego ministrowie pożal śie Bożej łaski , przypomnieć by nalezało sobie jak obiecywał w wyborach, jaka mądrala byla też wieeelka Kopacz ! wkopała S, Zdrowia w niezłe bagno ! a te premie przyznawane w ciągu tych 2 lat rządu PO !!! to co zrobili ze stoczniami, wzrostem bezrobocia !!! tyle dobrego że szkoda słów na temat obecnego Rządu. Jednego życzę sobie dożyć chwili i ujżeć ich wszystkich z tobołkami wygnanych z KRAJU !!! WSZYSTKICH !!! rządzących najmniej od 25lat w P,L żeby pożyli jak żebracy i nie ma zmiłuj śię!!! tak im życzę !! najbardziej sprawiedliwy Sąd byłby dla wszystkich.

  • jhuw(2009-11-12 15:52) Odpowiedz 00

    Do: precz z 4 RP- naucz się "rodaku" pisać po polsku!!!Lody kręcić nie pisać na forum!. Kolegów w lodziarni odwiedzić!...

  • Tusk jest geniuszem propagandy(2009-11-12 14:20) Odpowiedz 00

    Nasz kochany Donek pokazuje co potrafi. A potrafi dużo: rozwalił TVP, podporządkował sobie CBA, ABW i CBŚ, NIK, rozwalił stocznie, rybołówstwo, planuje podporządkowanie IPNu. Rozwala służbę zdrowia i szkolnictwo. Po drodze jego kolesie zorganizowali kilka afer. No i chwaląc się tym wszystkim ciągle myśli o prezydenturze.

  • Skleroza umysłowa zwolenników Tuska(2009-11-12 14:11) Odpowiedz 00

    Mamy dwa lata rządów Tuska i mamy już efekty. Nawiązywanie do poprzednich kadencji świadczy wyłącznie o skostnieniu umysłowym i sklerozie respondentów. Jest coraz gorzej: zwiększa się bezrobocie, likwidowane są zakłady, następuje wzrost kosztów utrzymania, dalej sprzedawany jest majątek narodowy i to nie wiadomo komu (stocznie), likwidacja cukrowni( jesteśmy już importerem) itd.. A przy tym ciągła propagandy sukcesu. Obecny rząd to kolesie pilnujący wyłącznie swojego interesu, ale afery już zniknęły w mediach.

  • młody liberał(2009-11-12 13:01) Odpowiedz 00

    do filologini; kiedy kobieto zrozumiesz ze wszyscy politycy na świecie nie będą szukać pieniędzy u siebie , piszesz o demokracji kobieto to twierdzisz ze wybory były ustawione a oddawanie głosów było manipulowane?. w każdym kraju demokratycznym jest tak ze większość wygrywa i rządzi a jak rządzi to oceniają wyborcy , no ze chyba ze ty wymyśliłaś jakiś inny ustrój niż kapitalizm, do krytykowania wszystkich i wszystkiego nie potrzeba nawet wykształcenia podstawowego.

  • filologini(2009-11-12 12:28) Odpowiedz 00

    Ludzie, kiedy zrozumiecie, ze politycy tak sami z siebie nie będą szukali oszczędności w swoich kieszeniach, że nie odsuną od koryta swoich kolesi. Nasze wybory niewiele mają wspólnego z demokracją, a i ta nie jest systemem idealnym. J.K.M. od lat o tym 'truje' i wychodzi na to, że miał rację. Tylko likwidacja koryta może uratować Polskę.

  • sprawiedliwy(2009-11-12 10:30) Odpowiedz 00

    To właśnie solidarna polska.Solidarnośc na ustach i na sztandarach a rzeczywistośc ... Szkoda gadać. A np. w Niemczech po stracie pracy otrzymuje sie 70 % Ostatniego wynagrodzenia bez zbędnych haseł solidarnośc.I pomyślec ze żądza ludzie solidarności , to raczej dziki kapitalizm.

  • Tak im dobrze !!!!!!!!!!!(2009-11-12 07:25) Odpowiedz 00

    zgłaszają się osoby które przepracowały w PRL i RP kobiety po 35 lat pracy i mężczyźni z stażem powyżej 40 lat pracy.

  • ~~k(2009-11-12 11:36) Odpowiedz 00

    prezydent RP- he,he. To RP to znaczy chyba Rycho Palikot- bo tacy Donkiem kierują.

  • tik(2009-11-12 11:35) Odpowiedz 00

    Ale na nieopłacone, zwiększone emerytury, renty, stany spoczynku dla wybrańców są miliardy. Wystarczy porównać, że USA, państwo o powierzchni ponad 9mln km2 i ludności ponad 300mln, ma niby demokratyczne instytucje: 1) Izba Reprezentantów - 435 osób, 2) Senat - 100 osób. Stara prawda, że polityka to tylko koryto jest zawsze aktualna.

