statystyki

Premie i nagrody mają być wliczane do zasiłku chorobowego

autor: Paweł Jakubczak12.11.2009, 03:00; Aktualizacja: 12.11.2009, 11:43

Wszystkie dodatkowe składniki wynagrodzenia powinny być wliczane do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

Reklama


Reklama


Od dzisiaj obowiązują przepisy, dzięki którym pracownicy otrzymają wynagrodzenia za czas choroby według korzystniejszych zasad. Do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i wynagrodzenia za czas choroby nie będą wliczane te składniki wynagrodzenia (np. premie, dodatki stażowe), do których pracownik zachowuje prawo w czasie ich pobierania zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych lub przepisami o wynagradzaniu. Takie rozwiązanie ma zapobiegać podwójnemu wypłaceniu danego składnika wynagrodzenia w czasie niezdolności do pracy – raz jako składnik wynagrodzenia, do którego pracownik zachował prawo, i drugi raz jako część wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego. Zmiany te zawiera nowelizacja ustawy z 28 sierpnia 2009 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. nr 179, poz. 1383).

Nowelizacja realizuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca 2008 r. (sygn. akt SK 16/06). 7 lipca 2008 r. został on opublikowany w Dzienniku Ustaw nr 119, poz. 771.

– Od 7 lipca tego roku przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczeń chorobowych trzeba więc uwzględniać wszystkie składniki wynagrodzenia, od których jest odprowadzana składka na ubezpieczenie chorobowe – mówi Dorota Twardo, specjalista ds. kadr i płac.

Z kolei ci pracownicy, którzy otrzymywali zaniżone świadczenia, mogą ubiegać się o ich wyrównanie. Mogą oni w ciągu trzech lat złożyć wniosek do ZUS o ustalenie podstawy wymiaru świadczenia.

– Trzyletni termin liczy się od ostatniego dnia, za który przysługuje wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek – mówi Agnieszka Lechman-Filipiak z DLA Piper.

6,5 mld zł wyda w tym roku ZUS na zasiłki chorobowe

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • Jak Państwo sądzą -Jerzy Buzek to geniusz(2009-11-12 10:13) Odpowiedz 00

  czy habilitowany IGNORANT?dla mnie to jest jasne -ten ignorant...
   który roztrwonił pieniądze uczciwie pracujących  na 5-letnie Urlopy Górnicze i bardzo wczesne po 20 latach zatrudnienia górnicze ,dobrze płatne emerytury !!
  Były Górnik w podziękowaniu za uradowanie życia pisze do Niego:
   Kiedy mieli mi dać z kopalni po raz kolejny kopniaka za nieróbstwo nastałeś Ty mój Wybawicielu. Dałeś mi 5- letni urlop górniczy ,(razem naliczono mi ze szkołą górniczą 20 lat zatrudnienia w górnictwie choć może zjazdów faktycznej pracy to miałem z 5 lat ). A teraz jestem na wysokiej emeryturze górniczej a Rząd Tuska twierdzi ,że nie ma kasy w ZUSie i musi podnieść wiek emerytalny haha-ha. Piję za Wasze zdrówko- !-życie jest piękne -mówi
  …... Pełny tekst podziękowania od Uradowanego Górnika poniżej – to naprawdę niesamowita historia z którą warto się zapoznać -dowodząca ,że Rządził Nami IGNORANT który szczyci się obecnie splendorem i szacunkiem na wysokim stanowisku w Brukselce.

  -Kto wreszcie postawi Jerzego Buzka przed Trybunałem Stanu za  roztrwonienie finansów na 5-letnie Urlopy Górnicze? i ich przedwczesne  emerytury.


   Podziękowania dla Jerzego Buzka od uradowanego Górnika --na faktach autentycznych...
  Drogi Przyjacielu
  list otwarty ..
  muszę Ci ogromnie podziękować -- Lecz pozwól ,że Ci wszystko wyjaśnię od początku;

