statystyki

Emeryt wojskowy więcej zarobi

autor: Bożena Wiktorowska06.11.2009, 03:00; Aktualizacja: 10.11.2009, 07:58
  • Wyślij
  • Drukuj

Emerytury i renty dorabiających żołnierzy mogą być zmniejszane tylko o 25 proc.



Minister obrony narodowej przygotował projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad dokonywania rozliczeń emerytur i rent wojskowych oraz sposobu ich zmniejszania. Zmiana ta wynika z wejścia w życie ustawy z 23 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin (Dz.U. nr 95, poz. 785). Zgodnie z nią w przypadku osiągania dodatkowych przychodów renta lub emerytura żołnierza będzie zmniejszana o kwotę nie wyższą niż 25 proc. To rozwiązanie korzystne dla osób otrzymujących niskie świadczenia.

Zmiana przepisów to efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 15 kwietnia 2008 r. (sygn. akt P 9/06). Uznał on za niezgodne z konstytucją zróżnicowanie zmniejszania świadczenia w zależności od przychodów.






  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 34

  • 1: polak z IP: 212.191.130.* (2009-11-06 08:36)

    Znowu ci wojskowi. Niech się wezmą do uczciwej pracy, a nie emerytura po 15 latach i dalej na etat w innej firmie. Topozostałość po komuniźmie. Powinna być dawno usunięta.

  • 2: aga z IP: 79.187.243.* (2009-11-06 09:50)

    Trybunał orzeka jak chce rząd- dla jednych do 25% potraceń po 15 latach pracy a dla innych nie ma emerytury po 38 latach.Jaki rząd takie sądy?

  • 3: Mag z IP: 212.182.52.* (2009-11-06 10:07)

    Powinno wejść takie prawo, że wojskowy jak i policjant powinien dorabiać dopiero wtedy bez ograniczeń do swojej niezłej emerytury po uzyskaniu wieku 65 lat, a nie 15 lat przepracował i odszedł na emeryturę sile wieku (45lat), podejmują pracę jako ochroniarze i żyją sobie nieźle, gdzie sprawiedliwość przeciętny człowiek ma stażu pracy 35 lat (ciężkiej pracy fizycznej), a czasami więcej, nie ma odpowiedniego wieku zostaje bezrobotnym (likwidacja Zakładu).

  • 4: każdy może iśc do woja z IP: 80.240.172.* (2009-11-06 10:11)

    Droga wolna

  • 5: Po 15-u latach jak nie dorobii to umrze z głodu. z IP: 89.79.249.* (2009-11-06 10:31)

    1.Nie każdy młody chłopiec wie, że służba to nie dla niego.
    2.Bywa, że po kilkunastu latach, to wrak psychiczny.
    CZY ONI MUSZĄ UMIERAĆ NA ŚMIETNIKU???

    Ksiądz wyrzucony na bruk po 15-u latach, nie każdy da sobie radę!!!
    ŻEBY OCENIAĆ - NALEŻY SPRAWĘ POZNAĆ!!!

  • 6: Wyborca z IP: 82.146.247.* (2009-11-06 10:32)

    A dlaczego tego przepisu ministerstwo nie chce wprowadzić dla wcześniejszych emerytów cywilnych. Ostatnio Platforma i PSL odrzuciły propozycję opozycji aby znieść limity dla dorabiania dla "wcześniejszych" emerytów cywilnych. Znów ten rząd skłóca polaków takim stawianiem sprawy. Wstyd p.Tusk. Nie będę już na pana głosował. Trybunał dmucha w jedną trąbę z obecnym rządem.

  • 7: Do 5 z IP: 77.65.51.* (2009-11-06 11:23)

    Ja sprawę znam!!! Mam kilku znajomych w wojsku i wielu z nich pracuje pn-pt 7:30-15:30. Pracuje to w sumie ciężka przesada - kręcą się po jednostce i z nudów nie wiedzą co robić. Rozumiem, że "wrak psychiczny" miałby przywileje wcześniejszej emerytury po 15 latach spędzonych na misji, gdzie byłby narażony na dużo stresu, ale spacerowanie po jednostce w rodzinnym mieście z papieroskiem i lenienie się 8h/5d tygodniowo nie zrujnuje im psychiki.

  • 8: Idż "wyborco" do wojska - będziesz spijał miód!! z IP: 89.79.249.* (2009-11-06 11:31)

    Dlaczego zlikwidowano pobór - bo z NIEWOLNIKA NIE MA PRACOWNIKA.
    SŁUŻBA - TO NIE CYWIL.
    W cywilu jak ci się nie podoba w jednym zakładzie, to idziesz do drugiego, jak tam ci się nie podoba, wyjeżdżasz za granicę - w wojsku nie ty decydujesz, decydują przełożeni jesteś jak sługa, jak nie wytrzymasz psychicznie, to możesz tylko palnąć sobie w główkę - zrozumiałeś coś z tego??? /mówi ci stary wiarus/.

  • 9: filologini z IP: 83.11.195.* (2009-11-06 14:51)

    Nie mam nic przeciwko temu, tyle tylko, że dokładnie takie samo prawo powinno przysługiwać każdemu innemu obywatelowi tego kraju, bo w przeciwnym razie mamy do czynienia z dyskryminacją.

  • 10: Do filologinki z IP: 89.79.249.* (2009-11-06 15:31)

    Zgadzam się, niech wszyscy mają tak jak NAUCZYCIELE;
    - wysługę lat / w żadnej prywatnej instytucji tego nie ma/;
    - 18godz pracy tygodniowo /nawet w niebie tego nie ma/;
    - kartę nauczyciela /która chroni nieudaczników/;
    - roczny urlop płatny na poprawę zdrowia;
    - 13-ę , wczasy pod gruszą;
    - związki zawodowe /w wojsku tego nie ma/.
    Wtedy nie będzie DYSKRYMINACJI.

Dowiedz się więcej

Poradniki

Galerie