  • MB(2009-11-12 10:56) Odpowiedz 00

    W wiekszości osoby powyżej 50 roku życia nie mają na chleb po utracie pracy nie z własnej winy, a co mówić na leczenie i leki. Zasiłek płatny z PUP dawno im się skończył, ani na rentę, ani na emeryturę. Na zatrudnienie nie ma mowy. Powolna eutanazja. To jest polski obraz tej grupy społecznej po długoletnim stażu pracy i płacenia podatków. Wysokość zasiłku z pomocy społecznej wystarcza tylko na pastę do butów. Kwotę 351 złotych nie trzeba przekroczyć, aby dostać 100 złotych. To jest wdzięczność ekipy rządzącej wobec tej biednej grupy społecznej, zasługują na ordery.

  • precz z 4 RP(2009-11-12 10:44) Odpowiedz 00

    do 6; zgadzam się z tobą ale tylko co do nazwisk pierwszych 5 nazwisk , widzę ze pomału zaczynasz dostrzegać ile zła wyrządzili takie Macierewicze czy Kaczyńscy tylko twoja chora nienawiść do premiera Tuska zamyka ci usta wiem ze się meczysz ale Tusk to swój chłop za rok będzie prezydentem RP i wtedy będziesz dopiero popierał Tuska.

  • ~~k(2009-11-12 10:30) Odpowiedz 00

    To wszystko wina Kaczyńskich, Macierewicza, Ziobry, Mariusza Kamińskiego i Tadzia Rydzyka. Winni są też wszyscy ciemni Polacy co na naszego kochanego Donka i jego Platfusów nie głosowali- tylko na PiS albo SLD.

  • Nadzieja w niebie .(2009-11-12 09:30) Odpowiedz 00

    Czy to nie jest wstydem dla Państwa że schorowany z 42 letnim stażem pracy bez prawa do emerytury musi się ubiegać od opieki społecznej na talon na zupę i zapomogę w wysokości 100 złotych miesięcznie .

  • GOSC(2009-11-12 08:59) Odpowiedz 00

    Interesuję śię ludzmi i rodzinami które są zmuszone korzystać z takiej pomocy MOPS, ogromna ilosc tych ludzi wolała by pracować zarobić tyle żeby starczyło na życie i opłatę świadczeń od 1 do 1 każdego miesiaca. Tyle że Panstwo Polskie Nie jest w stanie im tego zapewnić !!! ci ludzie b, często chorzy muszą !! iść i żebrać, do MOPS dużej częśći tych ludzi jest żal i rozgoryczenie że muszą brać taką pomoc gdyż przepracowali w PL tyle lat i są schorowani a Rządy w PL nie są w stanie ani przyznać im rent, ani zapewnić im pracy, więc idą po te często ochłapy bo zapewniam was że nie da się z tej pomocy żyć i być szczęśliwym że śię tam idzie. a są i tacy co im na rękę tylko brać i za to PIC ! To jest grupa patologji oni poprostu idą żeby było za co pić, tej grupie MOPS stanowczo powinien zaprzestać pomagać, są rodziny z dziecmi i im można by było dołożyć to co dostają ci pijący, ich należało by wywieś z Miast na peryferje tam niech by sobie radzili, pili i co tam jeszcze. często są to smierdzący brudni i pijani którym nic już nie potrzeba procz picia, marginez społ, pracownicy MOPS wiedzą kto kim jest oni doskonale wiedzą i skurpulatnie pracują aż nadto niektórzy z nich przykładają sie do pracy szukają i dociekają wszystkiego dosłowniew,t,z. wymagania mają b, duże zanim przyznają jakąś kolwiek pomoc, oni sami też mają narzucone przez władze wykonanie takich kryterjum jakie są tylko możliwe zanim podejmą decyzję udzielenia pomocy. Pracownik Socjalny nie jedno krotnie musi wykonywac prace tak ćiężkie że nie jeden urzednik nawet nie zdaje sobie spr, że oni pracują w trudnych warunkach, do tego BIUROKRACJA! w tym zawodzie jest b, uciążliwym wymogiem tych którzy nie zdają sobie sprawy że śię ośmieszają żądając często bzdurnych dokumentów. Tagże ten SOCJAL w Polsce nie jest taki o jakim myślićie : prosty , to żeczywistość ! a nie Bajka !!!

  • bulba(2009-11-12 13:03) Odpowiedz 00

    dożynanie watachy ?