  W szkole podstawowej szło mi z trudem , praktycznie dwa lata powtarzałem 6 klasę,lecz w siódmej dyrektor szkoły zaproponował mi awans ,bez uczęszczania do 8-mej abym rozpoczął naukę w szkole górniczej. Tam po roku nauki wyrzucili mnie jako nie nadającego się . Mama załatwiła mi szkołę mech sam. lecz po pół roku nauki znów mnie wyrzucili za wagarowanie. Ponieważ moja przyszła żona zaszła w ciążę a byłem już pełnoletni przyjęto mnie do pracy w KWK Borynia w Jastrzębiu o ile dobrze pamiętam ( na dole). Lecz tam nie za bardzo podobał Im się mój styl pracy i wiesz – pozbyli się mnie. Później pracowałem jeszcze w kilku okolicznych kopalniach „Zofiówka”,”Krupiński”” Jastrzębie” zakład PRG > zawsze na każde 12 miesięcy pracy miałem do lutego już wybrany urlop wypoczynkowy a później sam rozumiesz przez kolejne miesiące jakieś 7 miesięcy L-4 ,30 dni praca i znowu. Czasami mi dawali kopniaka ,więc czyściłem papiery w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunalnym i znowu do górnictwa.
  Już po raz kolejny mieli mnie wyrzucić jak nastałeś TY -mój Wybawicielu.
  Dałeś mi 5- letni urlop górniczy ,(razem naliczono mi ze szkołą górniczą 20 lat zatrudnienia w górnictwie choć może zjazdów faktycznej pracy to miałem z 5 lat ).
  Jesteś Cudowny : Barbórka ,13-stka, 14-stka, węgiel,karta górnika ,socjalne wczasy> to wszystko mi przysługiwało na urlopie górniczym no i płaca >urlopowe dniówki<oraz staż zatrudnienia zaliczany do emerytury. Ileż to taniej wódy zwożonej z pobliskich Czech wówczas się wypiło (polska wóda pamiętasz była droga – Twój Rząd był pazerny na podatki),jakie to balangi nie szły !a teraz mam niezłą emeryturę górniczą i to dopiero jest życie !
  W trakcie tej emerytury dostałem „za psi grosz” dzięki Twojemu Rządowi mieszkanie zakładowe do wykupienia i zaraz je sprzedałem ( bez podatku od dodatkowego dochodu) za 70 000 zł . Kochany wyobraź sobie, znów jakie balangi ,piłem ,dzień trzeźwiałem i dalej piłem. Sprzedałem i już nie mieszkam w Jastrzębiu Zdroju – prawdę mówiąc zaliczyłem też mały pobycik w górniczym szpitalu -no wiesz wątroba ale ogólnie nie martw się -zdrówko OK.
  Wszystko przyjacielu dzięki Tobie ( nie liczę odszkodowań które otrzymałem z PZU i ZUSu , a brałem je za to ,że mi kwas na dupę się wylał z lampy górniczej ,a to za to ze sobie oczko zaprószyłem > no przecież jakiś powód L-4 musiał być < Nawet z tej firmy ubezpieczeniowej mnie chcieli wyrzucić tyle tego było !.

  Kochany , -mój sąsiad to „idiota „ ; 34 lata już pracuje w elektrowni jako fachowiec na blokach energetycznych ,a może budowlanych – nie za bardzo wiem na czym polega różnica. Dodatkowo przepracował jak twierdzi także 1000dni-w dni świąteczne .Chodzi systematycznie do pracy a Donald twierdzi nie otrzyma emerytury bo ktoś mu ją rozpieprzył i sąsiad jest przekonany o tym ,iż TY powinieneś być postawiony za to przed TS .-- Naprawdę nie rozumiem dlaczego tak myśli?

  Kochany ,słodziutki – piję toast za Twoje zdrówko >lecę po nowe piwko i winko > życie jest piękne !

  ---Ty też się urządziłeś za niezłą kasę w tym Europarlamencie .
  No ale za komuny Ciebie strasznie gnębili -nic tylko kazali Ci się uczyć i uczyć ,zupełnie jak jakiś wykształciuch o którym mówił Jarek.
  Nie nauczyli Ciebie ,że aby likwidować CO2 należy w Brukselce sadzić lasy gdyż od Waszego pierdzenia tam smierdzi a nie kazać własnemu Narodowi płacić frycowe kary na EuroLand za rzekomy tlenek węgla dwa.
  A poza tym dlaczego nie przyszedłeś do Górnictwa,byłbyś już dawno na emeryturze!-i nie szkodził Własnemu Narodowi.

 • do IP: 212.160.234(2009-11-12 10:16) Odpowiedz 00

  13 nigdy nie znikła -została wliczona do stawek a szkoła górnicza liczyła sie zawsze- dodajmy do tego pożyczki na zagospodarowanie i pożyczki dla młodych małżeństw.

 • adam(2009-11-13 14:57) Odpowiedz 00

  az sie prosi, żeby dodać komentarz/,moj ojciec też zawsze mówił gdy nie miałem pieniedzy-trzeba było iść na kopalnie/,ile by ci górnicy nie dostali i tak uwazaja że im sie nalezy-nieroby jedne całej pracy 4 godziny na dniówke. A innym to sie nie nalezy???, kobietom by kazali pracowac do 65 , a szkoda mojego pisania - nie na moje nerwy

 • jak rozpierxxx Unier Europejską(2009-11-17 23:09) Odpowiedz 00

  Oj Buzek Buzek ,nareszcie ktoś napisałprawdę o twoich i maryjana Rządach . mam nadzieję że cię jeszcze za nie powieszą.

 • ar(2009-11-18 14:29) Odpowiedz 00

  Gdzie tu korzyść? Tylko usankcjonowanie już istniejącego stanu. Czyli płacimy składki od premii i nagród - tak jak było - i nic z tego nie mamy.

 • Bozkwa(2009-11-19 10:13) Odpowiedz 00

  W sprawie wypłat chorobowego od premii i dodatków. A co jeśli pracodawca stworzył krzywdzący dla pracownika regulamin płac , w którym pomniejszał wypłatę chorobowego i premii?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane