Po zawieszeniu działalności opłacanie składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe przestaje być obowiązkowe. Również składkę zdrowotną przedsiębiorca opłaca z własnej woli.
W okresie zawieszenia firmy przedsiębiorca niezatrudniający pracowników zwolniony jest z obciążeń publicznoprawnych związanych z regulowaniem składek na ubezpieczenia społeczne. Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej skutkuje ustaniem obowiązku ubezpieczeń od dnia, w którym rozpoczyna się zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej, do dnia poprzedzającego dzień wznowienia wykonywania działalności gospodarczej. W przypadku firm jednoosobowych podstawą zawieszenia obowiązków składkowych stanowi wniosek o zawieszenie działalności składany na druku EDG-1 w urzędzie gminy.

Opłacanie składek

Czasowe wstrzymanie prowadzenia firmy na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej skutkuje zmianą charakteru ubezpieczeń emerytalnych i rentowych z obowiązkowych na dobrowolne. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorca może przystąpić do ubezpieczeń emerytalnych i rentowych w dowolnym momencie w okresie zawieszenia działalności gospodarczej. Podstawę wymiaru składki ustala się według zasad obowiązujących dla danej osoby przed zawieszeniem wykonywania działalności. W przypadku wspólników spółek jawnych, partnerskich, komandytowych oraz wspólników jednoosobowych spółek z o.o. w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przez spółkę, którzy kontynuują ubezpieczenia emerytalne i rentowe, minimalna podstawa wymiaru składek na te ubezpieczenia nie może być niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia.
W okresie, na który działalność gospodarcza została zawieszona, przedsiębiorca nie podlega ubezpieczeniu chorobowemu i wypadkowemu. Nie pozostaje to bez wpływu na prawo do świadczeń z tych ubezpieczeń. Ubezpieczenie chorobowe dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących jest dobrowolne i objęcie nimi następuje na wniosek osoby zainteresowanej. Od 1 stycznia 2009 r. ubezpieczony dobrowolnie nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego.



Do okresu ubezpieczenia chorobowego, wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego pod warunkiem że przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego. Jeżeli zatem na przykład przedsiębiorca zawiesił działalność na pół roku i po wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej zachoruje przed upływem trzech miesięcy ubezpieczenia, to nie otrzyma zasiłku chorobowego.
Świadczenia opieki zdrowotnej
Osoby, które zawiesiły wykonywanie działalności gospodarczej, nie podlegają także obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego. Do takich przedsiębiorców stosuje się zasady regulujące podleganie dobrowolnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu. Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej ustaje po upływie 30 dni od dnia wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego. Oznacza to, że po upływie 30 dni od dnia zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca traci prawo do świadczeń opieki zdrowotnej. Aby uniknąć tych negatywnych konsekwencji, osoba fizyczna, która zawiesiła prowadzenie firmy, może na ogólnych zasadach zostać zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny albo zawrzeć umowę dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Ważne ZUS nie dokona wyrejestrowania płatnika składek w sytuacji, gdy nadal zatrudnia osoby w zakresie dopuszczalnym przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, za które ma obowiązek składania dokumentów ubezpieczeniowych, tj. zleceniobiorców
Podstawa prawna
Art. 13 pkt 4, art. 36a ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.).
Art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c) ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 164, poz. 1027 z późn. zm.).